تبلیغات ویژه

» خرید ممبر تلگرام »طراحی سایت و سئو »خرید فالوور و لایک »ادمین حرفه ای اینستاگرام »پکیج آموزش ارزهای دیجیتال »تبلیغات در اینستاگرام »خرید پیج اینستاگرام

مطالب مهم
تجهیز حدود ۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی قم به سامانه‌های نوین آبیاری

محمد حسین احمد پور بیان کرد: تمامی طرح‌های مرتبط با اجرای سامانه‌های نوین آبیاری  با اعتباری بالغ بر ۵۳ میلیارد تومان در مدت  ۲ سال گذشته  با پیشرفت فیزیکی ۱۰۰ درصد همراه بوده‌است و ما امیدواریم با ادامه این روند بخش قابل توجهی از مصرف آب استان قم در بخش کشاورزی کاهش یابد.

وی با اشاره به این که تامین اعتبارات لازم از سوی دولت و همچنین بهره‌برداران نقش مهمی در پیشبرد سریعتر این طرح دارد، افزود: اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در اراضی قم یکی از اولویت‌های مهم سازمان جهاد کشاورزی استان است و در همین رابطه بهره‌برداران می‌توانند از تسهیلات درنظر گرفته شده برای این منظور استفاده کنند.

وی ادامه داد: نتایج مثبت اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در اراضی زراعی و باغ‌های استان طی سال‌های اخیر، موجب شده تا کشاورزان نسبت به استفاده از این روش اشتیاق داشته باشند و این موضوع عاملی مهم برای بالا بردن رتبه قم در میان سایر استان‌های کشور در بحث مدیریت منابع آبی بخش کشاورزی است.

با اجرای سامانه‌های نوین آبیاری میزان بهره‌وری از ۳۰ درصد به ۶۰ و در مواردی تا ۹۰ درصد می‌رسد و این مزیت در استان قم که با محدودیت منابع آبی مواجه است، راهکاری موثر برای حفظ و گسترش فعالیت‌های کشاورزی به شمار می‌آید. کارشناسان حوزه آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی قم در زمینه اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در سطح اراضی کشاورزی استان، راهنمایی لازم را به بهره‌برداران ارائه می‌کنند تا در بهره‌گیری از این سامانه‌ها از بهترین نوع که بیشترین تناسب را با شرایط زمین و منطقه دارد، استفاده شود.

۱۰۴ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان قم وجود دارد، از این میزان به طور میانگین ۶۴ هزار هکتار به زیر کشت می‌رود که ۴۲ هزار هکتار آن مزرعه و ۲۲ هزار هکتار آن باغ است.

بیش از ۱۴ هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در قم فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی استان در سال ۸۵۰ هزار تن در زمینهٔ محصولات زراعی، باغی، دامی، شیلات و گلخانه‌ای است؛ بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی را روستاییان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تن‌هایی حدود ۵۰ درصد اشتغال روستاییان در بخش‌های مختلف قم را به خود اختصاص داده‌است.
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «تجهیز حدود ۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی قم به سامانه‌های نوین آبیاری»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..