مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96

لینک ساز
اقدامی برای همه گیر شدن اِلمان های گوهر سنگ های مشهد

دبیر «شهر جهانی مشهد، گوهر سنگ ها» از دعوت هنرمندان برای ارسال آثار محیطی مرتبط با صنایع دستی «گوهر سنگ ها» به دبیرخانه «مشهد؛ خانه بهار» خبر داد.

ملیحه سلطانی بیان کرد: این فراخوان در کنار فراخوان «مشهد؛ خانه بهار» منتشر شده است تا شرکت کنندگان به بحث گوهرسنگ ها نیز توجه کنند.

سال گذشته ما نیز در فراخوان اصلی حضور داشتیم و آثار مرتبط با شهر جهانی گوهرسنگ ها در چهار میدان اصلی شهر مشهد به نصب و به نمایش گذاشته شد اما امسال در کنار فراخوان اصلی و با هماهنگی دبیرخانه «خانه بهار» که زیر نظر معاونت فرهنگی و هنری شهرداری مشهد است، فراخوانی هم برای آثار مرتبط با گوهرسنگ های مشهد منتشر شده است.

دبیر شهر جهانی مشهد، گوهر سنگ ها با بیان اینکه همه هنرمندان در سراسر ایران می توانند در این رویداد مشارکت کنند، افزود: چون استفاده از اِلمان های صنایع دستی هر شهرهای جهانی یکی از قوانین شورای جهانی صنایع دستی محسوب می شود، این دبیرخانه نیز در راستای تامین چنین هدفی، این تصمیم را گرفت.

در تمام بخش های جشنواره شامل دیوار نگاره، احجام، سازه های دایم و موقت شهری، هنرهای چند رسانه ای، هنرهای محیطی و طراحی منظر، هنرهای نمایشی و ... از هنرمندان درخواست مشارکت شده است.

به عقیده من با نصب اِلمان های مرتبط با صنایع دستی یا هنرهای سنتی برای بسیاری از گردشگران یا زائران درباره دلیل این اِلمان ها سوال ایجاد می شود. بنابراین حضور بیشتر این اِلمان ها در ورودی ها و قسمت های دیگر شهر می تواند به فرهنگ سازی در این زمینه کمک کند و مردم متوجه شوند چرا یک شهر به این نام ثبت جهانی شده است. همچنین گردشگران و زائران متوجه می شوند که برای سوغات می توانند از گوهرسنگ ها یا سنگ فیروزه استفاده کنند.

دبیر شهر جهانی مشهد، گوهرسنگ ها اعلام کرد: برخی از آثار به صورت دائمی در شهر نصب می شود، برخی دیگر آثار به صورت گردشی به نمایش گذاشته می شود و برخی دیگر هم بعد از مدتی نمایش، از سطح شهر جمع می شود. 

مهلت شرکت در این فراخوان تا ۱۰ دی ماه بوده که تا روز یکشنبه (۱۶ دی ماه) تمدید شده است. علاقمندان برای شرکت در این رویداد می توانند عکسی از طرح اولیه خود به دبیرخانه این جشنواره ارسال یا برای اطلاعات بیشتر به آدرس www.bahar۹۸mashhad.ir مراجعه کنند. 

شهر مشهد در ۱۶ تیر ماه سال ۱۳۹۵ با تصویب شورای جهانی صنایع دستی (wcc) به عنوان شهر جهانی صنایع دستی گوهر سنگ ها انتخاب شد و به ثبت رسید.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «اقدامی برای همه گیر شدن اِلمان های گوهر سنگ های مشهد»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..