مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96

لینک ساز
تعیین یک روز ملی به نام قومیت ها یعنی ارج نهادن به فرهنگ اصیل ایرانی

یک نماینده روحانی کردِ مجلس گفت: تعیین یک روز ملی در تقویم سالانه کشور به نام قومیت ها یا لباس های محلی حاوی این پیام به اقوام و قومیت های مختلف داخلی و گردشگران خارجی است که ما ایرانیان برای آداب، سنن و فرهنگ اصیل و کهن خود اهمیت قائلیم و خواهان شناساندن آن به مردم جهان هستیم.

سیدجواد حسینی کیا در گفت وگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که در شرایط فعلی مشارکت مردم حول موضوعات ملی چقدر می تواند وحدت بخش باشد؟ گفت: اقتدار همه نظام ها به حضور مردم و وحدت و همدلی است. با حضور وحدت بخش مردم به میدان از یک سو موجب افزایش چشمگیر قدرت چانه زنی مذاکره کنندگان در مذاکره با قدرت های استکباری شده و از سوی دیگر اقتدار نظام و وحدت و همدلی هموطنان را به نمایش گذاشته و به عاملی برای تعالی و رشد مبدل می شود.

وی در پاسخ به این سوال که تعیین یک روز در تقویم سالانه کشور برای حضور مردم با لباس های محلی و برگزاری بازارهای محلی برای ارائه محصولات فرهنگی قومی چقدر می تواند در ایجاد فضای وحدت و نشاط موثر باشد؟ گفت: ایران از اقوام، قومیت ها و مذاهب متنوعی تشکیل شده که همه آن ها در کنار یکدیگر برادرانه، زندگی مسالمت آمیزی دارند.

اقوام مختلف و مذاهب گوناگون، شیعه و سنی و غیرمسلمانان در کنار یکدیگر، زندگی مسالمت آمیزی را از آداب و سنن زندگی خود به نمایش گذاشته است به بیان روشن تر زندگی اقوام و مذاهب ایرانی در کنار یکدیگر «وحدت» را به رنگ ها، گویش ها، آداب، شیوه ها و روش های مختلف به تصویر درآورده است.

قوم بختیاری با یک آداب و سننی، کرمانشاهی، کردها، بلوچ و دیگر اقوام و مذاهب با آداب و سنن خاص خودشان در کنار یکدیگر زندگی می کنند و وحدت و اتحاد را به نمایش گذاشته اند. حسن این زندگی برای نسل جوان اقوام و مذاهب این است که بدانند پیشینیان، بزرگان و اجدادشان با چه آداب و سنن زیبایی زندگی کرده اند و این آداب را به فراموشی نسپارند. متاسفانه یکی از کارهایی که «توسعه» انجام می دهد این است که ساختارهای فرهنگی بومی محلی را از بین می برد.

این عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر این که «نباید اجازه دهیم آداب و سنن پیشینیان مان از بین برود»، گفت: اگر پوشش های محلی اقوام و قومیت های ایرانی باقی بماند و احیا شود خیلی از برهنگی ها و مشکلاتی که در حوزه حجاب است خود به خود از بین می رود. اگر آداب و سنن اقوام مان را به درستی بشناسیم و به رفتار و سلوک اجداد و بزرگان مان افتخار کنیم قطعا بسیاری از ناهنجاری های فرهنگی اجتماعی مان رخت می بندد.

برای حفظ و بسط دادن فرهنگ و سنن خوب اخلاقی، قومی و مذهبی به طور مثال اگر با وارد شدن مثلا یک فرد کهنسال به اتوبوس یا مترو، اگر یک افراد میان سال جای نشستن شان را به آنان بدهند قطعا نسل جوان و کوچکترها با این منش و سلوک خوب اخلاقی و انسانی آشنا شده و بستر تکرار این رفتار خوب اجتماعی هموار می شود. با این قبیل رفتارهای فرهنگی – اجتماعی در جامعه قطعا از شدت بی عاطفگی فرهنگ غربی که حفظ منافع فرد برایش اهمیت دارد، کاسته می شود.

وی تعیین یک روز به عنوان روز لباس های محلی را دارای پیام ها و دستاوردهای مثبتی در حوزه فرهنگ عمومی داخلی و صنعت گردشگری خارجی دانست و افزود: این اقدام حاوی این پیام به اقوام و قومیت های مختلف و به گردشگران خارجی است که ما برای آداب، سنن و فرهنگ اصیل خودمان اهمیت قائلیم. این مسئله می تواند ظرفیت خوبی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی و آشنا شدن آنان با آداب، سنن، گویش، پوشش و اخلاقِ اقوام، قومیت ها و مذاهب مختلف و گسترش این آداب و سنن اصیل ایرانی به سایر مناطق شهری کشور و سایر کشورهای جهان می شود.

نماینده مردم سنقر در مجلس ادامه داد: با سفر گردشگران داخلی و خارجی به ویژه در ایام عید نوروز یا مناسبت های ملی قومیتی به مناطق و روستاهایی که هنوز فرهنگ کهن ایرانی در آن ها باقی است و مثلا با مشاهده زندگی رومزه حضور زنان با حفظ پوشش و عفت زنانه در کنار مردانشان برای انجام امور کشاورزی و دامپروری در کوه، دشت، صحرا یا جنگل، نسل جوان گردشگر با این فرهنگ آشنا می شوند که این موضوع قطعا دارای آثار کوتاه مدت و بلند مدت فرهنگی و رفتاری خوبی در زندگی این افراد و خانواده هایشان خواهد بود که در نهایت موجب ترویج فرهنگ اصیل، کهن و اخلاقی اقوام و قومیتهای ایرانی می شود.

نسل جوان داخلی با مشاهده این سبک زندگی خواهد فهمید که رمز استحکام زندگی خانوادگی در کنار هم بودن، همدلی و همراهی زن و مرد در همه امور زندگی حتی بخش های سخت زندگی است.
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «تعیین یک روز ملی به نام قومیت ها یعنی ارج نهادن به فرهنگ اصیل ایرانی»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..