تبلیغات ویژه

» خرید ممبر تلگرام »طراحی سایت و سئو »خرید فالوور و لایک »ادمین حرفه ای اینستاگرام »پکیج آموزش ارزهای دیجیتال »تبلیغات در اینستاگرام »خرید پیج اینستاگرام

مطالب مهم
«همای سعادت»، اسطوره‌ها را به پرواز درآورد!

«همای سعادت»، اسطوره‌ها را به پرواز درآورد!

البته برخی از این پرندگان، تنها در افسانه‌ها گیر کرده‌اند، اما بعضی از آنها مثل هما، بال‌شان را در دنیای واقعی هم گشوده‌اند و جلو چشم ما چرخ می‌زنند. اما کدام اسطوره‌های بالدار ایرانی، شبیه پرندگان باستانی جهانی‌اند؟

در اینجا قصه برخی از این پرندگان جهانی را با هم مرور می‌کنیم.​

«همای سعادت»، اسطوره‌ها را به پرواز درآورد!

گارودا، پرنده‌ای در افسانه‌های هندو-‌بودایی

گارودا (Garuda) در اسطوره‌ها، پادشاه پرندگان است و سریع‌تر از باد. این پرنده، با سر، بال، چنگال و منقاری عقاب‌مانند و اندامی انسانی، با تاجی بر سر، حیات یافت و در میان کشورهایی مثل هند، اندونزی و تایلند محترم است. گادورا نماد الفاظ سحرآمیز است و اگر کسی بر بال تیزرو این موجود عظیم قرار گیرد، کائنات را با سرعتی برق‌آسا طی می‌کند. این اسطوره، دشمن مارهاست و آنها را می‌بلعد و شبیه عنقای ایرانی است.

«همای سعادت»، اسطوره‌ها را به پرواز درآورد!

فنگ هوانگ؛ اسطوره‌ای چینی

فنگ هوانگ (Fenghuang) همان سیمرغ خودمان است؛ اما از نوع چینی‌اش! برخی معتقدند این پرنده سرخ‌رنگ است و بعضی می‌گویند رنگارنگ است مثل ققنوس! جنس این اسطوره، آتشین است و نماد تابستان و خشکسالی به‌حساب می‌آید. براساس روایات چینی، این پرنده بلند بالا، کمتر در سطح زمین پرواز می‌کند و هر وقت این اتفاق بیفتد، دیگر پرندگان دور آن جمع می‌شوند. در نقاشی‌های به‌جا مانده از این اسطوره، منقاری خمیده و پنجه‌ای بلند و تیز دیده می‌شود که به کشاورزان در مزارع خشک جنوب، یاری می‌رساند.

«همای سعادت»، اسطوره‌ها را به پرواز درآورد!

گامایون؛ پرنده افسانه‌ای روسی

گامایون (Gamayun) اسطوره‌ پیشگویی است، پرنده‌ای با صورتی زنانه که پیام خدایان را می‌آورد و با خواندن آوازهایی، آینده مردمانی را پیشگویی می‌کند که می‌توانند صدای او را بشنوند. برخی معتقدند این پرنده، همان همای سعادت خودمان است و نشانه شانس و قدرت است.

«همای سعادت»، اسطوره‌ها را به پرواز درآورد!

گریفین؛ اسطوره‌ای مصری

گریفین (Griffin) هم بسیار شبیه شیردال خودمان است؛ همان اسطوره‌ای که سری عقاب‌مانند و تنی شیرگون و گوشی چون اسب دارد و شبیه چنین موجودی را می‌توان در سرستون‌های تخت‌جمشید پیدا کرد. درباره این موجود افسانه‌ای هم داستان‌های فراوانی است. جالب‌ترین آن، وقتی است که می‌گویند بر دروازه شهر «تبس» در مصر باستان می‌نشست و از رهگذران ضرب‌المثل می‌پرسید. هخامنشیان آن را نگهبانی در برابر شیطان، جادو و دروغ می‌دانستند.
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر ««همای سعادت»، اسطوره‌ها را به پرواز درآورد!»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

جستجو های اخبار روز

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..