تبلیغات ویژه

» خرید ممبر تلگرام »طراحی سایت و سئو »خرید فالوور و لایک »ادمین حرفه ای اینستاگرام »پکیج آموزش ارزهای دیجیتال »تبلیغات در اینستاگرام »خرید پیج اینستاگرام

مطالب مهم
ورود 25000 پرونده به دیوان عدالت اداری در یک ماه/ تبدیل وضعیت استخدامی از موضوعات کثیرالشاکی

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای؛ رئیس قوه قضاییه امروز (سه‌شنبه 14 آذر) همزمان با چهل‌ودومین سالگرد تأسیس دیوان عدالت اداری با حضور در این دیوان، از بخش‌های مختلف آن بازدید کرد.

رئیس قوه قضاییه در جریان بازدید خود از شعب اجرای احکام دیوان عدالت اداری، به صورت موردی به مطالعه و بررسی چند پرونده ناظر بر شکایات مردمی از واحدها و دستگاه‌های حکومتی و نحوه اجرای احکام صادره در خصوص آن‌ها پرداخت.

رئیس قوه قضاییه در جریان بازدید خود از یکی از شعب اجرای احکام دیوان عدالت اداری، فراوانی موضوعات مرتبط با پرونده‌های حوزه اداری استخدامی را مورد سؤال قرار داد؛ بنا به گفته رئیس دیوان عدالت اداری، «مزایا و حقوق‌های حمایتی»، «تبدیل وضعیت پیمانی به رسمی»، «استرداد حق بیمه» و «اعاده به پست سازمانی»، بیشترین فراوانی را در حوزه پرونده‌های اداری استخدامی در دیوان عدالت اداری داشت.

رئیس قوه قضاییه در جریان این بازدید، این سؤال را از رئیس دیوان عدالت اداری مطرح کرد که آیا اصلاحات صورت گرفته در قانون مرتبط با این دیوان، موجبات بهبود عملکرد آن و افزایش رضایتمندی مردم را در پی داشته است یا خیر؟ حجت‌الاسلام حکمتعلی مظفری؛ رئیس دیوان عدالت اداری در پاسخ به این سؤال گفت: با اصلاحات صورت گرفته در قانون دیوان عدالت اداری، یک مرحله از فرآیند دادرسی کاهش یافته که این موضوع هم در وضعیت عملکردی دیوان و هم در افزایش رضایتمندی مردم، نقش قابل‌توجهی داشته است.

رئیس قوه قضاییه در جریان حضور خود در دیوان عدالت اداری، به صورت چهره به چهره و بدون واسطه، با برخی از مراجعان دیدار کرد و به استماع مسائل و دغدغه‌های آنان پرداخت.

رئیس دستگاه قضا در ادامه حضور خود در دیوان عدالت اداری، در جلسه هیئت‌عمومی این دیوان نیز شرکت کرد و به استماع موارد مطروحه در آن پرداخت.

در ادامه، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای طی سخنانی در جمع قضات و کارکنان دیوان عدالت اداری با تبیین و تشریح جایگاه رفیع و مسئولیت خطیر این دیوان اظهار کرد: اهتمام نسبت به رعایت حقوق مردم، مقوله‌ای بسیار مهم و خطیر است؛ بر همین اساس، نهادی تحت عنوان دیوان عدالت اداری در قالب نظام جمهوری اسلامی تأسیس شده است تا مبادا به واسطه مقرره‌ای یا مواجهه‌ای، خدای ناکرده حقی از مردم توسط مأمورین یا واحدهای حکومتی تضییع شود.

رئیس قوه قضاییه ضمن تشریح نحوه رسیدگی‌ها در دیوان عدالت اداری گفت: شما دادرسان و قضات فعال در دیوان عدالت اداری در هنگام بررسی‌ها و رسیدگی‌های خود به پرونده‌ها، باید ملاک و معیار را «فهم قانون» قرار دهید و در نظر داشته باشید که مَدخلیت ملاحظات اجتماعی، مُختص موعد تدوین قانون است.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اهمیت آرای صادره از ناحیه دیوان عدالت اداری و آثاری که بر آن مترتب است، گفت: آرای صادره از ناحیه دیوان عدالت اداری بسیار اثرگذار هستند و این آراء می‌توانند تحولات مطلوبی را از حیث پیشگیری از تخلفات و جرایم و همچنین ترمیم اعواجاجات، ایجاد کنند.

محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: آمار ناظر بر عملکرد دیوان عدالت اداری از جهات مختلف از جمله رسیدگی و مختومه کردن پرونده‌ها و همچنین صدور آرایی با لحاظ جهات پیشگیرانه از تخلف و جرم، تحسین‌برانگیز است که این مهم علی‌رغم حجم بالای کار در دیوان تحقق یافته است؛ بر همین اساس از شما قدردانی می‌کنم.

رئیس عدلیه با اشاره به اهمیت اطلاع‌رسانی بیشتر پیرامون فرآیندهای کاری در دیوان عدالت اداری گفت: شما در دیوان عدالت اداری حتی قبل از صدور رأی در خصوص یک پرونده، با همکاری مرکز رسانه قوه قضاییه، نسبت به اطلاع‌رسانی و تبیین موضوع و اقدامات و فرآیندهای طی شده در راستای رسیدگی به آن پرونده و دادخواست، اقدامات مقتضی را ترتیب دهید؛ باید برای عموم مردم تبیین شود که رسیدگی‌ها در دیوان عدالت اداری از وجه تخصصی برخوردار است و هیئت‌های تخصصی پیرامون مقولات مختلف در دیوان دایر هستند؛ این امر به‌خصوص پیرامون موضوعاتی که آثار اجتماعی بیشتری دارند، برجسته‌تر می‌باشد.

محسنی‌اژه‌ای خطاب به قضات و کارکنان دیوان عدالت اداری تأکید کرد پیشنهادات و نقطه‌نظرات خود را در خصوص راهکارهای بهبود وضعیت و عملکرد سازمانی، به بخش‌های ذی‌ربط در قوه قضاییه ارائه کنند.

همچنین حجت‌الاسلام مظفری؛ رئیس دیوان عدالت اداری طی سخنانی از برگزاری 260 جلسه توسط 20 کارگروه مشترک دیوان عدالت اداری و دستگاه‌های اجرایی پُر پرونده در دیوان به‌منظور کاهش ورودی پرونده به دیوان عدالت اداری خبر داد و گفت: در نتیجه برگزاری نشست‌ها و جلسات این کارگروه‌های مشترک، میزان ورودی پرونده به دیوان عدالت اداری در سال گذشته 6.2 درصد نسبت به سال 1400 کاهش یافت.

وی همچنین گفت: صرفاً در آبان‌ماه سال جاری، بیش از 25 هزار پرونده به شعب بدوی و تجدیدنظر دیوان عدالت اداری ارجاع و بیش از 28 هزار پرونده رسیدگی و مختومه شد.

در این جلسه هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، شکایت جمعی از شکات به خواسته ابطال بند 7 بخشنامه 27 اردیبهشت سازمان امور مالیاتی دائر بر «تعیین مالیات بر کارانه اعضای هیئت علمی بالینی تمام وقت جغرافیایی و پزشکان متخصص بالینی تمام وقت جغرافیایی» در حضور رئیس قوه قضاییه مورد بحث و بررسی اعضا قرار گرفت.

نهایتاً پس از بحث و واکاوی و ارائه استدلال‌های اعضای هیئت عمومی و رئیس هیئت تخصصی مالیاتی و بانکی دیوان عدالت اداری، با رأی اعضای هیئت عمومی دیوان، بخشنامه سازمان امور مالیاتی دائر بر «تعیین مالیات بر کارانه اعضای هیئت علمی بالینی تمام وقت جغرافیایی و پزشکان متخصص بالینی تمام وقت جغرافیایی»، ابطال نشد.

همچنین پس از رأی‌گیری جلسه هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، یکی از قضات و یکی از کارمندان دیوان عدالت اداری به نمایندگی از کارکنان این دیوان در حضور رییس قوه قضاییه، به طرح مطالب و دیدگاه‌های خود پیرامون موضوعات مختلف پرداختند.

انتهای پیام/
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «ورود 25000 پرونده به دیوان عدالت اداری در یک ماه/ تبدیل وضعیت استخدامی از موضوعات کثیرالشاکی»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..