مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96

لینک ساز
شناسایی یک پل خشتی دوره قاجار در فومن

معاون میراث فرهنگی گیلان از شناسایی یک پل خشتی تاریخی در شهرستان فومن خبر داد و گفت: پرونده این پل برای ثبت در آثار ملی به سازمان میراث فرهنگی ارسال می شود.

ولی جهانی با اشاره به شناسایی یک پل خشتی دوره قاجار در شهرستان فومن، اظهارکرد: این پل خشتی در روستای سند و در دو کیلومتری شهرستان فومن قرار دارد که برای نخستین بار توسط میراث فرهنگی گیلان شناسایی و مستندنگاری شد.

وی با اشاره به ویژگی های مصالح به کار رفته در پل خشتی که از آجر و ملاط ساروج ساخته شد، افزود: براساس نظر اولیه این پل در دوره قاجار بر روی نهر روستا ساخته شده است. برای استعلام دقیق تاریخ ساخت، تعدادی از آجرهای پل به آزمایشگاه پژوهشکده میراث فرهنگی ارسال شده و پس از مستند سازی کامل سال یابی دقیق آجر یا ملاط بکار رفته در این پل، قدمت اثر مشخص می شود.

جهانی با اشاره به اقلیم گیلان و سرعت رشد گیاهان در حریم بناهای میراثی تصریح کرد: به دلیل فعل و انفعالاتی که طی سالهای اخیر در حریم و بستر رودخانه اتفاق افتاده آبی در زیر پل جریان ندارد و همین امر سرعت رویش گیاهان در حریم و روی پل خشتی را افزایش داده و از دید دیگران پنهان مانده بود. 

معاون میراث فرهنگی گیلان با اشاره به گیاه زدایی و پاکسازی از حریم و روی پل خشتی، ادامه داد: بزودی پرونده ثبتی این پل خشتی برای ثبت در فهرست آثار ملی به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «شناسایی یک پل خشتی دوره قاجار در فومن»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..