مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96

لینک ساز
«تل چگاسفلی» یک ثروت ملی است

عضو هیات علمی پژوهشکده باستان شناسی «تل چگاسفلی» را یک ثروت ملی دانست و گفت: باید فرصت های آثار باستانی از بالقوه به بالفعل در آیند.

عباس مقدم با اشاره به پیشینه پژوهش ها و اجرای برنامه میدانی تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تل چگاسفلی در اردیبهشت سال 1394 این برنامه را فرصتی برای ارزیابی به دقت این محوطه دانست و تصریح کرد: اِعمال روش های مختلف میدانی اعم از باستان شناسی لندسکیپ و بکارگیری تکنیک های مدرنی چون ژئومغناطیس و نیز مستند سازی دقیق از وضع موجود محوطه و پیرامونش این امکان را به ما داد که فهم خوبی از تل چگاسفلی به دست آوریم.

وی در ادامه با اشاره به مشاهدات همزمان از استخوان انسانی و سفالی در بخش هایی از اراضی کشاورزی منطقه از سوی اهالی که همزمان با بازه زمانی استقرار در تل چگا سفلی بوده است تصریح کرد :باستان شناسان دهه ها منتظر این کشف بودند.

به منظور درک ساختار های معماری محوطه تل چگاسفلی و براساس مطالعات ژئومغناطیس صورت گرفته، دو کارگاه در پشته شرقی محوطه ایجاد شد و به رغم دستاورد های مهم شامل شناسایی واحد های منسجم معماری مربوط به اواسط و اواخر هزاره پنجم پیش از میلاد، کاوش های این فصل با مداخله اهالی منطقه که در صدد کسب مجوز گاز رسانی به روستای چگاسفلی بودند ناتمام ماند.

باستان شناسی سنتی کاری به بهره گیری از ثروت هایی اینچنینی برای توسعه فرهنگی و اقتصادی مناطقی که این آثار در آن مناطق قرار دارند نداشته و صرفا پی گیر پرسش ها و مشکلات تاریخی خود با استفاده از فرصت هایی که کاوش ها یا بررسی های باستان شناسی در اختیار می گذاشت بود. با توجه به این رویکرد انگاره آسیب رسان بودن مطالعات باستان شناسی درست است.

اگر فرصت هایی که آثار باستانی به طور بالقوه دارند به بالفعل در نیاید، کاوش های باستان شناسی در درجه اول به بافت های باستانی آسیب رسانده و ثمره قابل توجهی جز انتشار مقالات یا کتب در بر نخواهد داشت، اما صرف نظر از باستان شناسی سنتی، امروزه باستان شناسی ید طولایی در توسعة فرهنگی و اقتصادی مناطق دارد.

تل چگاسفلی و دشت زیدون به طور اخص و شهرستان بهبهان و کرانه های خلیج فارسی که فاصله چندانی با چگاسفلی ندارد بطور اعم قابلیت های بی بدیلی در توسعه اقتصادی و فرهنگی منطقه دارد،برای این منظور طرح های مفصلی برای تداوم پژوهش های باستان شناسی و ایجاد زمینه های ملموس برای بهره گیری از این ثروت عظیم در دستور کار قرار گرفته و طی جلسات متعددی به مسئولین طراز اول استانی ارائه شده است.

با کمک اهالی منطقه و مسئولین موثراستانی به زودی برنامه های ما جامه عمل بپوشدو در نهایت میراث بی نظیر تل چگاسفلی در آینده ای نه چندان دور در زمره یکی از آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی قرار گیرد.

وظیفه اصلی ما حفاظت از میراثی است که طی هزاران سال برجای مانده است ،برای این منظور، معتقدیم که معرفی درست و بهینه میراث چگاسفلی خود یک نوع حفاظت است.

محوطه باستانی تل چگاسفلی از وسیع ترین محوطه های پیش از تاریخی خوزستان ،در دشت زیدون (زهره) و در حاشیه جنوبی رودخانه زهره قرار گرفته است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر ««تل چگاسفلی» یک ثروت ملی است»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..