مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96

لینک ساز
ضیافت خانه ای در جنوب کشور در حال فراموشی + تصاویر -آکا

,[categoriy] ضیافت خانه ای در جنوب کشور در حال فراموشی تصاویر

ضیافت خانه ای در جنوب کشور در حال فراموشی + تصاویر -آکاضیافت خانه ای در جنوب کشور در حال فراموشی + تصاویر -آکا

آکاایران: ضیافت خانه ای در جنوب کشور در حال فراموشی + تصاویر

آکاایران: اعراب خوزستان با مهمانخانه ای که در دست فراموشی است

ضیافت خانه ای در جنوب کشور در حال فراموشی است. مهمان نوازی از خصلت های بسیار خوب و پسندیده ی تمام اقوام ایرانی است و فرقی نمی کند شما مسافر کدام از خطه ی ایران زمین باشید.ولی اگر تا به حال به سمت جنوب ایران رفته باشید و مخصوصا مهمان اعراب خوزستان شده باشید، می دانید که هموطنان عرب بسیار مهمان نواز هستند.یکی از رسومات زیبای این قوم دوست داشتنی، پذیرایی از مهمانان خود در مکانهایی به اسم مضیف می باشد.مضیف که از کلمه ی ضیافت می آید، مکان هایی هستند که به وسیله ی حصیر درست می کنند، بسیار خنک هستند.در ادامه به معرفی مهمانخانه ای در خوزستان میپزدازیم که در دست فراموشی است.

,[categoriy] ضیافت خانه ای در جنوب کشور در حال فراموشی تصاویر

به گزارش آکاایران: کلمه مضیف از ضیافت یا مهمانی گرفته شده است. در زمان قدیم 99 درصد خانه های اعراب، محلی مخصوص برای پذیرایی از مهمانان خود داشتند.مضیف، کپر یا اتاقی بزرگ در کنار محل زندگی یا خانه شیخ است که در گذشته کارکردهای بسیاری از جمله رتق و فتق امور قبیله، داوری و حل اختلاف، تبادل اخبار و اطلاعات را داشت.

مردم خوزستان از گذشته های دور به دنبال ساخت سازه هایی بودند که در گرمای طاقت فرسا خنک باشد و در سرما گرم.به همین منظور فرشی از نی در و دیوار اتاقکی می شد برای پذیرایی از مهمانان بزرگان قوم (شیوخ) یا کسانی که مکنت مالی دارند.ساخت مضیف و متصل کردن نی ها به یکدیگر کار مشقت آوری است. نی ها دو پوسته متفاوت دارند که در مرحله اول سازندگان مضیف یک پوسته را از نی ها جدا می کنند. نی های پوست گرفته شده، بیشتر برای ستون های اصلی و فرعی استفاده می شوند.

پس از کارگذاشتن ستون ها درون گودال ها و تثبیت آنها با چوب های بلند و فشار آوردن از دوطرف به ستون، نوبت به محکم کاری ستون می رسد. محکم کاری با ملاط کاهگل انجام می شود. بعد از یک تا دو شبانه روز با خشک شدن ملاط ستون ها محکم می شوند.

,[categoriy] ضیافت خانه ای در جنوب کشور در حال فراموشی تصاویر

بعد از نصب ستون ها مضیف آماده است و نوبت به فرش و تزئینات داخلی آن می رسد. مضیف با فرش های دستباف، بالش های خوش رنگ پر، منقل زیبا، دله و فنجان های قهوه و عود های خوشبو و هنرهای محلی تزیین می شود.

یکی از رسوم رایج در مضیف مراسم قهوه خوری نام دارد. امروزه این مراسم رونق خود را از دست داده و بیشتر در مراسم عزا، عروسی، میهمانی شیوخ و جشن های خاص مانند عید قربان و فطر برگزار می شود. با این حال مشکلاتی که در دادگاه ها حل و فصل نمی شود، شاید در مراسم قهوه خوری با خوشی پایان یابد.

در مضیف شیخ دستور آماده سازی قهوه را می دهد. هنگامی که اولین قهوه آماده سرو می شود، میزبان آن را در ظرف کوچکتری ریخته سپس این مراسم آیینی با زیرکی و دانایی ادامه می یابد. به این نحو که میزبان ظرف را در دست چپ و فنجان مخصوص قهوه خوری که فنجانی بدون دسته است و فنیان خوانده می شود را در دست راست گرفته، از سمت راست مجلس شروع به سرو قهوه می کند.

,[categoriy] ضیافت خانه ای در جنوب کشور در حال فراموشی تصاویر

 میزبان پس از ریختن قهوه درون فنجان، آن را به نوک ظرف می زند و برای تعارف با دست راست بدون این که کمر را خم کند فنجان قهوه را به میهمان تعارف می کند و میهمان نیز با دست راست قهوه را دریافت می کند و بدون زمین گذاشتن فنجان آن را میل می کند. اگر گیرنده فنجان پس از نوشیدن قهوه، فنجان را بدون هر گونه حرکتی به میزبان برگرداند، بدین معناست که درخواست فنجان دیگری دارد.

تعداد مضیف های موجود در خوزستان که تنها شهر دارای مضیف است بسیار کم شده است به گونه ای که تنها دو مضیف بزرگ و سالم به جا مانده است.

ضیافت خانه ای در جنوب کشور در حال فراموشیپیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «ضیافت خانه ای در جنوب کشور در حال فراموشی + تصاویر -آکا»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..