تبلیغات ویژه

» خرید ممبر تلگرام »طراحی سایت و سئو »خرید فالوور و لایک »ادمین حرفه ای اینستاگرام »پکیج آموزش ارزهای دیجیتال »تبلیغات در اینستاگرام »خرید پیج اینستاگرام

مطالب مهم
پیش بینی داغ از قیمت مسکن تا پایان سال / بازار در انتظار یک اتفاق مهم !

پیش بینی داغ از قیمت مسکن تا پایان سال / بازار در انتظار یک اتفاق مهم !

کارشناس حوزه مسکن گفت: درحال‌حاضر وقت خرید خانه نیست، چون قیمت‌ها بیش از حد افزایش پیدا کرده و قیمت مسکن از واقعیت اقتصادی فاصله دارد. به‌نظر می‌رسد تا یکی دو سال آینده، قیمت‌ها در حوزه مسکن چندان تکان نخواهد خورد تا بقیه بازار‌ها کم کم رشد کنند و به رشد بخش مسکن برسند.

با توجه به تحلیل یک کارشناس در حوزه مسکن، رکود در بازار مسکن حداقل تا دو سال آینده ادامه خواهد داشت. او اظهار داشت: برخی از املاک در منطقه یک تهران، ده تا پانزده سال است که به فروش نمی‌رسند.

علیرضا مهدی‌زاده، کارشناس حوزه مسکن گفت: درحال‌حاضر وقت خرید خانه نیست، چون قیمت‌ها بیش از حد افزایش پیدا کرده و قیمت مسکن از واقعیت اقتصادی فاصله دارد؛ بنابراین اگر کسی قصد خرید خانه و نیاز واجب دارد، می‌تواند وارد بازار شده و خانه بخرد، اما خرید خانه برای سرمایه‌گذاری قطعا پیشنهاد نمی‌شود.

 

وی افزود: مردم می‌توانند قدرت خرید خود را در بازار‌های دیگر افزایش داد و بعد از یک تا دو سال وارد بازار ملک شوند.

مهدی‌زاده ادامه داد: به‌نظر می‌رسد تا یکی دو سال آینده، قیمت‌ها در حوزه مسکن چندان تکان نخواهد خورد تا بقیه بازار‌ها کم کم رشد کنند و به رشد بخش مسکن برسند.

وی درخصوص خرید زمین نیز گفت: همین وضعیت برای خرید زمین هم صدق می‌کند و شاید حادتر هم باشد؛ دولت بعد از چندین ماه تصمیم گرفته زمین را آزاد و گسترش افقی شهر‌ها را انجام دهد، کم کم می‌بینیم پروژه‌های یکی دو طبقه در حال ساخت است، با این کار قیمت زمین می‌شکند، پیش‌بینی می‌شود در آینده نیز، قیمت زمین نه تنها افزایش چشمگیری نخواهد داشت که با گسترش افقی شهرها، قیمت زمین متعادل خواهد شد.

این کارشناس حوزه مسکن تصریح کرد: به این دلیل، مسکن دچار رکود شدیدی شده که خانه‌های گرانی را می‌ساختیم که با واقعیت اقتصاد ما تطابق نداشت؛ ضمن اینکه وقتی جلوی گسترش شهر‌ها را می‌گیریم و به سمت آپارتمان‌سازی می‌رویم، قیمت زمین مدام افزایش پیدا می‌کند.

وی اظهارکرد: به طور کلی ساخت آپارتمان‌های ۵ یا ۶ طبقه، کالای گرانی است، چون قوانین شهرداری و مهندسی پیچیده می‌شود، گودبرداری و هزینه آسانسور وجود دارد و همه این‌ها هزینه ساخت‌وساز را بالا می‌برد و ۳۰ میلیون تومان حداقل هزینه ساخت هر متر مسکن می‌شود.

مهدی‌زاده تصریح کرد: باید مثل کشور‌های دیگر به سمت گسترش افقی شهر‌ها برویم، مانند تورنتو که ۴ میلیون نفر جمعیت دارد و ۴ برابر تهران است و یا کشور هلند که مساحت‌اش به اندازه استان مازندارن است و ۱۶ میلیون نفر جمعیت دارد، اما ۹۰ درصد مردم در خانه‌های ویلایی زندگی می‌کنند. اگر ما هم با این الگو خانه‌های ویلایی یک تا دو طبقه بسازیم، هزینه ساخت کاهش می‌یابد، اگر قیمت خانه به یک میلیارد و حداکثر ۲ میلیارد تومان برسد معقول است.

وی عنوان کرد: از یک میلیارد و ششصد هزار کیلومتر مربع مساحت ایران ما فقط در کمتر از یک درصد زندگی می‌کنیم، در حالی که بسیاری از مکان‌ها هنوز قابل سکونت است. در کشور‌های مشابه می‌بینیم که آن‌ها در سه تا چهار درصد مساحت کشورشان زندگی می‌کنند.

مهدی‌زاده گفت: ساختمان‌هایی در منطقه یک تهران ساخته شده که ده پانزده سال است که خالی مانده و قدرت خرید مردم هم هیچ وقت به خرید آن نمی‌رسد، این خطا است، باید مسکنی بسازیم که پولش به جای این که حبس شود، به اقتصاد برگردد و مطابق با واقعیت‌های اقتصاد کشور باشد و از این الگوی شهرنشینی نجات پیدا کنیم.

منبع:گسترش
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «پیش بینی داغ از قیمت مسکن تا پایان سال / بازار در انتظار یک اتفاق مهم !»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..