مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96

لینک ساز
پلنگ دره کجاست؟

جنگل و رودخانه پلنگ دره از زیباترین مناطق طبیعی سوادکوه است که در منطقه شیرگاه قرار دارد. در طول این جنگل رودخانه‌ای خروشان جریان دارد که به آبشار پلنگ دره می‌رسد. آب و هوای عالی و مناظر منحصربه‌فرد طبیعی در جنگل پلنگ دره این منطقه را به یکی از زیباترین جاهای دیدنی مازندران تبدیل کرده‌اند. گردشگران زیادی در طول سال از این جنگل بازدید می‌کنند.

برای آشنایی بیشتر با جنگل و آبشار پلنگ دره سوادکوه، در این مقاله با ما همراه شوید. این جنگل برای علاقه‌مندان به آب تنی در رودخانه‌ها و حوضچه‌های طبیعی، از بهترین گزینه‌ها به شمار می‌رود. اگر طرفدار جنگل نوردی و طبیعت گردی هستید نیز حتما برای سفر به جنگل پلنگ دره در آینده برنامه‌ریزی کنید. 

آنچه می‌خواهید درباره پلنگ دره سوادکوه بدانید: پلنگ دره کجاست؟

رودخانه و جنگل پلنگ دره زیر آسمان ابری

منبع عکس: سایت تیشینه، عکاس نامشخص

جنگل و آبشار پلنگ دره در شهرستان سوادکوه و در نزدیکی شیرگاه قرار گرفته‌اند. مسیر دسترسی تهران به جنگل پلنگ دره از جاده فیروزکوه می‌گذرد. شهر شیرگاه پس از پل سفید و قبل از قائمشهر قرار گرفته است. جنگل و آبشار پلنگ دره در شرق شیرگاه قرار دارند.

برای رسیدن به ورودی جنگل پلنگ دره پس از عبور از شهر شیرگاه در سمت چپ به مسیر جاده فرعی وارد شوید. این جاده فرعی در جوار پل آهنی شهر شیرگاه قرار دارد. در ابتدای این مسیر فرعی تابلوی محیط بانی به چشم می‌خورد. پس از یک ساعت رانندگی در این مسیر خاکی و گذشتن از روستای «نفار» به شروع مسیر پیاده روی در جنگل خواهید رسید. طول این مسیر در حدود ۱۳ کیلومتر است؛ اما مسیر خاکی است و در زمان بارندگی لغزنده می‌شود. پس از ورود به جنگل در امتداد رودخانه پلنگ دره به آبشار خواهید رسید.

آدرس رودخانه پلنگ دره سوادکوه: استان مازندران، سوادکوه، شیرگاه، جنگل پلنگ دره، آبشار پلنگ دره (مشاهده روی نقشه)

آبشار پلنگ دره

آبشار پلنگ دره در میان درختان و بوته های سبز جنگل پلنگ دره

عکاس: نسرین غلامی

آبشار پلنگ دره در جنگل پلنگ دره و در امتداد مسیر رودخانه قرار گرفته است. اگر در مسیر رودخانه این جنگل حرکت کنید به آبشاری با ارتفاع هشت متر می‌رسید که روی حوضچه‌ای سنگی می‌ریزد. با نزدیک شدن به این آبشار صدای هیاهوی آب به گوش می‌رسد و در نزدیکی آن خنکای هوا را حس می‌کنید. اطراف آبشار پلنگ دره پوششی مخملین از خزه‌های سبز به چشم می‌خورد که زیبایی دوچندان به این بخش از جنگل بخشیده‌ است. حوضچه پایین این آبشار عمق مناسب برای شنا کردن دارد و شناگران حرفه‌ای و با تجربه از روی تخته سنگ‌ها به داخل این حوضچه‌ها شیرجه می‌زنند.

جنگل پلنگ دره

جنگل و رودخانه پلنگ دره میان درختان سبز

منبع عکس: سایت تیشینه، عکاس نامشخص

جنگل پلنگ دره منطقه‌ای بسیار زیبا و خوش‌آب‌وهوا در شیرگاه مازندران است. برای طرفداران طبیعت گردی، این جنگل از محبوب‌ترین جنگل‌های این استان به شمار می‌رود. در جنگل پلنگ دره رودخانه‌های خروشان جریان دارند و چشمه‌های پر آب در بخش‌های مختلف این منطقه قرار گرفته‌اند. وجود منابع متعدد آب در این جنگل سبب پیدایش طبیعتی بی‌نظیر شده است. سراسر جنگل پلنگ دره را گیاهان متنوع، دره‌های سرسبز و درختان تناور پوشانده‌اند.

