تبلیغات ویژه

» خرید ممبر تلگرام »طراحی سایت و سئو »خرید فالوور و لایک »ادمین حرفه ای اینستاگرام »پکیج آموزش ارزهای دیجیتال »تبلیغات در اینستاگرام »خرید پیج اینستاگرام

مطالب مهم
بناهای تاریخی اهواز در معرض نابودی!

بناهای تاریخی اهواز این روزها اوضاع خوبی ندارند و در معرض نابودی قرار گرفته اند. به گفته یکی از فعالان حوزه گردشگری بناهای تاریخی اهواز شرایط بسیار نامناسبی دارند و در برخی موارد تبدیل به انبار کفش شده اند!

مجتبی گهستونی، فعال میراث فرهنگی و گردشگری در خصوص وضعیت خانه های تاریخی شهر اهواز گفت: تمام بناهای تاریخی که در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد، متعلق به میراث نیست و فقط تعداد اندکی از این خانه های تاریخی در تملک میراث فرهنگی است. در شهر اهواز سه بنای تاریخی به نام های خانه ماپار، خانه اهوازیان و ساختمان صنایع دستی در تملک اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری است که از این بین، خانه ماپار و ساختمان صنایع دستی به ثبت ملی رسیده اند.

خانه تاریخی دادرس جز خانه های مهم و ارزشمند شهر اهواز محسوب می شود، اما متاسفانه از شرایط خوبی برخوردار نیست و تبدیل به انبار کفش شده است. اداره میراث فرهنگی و گردشگری اهواز و استان خوزستان تاکید دارد که توانایی خرید تمامی خانه های تاریخی را ندارد. اگر خانه تاریخی دادرس ارزشمند است، خانه های بسیاری نیز در این استان وجود دارند که ارزشی مانند این خانه دارند و این خانه ها نیز باید خریداری شوند.

میراث فرهنگی و گردشگری این استان برای مرمت اصولی و کافی این خانه تاریخی از دولت درخواست بودجه کرده و قرار است که مبلغ 100 میلیون تومان برای مرمت و بهبود اوضاع نابسامان این خانه اختصاص داده شود. با اختصاص این مبلغ، مخاطراتی که این خانه را تهدید می کند، برطرف خواهد شد و شاهد پایداری بنا خواهیم بود.

امکان بازدید از خانه تاریخی دادرس وجود ندارد
ورودی خانه تاریخی بسته نیست، اما افرادی که در این بنا حضور دارند، اجازه بازدید به هیچ فردی را نمی دهند. گاهی اوقات این اشخاص با اصرار زیاد افراد متقاضی، اجازه تماشای درون این بنا را می دهند. این اوضاع نابسامان در شان بنای دادرس و گردشگرانی که می خواهند این بنا را ببینند، نیست.

هدایت شیشه گران مالک خانه دادرس سال ها قبل برای به ثبت رسیدن این اثر به میراث فرهنگی استان مراجعه بسیاری می کرد. اکنون این اثر به ثبت رسیده و میراث نیز برای این اثر هزینه هایی را تقبل کرده، اما اقدام خاص و ویژه ای انجام نمی دهد. این انتظار منطقی نیست که فقط میراث فرهنگی روی کار بیاید و مالک این بناهای تاریخی وظیفه ای نداشته باشند. باید مالکان آثار نیز به صورت دلسوزانه برای پایداری، مرمت و حفاظت آثار تاریخی ورود کنند.

وضعیت نابسامان دیگر بناهای تاریخی اهواز
گهستونی در ادامه در خصوص وضعیت بناهای تاریخی دیگر در اهواز بیان کرد: سایر بناهای تاریخی این شهر مانند سرای معین التجار در اهواز که یکی از آثار ارزشمند استان محسوب می شود و میراث فرهنگی مبلغ یک میلیارد تومان برای حفاظت این سرا هزینه کرده، اکنون به حال خود رها شده است.

همچنین شهرکی در اهواز به نام نیوساید وجود دارد که دارای ملک های تاریخی و ارزشمند است. این شهرک قبلا متعلق به شرکت نفت بود و بعد به تملک لوله سازی و بانک درآمد. به تازگی 150 خانه در این شهر به شخصی فروخته شده و او شرط کرده هر کس این خانه ها را بخرد، نباید آن را تخریب کند.

در شهر اهواز نیز باید شهرداری ورود و به مرمت خانه تاریخی شهر اقدام کنند. اگر میراث فرهنگی پول کافی برای خرید خانه های تاریخی ندارد، شهرداری استان ها توانایی این را دارد که خانه های تاریخی را مرمت و اقدام به خریداری این آثار کند.

در اهواز بیش از 200 خانه تاریخی با ارزش وجود دارد که تعداد بیشماری از این ابنیه به حال خود رها شده اند و بخشی دیگر در آستانه تخریب به سر می برند. دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری اهواز خواهان این هستند که شهرداری اهواز و میراث فرهنگی نسبت به راه اندازی کمیته پیگیری خانه های تاریخی اقدام کنند.

خانه احمد محمود قابلیت تبدیل شدن به موزه ادبیات را دارد
گهستونی بیان کرد: دوستداران میراث و گردشگری اهواز پیشنهاداتی به میراث فرهنگی و شهرداری استان در مورد اینکه خانه احمد محمود، نویسنده برتر کشور در حوزه ادبیات می تواند تبدیل به موزه برای ادبیات شود، ارائه کردیم.

میراث فرهنگی و یا شهرداری قابلیت نگهداری و مرمت این خانه را دارند، اما اقدامی انجام نمی دهند. متاسفانه ارتباط بین میراث فرهنگی و راه و شهرسازی که متولیان این امر است، وجود ندارد و همین امر باعث موازی کاری یا در برخی موارد کم کاری این سازمان ها شاهد هستیم.

گهستونی در پایان با اشاره به ساخت و ساز در حریم رود کارون بیان کرد: اکنون در کنار رود کارون جاده ساحلی احداث کرده اند که خانه های تاریخی و ارزشمند موجود در این مکان یک به یک در حال تخریب شدن هستند و جای خود را به ساختمان های بلند می دهند، دوستداران میراث تاریخی تلاش هایی برای این اقدامات انجام داده اند، اما تلاش ها بدون نتیجه باقی می ماند.

این فعال میراث فرهنگی بیان کرد: شهرداری و شورای شهر اهواز توجه آن چنانی به این اقدامات و تلاش ها نمی کنند، همچنین مسئولیت سازمان راه و شهرسازی استان خوزستان در مسئله بیان شده بسیار است، اما مانعی برای این تخریب ها انجام نمی دهند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « باشگاه خبرنگاران » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «بناهای تاریخی اهواز در معرض نابودی!»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

جستجو های اخبار روز

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..