مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96

لینک ساز
تنها دست‏بافته بشر که به فرش سلامت معروف است

هنرمند زیلوبافی میبدی، زیلو را فرش سلامت معرفی کرد و گفت: زیلو، تنها دست‏بافته بشر است که بدون پرز و بدون حساسیت است.

عبدالکریم غنی پور افزود: در زمان‏ های گذشته که پسری 6 ساله بودم، در کنار درس خواندن باید پشت دار زیلو پنجه زنی می ‏کردم.

وی با بیان این که این شیوه و کار در همه منازل میبد مرسوم بود، ادامه می‏‏ دهد: فرزندان پسر باید در کنار درس خواندن زیلوبافی را می‎آموختند تا کمک خرج برای خانواده باشند و هر روز صبح قبل از شروع مدرسه ابتدا باید پنجه زنی را در کنار استاد زیلو باف انجام می‏ دادند تا بتوانند اجازه مدرسه رفتن را از پدر بگیرند.

غنی پور با بیان این که "محله بشنیغان" میبد، مهد زیلو این شهرستان بود، می‎گوید: در گذشته های دور حدود ۷۰ درصد فرش ایران را میبدی ها می بافتند و زمانی ۸۰۰ دستگاه زیلوبافی در میبد وجود داشت که به لطف موکت و قالی‏های ماشینی و به صرفه بودن این محصولات، مردم در سال‎‎های بعد به قالی و موکت روی آوردند و بازار زیلو میبد را از رونق انداختند اما به علت حساسیتی که این فرش ‏ها داشت و مضرات آنها مجدداً 10 سالی است که زیلو جایگاه خود را پیدا کرده است.

اجداد، پدر و برادرانم هم زیلوباف بودند و من این هنر را به نزد پدر به ارث بردم و آن را یک هنر آباء و اجدادی می دانم که باید ادامه می‏ دادم.

من در کنار درس خواندن، زیلوبافی را با عشق و علاقه دنبال کردم و زمانی که دیپلم گرفتم مدعی بودم تا در شغل دولتی استخدام شوم اما مشکلاتی پیش آمد که از آن صرفنظر کردم و با پیشنهادهای شغلی دیگر مصمم شدم که در کنار زیلوبافی تا مقطع کاردانی، درس بخوانم و همان زیلوبافی را نیز ادامه دهم چون احساس کردم عاشق شغل و هنر زیلو بافی هستم.

تنها کسی در میبد بودم که از ابتدا چله‏ تابی با دستگاه های برقی که نیاز زیلوبافان بود را شروع کردم و تمام دستگاه های زیلوی میبد را شخصاً چله‏ تابی می‎کردم.

این هنرمند بنام شهرستان میبد، برجسته‏ ترین اثر خود را بافت زیلوی حسینیه جماران معرفی می‎‎کند، اظهار می‎کند: اکنون ۲۰ سال است که در شهرستان میبد به لطف دوستان و اعتمادی که به بنده شده است، مدیر شرکت تعاونی زیلوبافی هستم و 10 بافنده به طور مستقیم در این شرکت با دستگاه‏ های بزرگ، زیلوبافی می کنند و ۵۰ نفر دیگر به طور غیر مستقیم در خانه انواع سجاده، جانماز، تابلو فرش و زیلوهای کوچک، روتختی و روکش صندلی ماشین می بافند.

وی، میزان تولید زیلو در این شرکت تعاونی را روزانه ۱۰۰ کیلوگرم عنوان می‎کند و می‎‎گوید: در این شرکت، سفارش بافت زیلو زیاد است و زیلوهای سفارشی دفتر مقام معظم رهبری نیز در این شرکت و زیر نظر بنده بافته می‏ شود، اما زیلوی حسینیه جماران را با دست خودم بافتم و آن را با دست خود در حسینیه جماران پهن کردم.

بعد از جهانی شدن زیلو، متقاضیان زیلو بیشتر شده اما عمده مشکل اصلی زیلوبافان بیمه آنهاست. با وجود پیگیری‏ های مسئولان تاکنون، دولت برای بیمه کردن زیلوبافان زیر بار نرفته است و این مشکل اصلی، انگیزه زیلوبافی را از جوان‏‏ ها گرفته و آنها حاضر هستند که با حقوق کمتر و مشکلات و سختی کار بیشتر در مراکز صنعتی به کار مشغول شوند.

این هنرمند میبدی، دیگر مشکل حوزه زیلو را بسته ‏‏بندی نکردن مناسب آنها ذکر می‏‏ کند و می‎‎گوید: البته به تازگی بسته بندی مناسب برای زیلو با طرح و نقش زیبا انتخاب شده اما شخصی که آن را تهیه و در اختیار زیلو بافان قرار دهد، وجود ندارد.

مدیر شرکت تعاونی زیلوی میبد با بیان این که بیشترین سفارش زیلوی این شرکت از شهرهای تهران اصفهان و قم است، خاطرنشان می‏‏ کند: زیلو یک زیرانداز خنک و مناسب برای فصل تابستان است چرا که کاملاً از جنس پنبه است اما در مساجد میبد در فصل زمستان بر روی زیلو‏ها قالی می اندازند تا گرمتر باشد.

به گفته غنی پور، زیلوهای پشمی دیگری هم وجود دارد که به کشورهای اروپایی و سردسیر صادر می شود چون گرمتر از زیلوهای رایج است و این زیلوها به کشورهای روسیه، آلمان، ایتالیا و نظیر آنها و از طریق تجار صادر می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «تنها دست‏بافته بشر که به فرش سلامت معروف است»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..