رودخانه پلنگ دره با قلوه سنگ های در آب

منبع عکس: سایت eneshat، عکاس نامشخص

آب و هوای خوب جنگل پلنگ دره در فصل‌های گرم سال سبب جلب گردشگران به این منطقه می‌شود. زمین هموار و جاده‌های صاف اطراف این جنگل موقعیتی مناسب برای پیاده روی، ورزش و دوچرخه سواری دارند. در گوشه و کنار جنگل پلنگ دره مناظر منحصربه‌فردی خواهید دید که محلی مناسب برای اتراق هستند. در این منطقه جانوران وحشی زندگی نمی‌کنند؛ پس می‌توانید با خیال راحت از آرامش جنگل لذت ببرید.

رودخانه جنگل پلنگ دره در طول مسیر جنگلی جریان دارد و عمق کم این رودخانه شرایط را برای آب تنی مهیا می‌کند. آب این رودخانه بسیار زلال و شفاف است و به آبشاری  زیبا می‌رسد. اگر به جنگل نوردی و طبیعت گردی علاقه دارید، می‌توانید برای گذراندن یک روز خاطره‌انگیز در جنگل پلنگ دره برنامه‌ریزی کنید.

عبور گردشگر از میان رودخانه پلنگ دره سوادکوه

منبع عکس: سایت شب، عکاس نامشخص

در روزهای گرم تابستان جنگل پلنگ دره انتخابی مناسب برای فرار از گرما است. از طرف دیگر سکوت و آرامش این جنگل توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند. قدم زدن میان درختان بلند و لذت بردن از بوی رطوبت جنگل نیز حال و هوای خاصی دارد. در جنگل پلنگ دره انواع درختان و گیاهان معطر مانند توسکا، انجیلی، پر سیاوشان و پونه جنگلی به چشم می‌خورند. دوچرخه سواری در جاده‌های خاکی اطراف جنگل نیز انتخاب مناسبی برای علاقه‌مندان به ورزش در طبیعت است.

اگر برای تماشای آبشار پلنگ دره راهی شوید، در مسیر جاده جنگلی از میان رودخانه و چشمه‌های پرآب خواهید گذشت. صخره‌ها و سنگ‌های میان جنگل پوشیده از خزه‌های سبز رنگ هستند و پوشش گیاهی متنوع و زیبایی را خواهید دید، پس دوربین عکاسی خود را همراه ببرید. در بخش‌های مختلف جنگل پلنگ دره می‌توانید تصاویری بسیار زیبا و خاطره‌انگیز ثبت کنید.

گیاهان زیبا در جنگل پلنگ دره آبشار پلنگ دره از نمای دور گیاهان زیبای جنگل پلنگ دره از نمای نزدیک رودخانه و درختان جنگل پلنگ دره از نمای دور

منابع عکس‌ها: عکس آبشار از سایت شب و  عکاس‌ها ناشناس

آب‌تنی در رودخانه پلنگ دره از دیگر تفریحات این جنگل به شمار می‌رود. عمق آب رودخانه کم است و در عمیق‌ترین نقاط از نیم‌متر بیشتر نمی‌شود. اگر می‌خواهید شنا کنید، باید تا حوضچه‌های زیر آبشار پیش بروید. در طول مسیر رسیدن به آبشار، رودخانه پلنگ دره شما را همراهی می‌کند. دمای آب رودخانه مناسب است و می‌توانید این مسیر را درون رودخانه قدم بزنید.

پس از رسیدن به آبشار پلنگ دره خستگی مسیر از بین می‌رود. حوضچه پایین آبشار عمقی مناسب برای شنا کردن دارد و حرفه‌ای‌ترها می‌توانند لذت شیرجه در آب از روی تخته سنگ‌ها را تجربه کنند. به خاطر داشته باشید این مسیر رویایی با تمام زیبایی‌هایی که دارد برای سالمندان و خردسالان مناسب نیست.

بهترین زمان سفر به پلنگ دره

درختان جنگل پلنگ دره روی رودخانه پلنگ دره

منبع عکس: سایت تیشینه، عکاس نامشخص

با آغاز فصل گرما، بهترین زمان برای لذت بردن از آب خنک رودخانه پلنگ دره نیز شروع می‌شود. اگر برای شنا در حوضچه‌های آبشار پلنگ دره و پیاده‌روی و آب‌تنی در رودخانه این جنگل قصد سفر به شیرگاه و منطقه پلنگ دره را دارید، می‌توانید در روزهای تابستان به این جنگل بروید.

