مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96

لینک ساز
آبرفت ۷۷۰۰ میلیارد &#15

کارگزاری دلیران پارس +بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، وعده‌های واریز سود عملکرد سال ۱۳۹۸ سهام عدالت سرانجام به بار نشست و بنا بر آنچه که تا کنون اعلام شده، ۴۹ میلیون سهامدار عدالت ۷۷۰۰ میلیارد تومان سود واریزی را دریافت کرده اند، اما سوال مهم اینجاست که اثربخشی این سود در زندگی، معیشت و یا سبد دارایی سهامداران عدالت چقدر بوده است؟

بنا بر آمار‌های اعلام شده هم اکنون ۴۹ میلیون ایرانی سهامدار ۴۹ شرکت حاضر در سبد ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی سهام عدالت هستند که از این بین ۳۶ شرکت بورسی بوده و بنا بر اعلام مسئولان مربوطه، سود عملکرد سال ۹۸ این شرکت‌ها باید در سال ۹۹ میان سهامداران عدالت توزیع می‌شد، وعده‌ای که با واریز ۵۰ درصد سود قابل تخصیص به هر سهامدار، در اسفند سال گذشته جامه عمل پوشید و سهامداران عدالت در ۲۸ اسفندماه پیامک‌های واریز حدود ۹۹ هزار تومانی سودشان را دریافت کردند.

مرحله دوم پرداخت سود سهام نیز نیمه تیرماه جاری انجام شد و با توجه به عدم برگزاری مجامع برخی شرکت‌های سهام عدالت، ۴۰ درصد دیگر سود به ارزش ۷۷ هزار تومان در حساب‌ها نشست و بدین ترتیب مالکان سهام عدالت معادل ۱۷۶ هزار تومان سود سهام خود را در دو مرحله دریافت کردند.

طبق اعلام مراجع رسمی ارزش سود تقسیمی در مرحله اول معادل ۴۳۰۰ میلیارد تومان و در مرحله دوم ۳۴۰۰ میلیارد تومان بوده است و با این حساب می‌توان گفت مبلغ ۷۷۰۰ میلیارد تومان سود میان سهامداران عدالت تقسیم شده است. رقم کلانی که به خودی خودی می‌توانست سرمایه راه اندازی و ایجاد پروژه‌های عظیم اقتصادی همچون ساخت نیروگاه‌های عظیم برقابی، فولاد، صنایع تبدیلی بوده، تحولات مهمی را در تولید و اشتغال رقم زده و ارزش افزوده حاصل از آن اثرات ماندگاری را در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی برای کشور و سهامداران به ارمغان آورد، اما در خوشبینانه‌ترین حالت با توجه به قدرت خرید کنونی پول رایج کشور اثربخشی واریز‌های ۱۷۶ تومانی انجام شده از خرید چند کیلو میوه، یا چند عدد ساندویچ برای صاحبان سهام عدالت فراتر نمی‌رود، آنهم در شرایطی که توزیع عادلانه‌تر ثروت و درآمد مهمترین هدف اجرای طرح واگذاری سهام عدالت به مردم بوده است.

حال بماند که بر اساس معادلات اقتصادی، تزریق نقدینگی به خودی خود آثار تورمی در پی داشته و به قولی رشد تورم و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها طی چند ماه، وجوه واریزی را از جیب دیگر سهامداران خارج می‌کند و اثر واقعی و ماندگاری در زندگی آن‌ها ندارد.

به طور عموم در اقتصاد تلاش می‌شود تا با گردآوری منابع خرد، تامین مالی‌های بزرگ رقم خورده و سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در راستای توسعه کشور، خلق ثروت، ایجاد اشتغال و ارتقاء رفاه و امنیت جامعه صورت پذیرد. بر همین اساس نیز بازار‌های پولی و مالی به شکلی گسترده در اقتصاد‌های دنیا فعال بوده و با تعریف انواع روش‌های تامین مالی اعم از سپرده‌های کوتاه و بلند مدت بانکی تا پذیره‌نویسی سهام و ... در این راستا رقابت کرده و بازی‌های برد -بردی را در راستای تحقق اهداف کلان خود و منافع سرمایه گذاران طراحی و اجر می‌کنند.

بر این اساس به نظر می‌رسد در روش‌های فعلی تقسیم سود سهام عدالت باید تجدید نظر جدی به عمل آید، تردیدی وجود ندارد که طبق قانون تجارت سود سهام شرکت‌ها باید به صورت نقدی به حساب سهامداران واریز شود، اما با توجه به گرد آوری بانک‌های کامل اطلاعاتی از سهامداران عدالت این امکان وجود دارد که با ایده‌های نوآورانه از تضیع ارقام کلان سود سهام عدالت در واریز‌های بسیار خرد و کم اثر جلوگیری کرد.

کارگزاری دلیران پارس پیشنهاد می‌کند خبرگان اقتصادی و بازار روش‌های مطمئنی را برای سرمایه گذاری منابع قابل توجه سود سهام عدالت طراحی کرده و در میان ذی نفعان این سهام به اشتراک و استمزاج بگذارند و با ایجاد ارزش افزوده حاصل، اثرگذاری قابل توجه و ماندگارتری را در سبد دارایی سهامداران عدالت ایجاد کنند.

به عنوان مثال یک صندوق و به عبارتی ETF سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس با همین عنوان طراحی شده و سود‌های سهام عدالت به نام صاحبان سهام تبدیل به یونیت یا همان واحد‌های سرمایه گذاری قابل معامله تبدیل شوند و این واحد‌ها در سبد دارایی سهام عدالت مردم قابل مشاهده باشند. بر این اساس صاحبان سهام در صورت تمایل قادر خواهند بود واحد‌های سرمایه‌گذاری را فروخته و وجه آن را دریافت کنند و در این شرایط سایرین نیز امکان خرید و نگهداری واحد‌های عرضه شده را خواهند داشت. با این حساب منابع این صندوق در اقتصادی به گردش درآمده و سود جاصل از آن به واحد‌های سرمایه گذاری سهامداران تعلق می‌گیرد.

همان گونه که گفته شد توزیع ثروت و دارایی در جامعه از مهمترین اهداف واگذاری سهام عدالت بوده و با سرمایه‌گذاری مجدد سود سهام عدالت، تقویت دارایی سبد سهام افراد بیشتر محقق خواهد شد تا آنچه که تحت عنوان واریز سود و به مثابه آب شدن یکباره کوه یخی در حساب‌های مردم به نمایش گذاشته شد.

علاوه بر این که سبدگردانی هوشمندانه منابع حاصل، نقدینگی موجود را به سمت سهام و اوراق ارزنده بازار سرمایه سوق داده، کمک شایانی به رفع عطش برهه کنونی بازار سرمایه برای جذب و ورود نقدینگی جدید کرده و رونق و عمق بخشی هر بیشتر به بازار سهام را نیز به ارمغان خواهد آورد.

بر این اساس پیشنهاد می‌شود از هم اکنون مسئولان ذی ربط تدابیر لازم را برای تقسیم سود سهام سال ۱۳۹۹ شرکت‌های حاضر در سبد سهام عدالت اندیشیده و اجازه اتلاف مجدد این منابع را ندهند.

بیشتر بخوانید: فصل رونق آرام بورس از راه می‌رسد/ فرصت‌هایی که در استان‌های دور از دست رفتپیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «آبرفت ۷۷۰۰ میلیارد &#15»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..