مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96

لینک ساز
فرق لاپاراسکوپی و لاپاراتومی چیست؟

تمام مزایا و معایب دو عمل لاپاراسکوپی و لاپاراتومی

جراحی لاپاراسکوپی چیست

تفاوت‌های لاپاراسکوپی و لاپاراتومی در چیست؟ لاپاراسکوپی چیست؟

عمل لاپاراسکوپی یک جراحی کم تهاجم است که  طی آن برش‌های کوچکی به ناحیه موردنظر جراح وارد می‌شود.. بعد از این عمل زخم محل جراحی سریع خوب می‌شود. از طرفی خطر ابتلا به انواع عفونت‌های بعد از جراحی هم در آن کم‌تر است.

لاپاروسکوپی یک روش نسبتا جدید در دنیای علوم پزشکی است. اگرچه ابتدایی‌ترین حالت آن در سال 1900 معرفی شد اما اخیرا دستگاه‌های بسیار پیشرفته برای این جراحی معرفی شده‌اند. در این روش وسیله باریکی بنام لاپاروسکوپ، از طریق برش کوچکی وارد بدن می‌شود. این لوله به پزشک کمک می‌کند که داخل حفره شکمی بیمارش را ببیند و درمان کند. اساس این عمل جراحی با برش‌های کوچک  کم‌خطر است.

هزینه عمل لاپاراسکوپی آپاندیس

هدف از جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی  یک جراحی با دو هدف عمده است:

تشخیص بیماری درمان بیماری

پزشک متخصص با استفاده از این روش جراحی می‌تواند بدون باز کردن محل، وضعیت سلامتی را با دوربین‌های نانو بررسی کند.  سپس اگر بیمار به جراحی نیاز داشت با همین روش، او را درمان کند.

ابزار لاپاراسکوپی چیست؟

برای جراحی لاپاراسکوپی از یک لوله بسیار باریک استفاده می‌شود.

لاپاراسکوپی لوله ای طولانی و باریک دارد لوله دارای دوربینی با وضوح بالا و نور زیاد است لوله در طول محل جراحی حرکت می‌کند تصاویر محل جراحی را به مانیتور دستگاه لاپاراسکوپی می‌فرستد وضوح تصویر در جراحی لاپاراسکوپی

بعد از برش اولیه در عمل لاپاراسکوپی، دستگاه مقداری گاز دی‌اکسید کربن یا گاز اکسید نیتروژن در حفره ی شکمی منتشر می ‌کند. به این ترتیب پزشک می‌تواند بهتر داخل شکم بیمار را ببیند. مزیت دیگر این گازها جداسازی اعضای داخلی بدن از هم است. بعد از اتمام جراحی گاز تخلیه شده و برش‌ها بخیه زده می‌شود.

هزینه عمل لاپاراسکوپی تخمدان

مزایای لاپاراسکوپی نسبت به جراحی‌های باز چیست؟

مهم‌ترین تفاوت لاپاراسکوپی با جراحی‌های باز در نوع برش این دو نوع عمل است. در حین جراحی باز پزشک متخصص برای افزایش میدان دید خود، یک برش 12 تا 25 سانتی‌متری روی شکم ایجاد می‌کند. با این حال در حین لاپاراسکوپی تنها برشی به طول نیم تا 1 سانتی‌متری در ناحیه مورد نظر به‌وجود می‌آید.سرعت بهبود در لاپاراسکوپی بسیار بالاست. زخم خیلی زود بسته می‌شود. خیلی مواقع  بیماران می‌توانند حداکثر پس از حدود 1 هفته به زندگی عادی خود برگردند. دردی ندارند؛ خونریزی هم تقریبا غیر ممکن است. به دلیل کوچک بودن زخم، بیمار درد کم‌تری هم می‌کشد.  بعد از جراحی لاپاراسکوپی، فتق ایجاد نمی‌شود. 