در فصل تابستان گرچه هوا در این منطقه کمی شرجی است، به‌دلیل جریان رودخانه و چشمه‌های گسترده در جنگل پلنگ دره، نسبت به سایر نقاط مازندران هوای بهتری دارد. از نخستین روزهای ماه اردیبهشت شرایط برای آب‌تنی در رودخانه پلنگ دره مساعد می‌شود؛ اما در گرمای تابستان آب‌تنی در رودخانه و حوضچه آبشار پلنگ دره لذت‌بخش‌تر خواهد بود.

جنگل و رودخانه پلنگ دره در فصل پاییز

منبع عکس: ناشناس

طبیعت جنگل پلنگ دره در فصل‌های سرد سال نیز زیبایی منحصر به فردی دارد. این جنگل در فصل پاییز رنگارنگ و تماشایی می‌شود و می‌توانید تصاویری زیبا از گیاهان و درختان ثبت کنید؛ البته در فصل‌های سرد سال امکان آب‌تنی در آب رودخانه و حوضچه آبشار را نخواهید داشت. در روزهای بارندگی نیز شرایط برای بازدید از این جنگل مناسب نیست، پس اگر در فصل‌های سرد سال قصد سفر به این منطقه را دارید، حتما پیش از حرکت وضعیت آب‌وهوا را استعلام کنید.

در سفر به پلنگ دره با خود چه ببریم؟

چادرهای اقامتی در جنگل پلنگ دره سوادکوه

منبع عکس: ناشناس

سفر به جنگل پلنگ دره یک طبیعت گردی دلپذیر و خاطره انگیز است که با پیاده روی در مسیرهای جنگلی آغاز می‌شود، پس در این سفر حتما کفش مناسب بپوشید. اگر می‌خواهید تنی به آب بزنید، لباس و کفش اضافه و حوله را فراموش نکنید. برای پیاده روی در رودخانه نیز بهتر است چکمه‌های مخصوص همراه خود ببرید. برای وسایل مورد نیاز خود از کوله‌پشتی سبک استفاده کنید تا در طول پیاده‌روی راحت باشید.

جنگل پلنگ دره هیچ امکاناتی ندارد و برای اتراق در این منطقه باید وسایل مورد نیاز خود را همراه ببرید

کلاه آفتاب گیر، عینک دودی و پمادهای ضدآفتاب و ضد گزش حشرات نیز از دیگر وسایل مورد نیاز شما در جنگل پلنگ دره به‌خصوص در فصل تابستان هستند. این جنگل جز در پارک‌های جنگلی شیرگاه، هیچ امکاناتی ندارد، پس تمام وسایل ضروری را به‌همراه داشته باشید.

ثبت تصاویر جنگل و آبشار پلنگ دره می‌تواند خاطره سفر به این منطقه زیبا را برای شما مانا کند. برای حمل دوربین عکاسی و موبایل بهتر است از کیسه‌های ضد آب استفاده کنید تا آسیب نبینند. اگر قصد کمپ کردن در این منطقه خوش آب‌وهوا را دارید، حتما آب و غذای کافی و کیسه زباله با خود ببرید و پیش از سفر استعلام وضعیت آب‌وهوای این منطقه را بگیرید. بهتر است برای برگشت تا پیش از غروب خورشید برنامه‌ریزی کنید تا به تاریکی نخورید و به یاد داشته باشید هیچ ردی از خود در طبیعت به جا نگذارید.

دیدنی های اطراف پلنگ دره

طبیعت پاییزی در دریاچه شورمست سوادکوه

دریاچه شورمست، منبع عکس: خبرگزاری تسنیم، عکاس نامشخص

شهر سوادکوه و منطقه شیرگاه از زیباترین بخش‌های استان مازندران هستند که جاذبه‌های طبیعی بسیاری را در خود جا داده‌اند. اگر برای سفر به جنگل پلنگ دره بیش از یک روز زمان دارید می‌توانید به تماشای جاهای دیدنی سوادکوه در نزدیکی این جنگل بروید. یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی در نزدیکی جنگل پلنگ دره دریاچه شورمست در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب این جنگل است. این دریاچه در منطقه‌ای مرتفع، میان درختان بلند توسکا قرار دارد و از چشمه‌های زیرزمینی تغذیه می‌شود.

نمایی از دریاچه سد برنجستانک زیر آسمان پر ابر

دریاچه سد برنجستانک، عکاس و منبع عکس: احسان فضلی اوصانلو از خبرگزاری ایرنا

دیگر دریاچه نزدیک جنگل پلنگ دره، دریاچه سد برنجستانک است که در فاصله ۳۴ کیلومتری شمال این جنگل و در نزدیکی دهکده توریستی برنجستانک قرار دارد. این دریاچه امکانات گردشگری مناسبی دارد و مسیر دسترسی به آن نیز مناسب است. سد برنجستانک را با نام «سد زمزم» نیز می‌شناسند و گردشگران زیادی در همه فصل‌های سال برای لذت بردن از شنا، ماهیگیری، سوارکاری و سایر فعالیت‌های ورزشی به این دهکده توریستی سفر می‌کنند.

جاده جنگلی در جنگل لفور در میان درختان

عکاس و منبع عکس: سعید طلوعی از خبرگزاری تسنیم

جنگل لفور از دیگر جاذبه‌های طبیعی برجسته در منطقه شیرگاه سوادکوه است که فاصله کوتاهی تا جنگل پلنگ دره دارد. در واقع جنگل پلنگ دره بخشی از جنگل‌های هیرکانی شمال و در جوار جنگل لفور است. این جنگل‌ها زیباترین طبیعت شمال ایران در استان مازندران را در خود جا داده‌اند. می‌توانید ساعت‌های زیادی را در میان درختان جنگل لفور قدم بزنید و به زیباترین مناظر طبیعی سوادکوه برسید.

یکی دیگر از آبشارهای زیبا درسوادکوه، آبشار گزو در فاصله ۷۰ کیلومتری جنوب غربی جنگل پلنگ دره است که در نزدیکی «منطقه حفاظت شده واز» قرار دارد. مسیر دسترسی به این آبشار زیبا از میان جاده‌ای خاکی در جنگل‌های بکر و زیبا می‌گذرد. آبشار گزو از زیباترین آبشارهای مازندران است.

از دیگر جاذبه های تاریخی و طبیعی در نزدیکی جنگل پلنگ دره می‌توان به پل شاه عباسی در ۴۰ کیلومتری شمال این جنگل، پل راه‌آهن شیرگاه پیش از ورودی مسیر آبشار پلنگ دره، جاده نارنج بن در فاصله ۱٫۵ کیلومتری از جنوب ورودی این جنگل و پارک جنگلی اندار گلی در ۲۰ کیلومتری شمال آبشار پلنگ دره اشاره کرد.

درختان پارک جنگلی اندار گلی نمای پایین از آبشار گزو روی سنگ ها جاده جنگلی در لفور سوادکوه رودخانه و جنگل نارنج بن سوادکوه

 منابع عکس‌ها: خبرگزاری‌های میزان و همشهری آنلاین و سایت‌های ایران دیزرت و سیری در ایران، عکاس‌ها نامشخص

در این مقاله به معرفی جنگل و آبشار پلنگ دره، از زیباترین جاذبه‌های مازندران پرداختیم. اگر تجربه سفر به این جنگل و بازدید از آبشار پلنگ دره را دارید، آن را با ما و دیگر کاربران کجارو در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول پلنگ دره کجاست؟

جنگل پلنگ دره یکی از زیباترین جنگل‌های شیرگاه، در شهرستان سوادکوه استان مازندران است.

چرا باید از جنگل و آبشار پلنگ دره بازدید کنیم؟

این جنگل و آبشار برای علاقه‌مندان به آب‌تنی و شنا در رودخانه‌ها و حوضچه‌های طبیعی و همین طور دوستداران جنگل نوردی و طبیعت گردی از بهترین گزینه‌ها به شمار می‌روند.

بهترین زمان سفر به پلنگ دره چه فصلی است؟

جنگل و آبشار پلنگ دره در همه فصل‌های سال زیبایی‌های خاص خود را دارند؛ اما اگر می‌خواهید تنی به آب بزنید یا در رودخانه پلنگ دره پیاده روی کنید، بهترین زمان برای سفر به این منطقه از نخستین روزهای اردیبهشت ماه آغاز می‌شود و تا پایان فصل تابستان ادامه دارد.

آیا امکان اقامت در جنگل پلنگ دره وجود دارد؟

به‌جز پارک‌های جنگلی شیرگاه در ابتدای مسیر جنگل پلنگ دره، در هیچ بخشی از این منطقه امکانات بهداشتی و رفاهی وجود ندارد. هرچه به‌سمت آبشار پلنگ دره نزدیک‌تر شوید، جنگل بکرتر می‌شود؛ پس اگر قصد اتراق در این منطقه را دارید باید تمام وسایل و امکانات لازم را با خود ببرید. گرچه این جنگل حیوان وحشی و درنده ندارد، بهتر است برای اتراق کردن مناطق نزدیک به جاده اصلی را انتخاب کنید.
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «پلنگ دره کجاست؟»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..