هزینه عمل لاپاراسکوپی با دفترچه تامین اجتماعی

کاربردهای لاپاراسکوپی چیست؟

از جمله کاربردهای لاپاراسکوپی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

ناباروری: بررسی  انواع مشکلات ناباروری در بانوان آندومتریوز: بررسی بیماری‌ها و آسیب‌های ناشی از بافت آندومتریوز بارداری خارج از رحم: یکی از روش‌های مهم تشخیص حاملگی خارج رحمی، لاپاراسکوپی است که آسیب بسیار کمتری به خانم وارد می‌کند. اصلاح اسکار: برای یافتن و برداشتن چسبندگی ناشی از بافت های اسکار این روش بسیار کارآمد است درمان سرطان‌ها: سرطان اندام های داخلی مانند سرطان کبد و پانکراس را میتوان تشخیص داد و جراحی لاپاراسکوپی را برای بعضی از سرطان های کولورکتال اجرا کرد. درمان کیست تخمدان: اگر کیست‌های تخمدان زنان قابل درمان نباشند آنها را با این روش بر می دارند بیماری‌های لگنی: برای درمان اختلالات کف لگنی مانند بی اختیاری ادرار و پرولاپس ارگان لگن نیز این روش کاربرد دارد. بیماری‌های گوارشی: کیسه صفرا و آپاندیس فرد را در صورت بیمار بودن این اندام ها می‌توانند با کمک این روش بردارند.

مطلب پیشنهادی: بهترین کاندیدای جراحی لاپاراسکوپی چه کسانی هستند؟

اجزای دستگاه لاپاراسکوپی

لاپاراتومی چیست؟

به کمک لاپاراتومی، پزشک یک برش بسیار بزرگ روی شکم ایجاد می‌کند. معمولا این روش زمانی انجام می‎‌شود که توده‌ای بزرگ در بدن وجود دارد و پزشک نمی‌تواند با روش لاپاراسکوپی، مشکل بیمار را برطرف کند. لاپاراتومی  یک روش درمانی و تشخیصی است که تحت تحت بی‌هوشی کامل انجام می‌شود، بنابراین در جراحی بیمار دردی احساس نمی‌کند.

هدف از لاپاراتومی چیست؟

با روش جراحی لاپاراتومی می‌توان به این بخش‌های بدن دسترسی داشت. روش‌های تشخیص و درمان را درباره آنها اجرا کرد:

اندام‌های دستگاه گوارش (معده، روده،آپاندیس و کولون) اندام‌های تناسلی زنان (رحم و تخمدان) اندام‌های پشت صفاقی( کلیه، آئورت پایینرو، غدد لنفاوی شکم) مثانه عوارض لاپاراتومی چیست؟

خون ریزی، عفونت، درصد کم موفقیت، بهبود دیرهنگام زخم، فتق و عفونت، خطرات بی‌هوشی

لاپاراتومی چیست؟ هزینه جراحی لاپاراسکوپی و لاپاراتومی چقدر است؟

باتوجه به افزایش هزینه‌ها در سال 1400، هزینه این دو جراحی نیز افزایش چشم‌گیری داشته است. برای حراجی لاپاراسکوپی باید حدود 15 میلیون تومان بپردازید. درباره لاپاراتومی هم حداقل هزینه 10 میلیون تومان است.

لاپاراسکوپی و لاپاراتومی را کجا انجام دهیم؟

درباره این‌که جراحی لاپاراسکوپی را چطور و نزد کدام متخصص انجام دهید؛ نمی‎‎‌توانید با خواندن یک مقاله تصمیم بگیرید. بهتر است در این باره از متخصصان باتجربه کمک بخواهید؛ پرسش‎‌های خود را مطرح کنید تا باخیال راحت بتوانید؛ تصمیم درستی بگیرید. پزشکان نی‌نی‌بان آماده پاسخ‌گویی به شما هستند.
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «فرق لاپاراسکوپی و لاپاراتومی چیست؟»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..