تبلیغات ویژه

» خرید ممبر تلگرام »طراحی سایت و سئو »خرید فالوور و لایک »ادمین حرفه ای اینستاگرام »پکیج آموزش ارزهای دیجیتال »تبلیغات در اینستاگرام »خرید پیج اینستاگرام

مطالب مهم
چگونه با تحلیل فاندامنتال قیمت ارزهای دیجیتال را پیش بینی کنیم؟

مهاجرت به فنلاند در مقطع دبیرستان ارزهای دیجیتال

نقش‌آفرینی ارزهای دیجیتال در چشم‌انداز اقتصادی علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری‌های مالی بر کسی پوشیده نیست. اما دو نکته مهم وجود دارد. یکی اینکه ورود حجم زیادی از سرمایه‌گذاران جدید موجب شد تا ارزش کل بازار دارایی‌هایی کریپتویی برای اولین بار در سپتامبر امسال از 2 تریلیون دلار فراتر رود. به عبارت دیگر مارکت کپ ارزهای دیجیتال نسبت به اوایل سال 2020 یک افزایش ده برابری را تجربه کرد. از این رو اهمیت نکته دوم یعنی «پیش‌ بینی قیمت ارز دیجیتال» برای سرمایه‌گذاران این بازار چندین برابر می‌شود تا بتوانند سهم بیشتری را از آن خود کنند. با بیت 24 و مروری بر نحوه پیش بینی قیمت ارز دیجیتال همراه باشید.

رشد صنعت کریپتو و لزوم یادگیری برای موفقیت در سرمایه گذاری

سایت کوین مارکت کپ (CoinMarket Cap) در حال حاضر بیش از ۱۵ هزار ارز دیجیتال را لیست کرده است. انتظار می‌رود بر حسب اعلام نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) ۱۲.۸ درصدی از سال ۲۰۲۱ تا سال۲۰۳۰ ارزش بازار جهانی صنعت کریپتو نیز تا سال ۲۰۳۰ به ۴.۹۴ میلیارد دلار برسد. بازار کریپتوکارنسی‌ها فراتر از ثبت رکورد آمار و ارقام جدید، در حال جذب یک جمعیت جوان است. مطالعه‌ای که توسط مرکز تحقیقات افکار ملی دانشگاه شیکاکو (NORC) منتشر‌شده حاکی از آن است که سن اکثر معامله‌گران و تریدرهای ارزهای دیجیتال کمتر از ۴۰ سال است.

در همین راستا گزارش دیگری توسط BTC Market  نشان‌می‌دهد که در بازه سال مالی ۲۰۲۰- ۲۰۲۱ تعداد افراد ۱۸ تا ۲۴ ساله‌ای که روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند، ۲۴٪ بیشتر شده است. همچنین این مطالعه حاکی از آن است که در سال مالی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ نرخ ثبت نام کاربران زن جدید در صرافی ارز دیجیتال BTC Market در مقایسه با نرخ رشد ۷۹ درصدی ثبت نام کاربران مرد، شاهد رشد 172درصدی بوده‌است.

با این حال، نکته جالب مطالعه NORC اینجاست که ۶۲٪ افراد ادعا کرده‌اند که درک درستی از حوزه کریپتو ندارند و ۳۱٪ افراد همین موضوع یعنی «شکاف دانش» را دلیل عدم تمایل به سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال معرفی کرده‌اند.

روش پیش بینی قیمت ارز دیجیتال چیست؟

تجزیه و تحلیل و آنالیز مهم‌ترین نکته در پیش ‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال است. بنابراین باید پاسخی برای این سؤال بیابیم: سرمایه‌گذاران چگونه می‌توانند قیمت ارزهای دیجیتال را پیش بینی کنند؟ این تصور رایج که قیمت کریپتو از یک الگوی خطی پیروی می‌کند، در حقیقت چیزی جز ساده‌سازی بیش‌از‌حد عوامل مؤثر بر قیمت کوین‌ها نیست، چراکه ارزهای دیجیتال اغلب افزایش و کاهش‌های شدید قیمتی را تجربه می‌کنند.

اگر هنوز در ابتدای راه هستید ممکن است با سوالاتی از این دست مواجه شوید: برای پیش‌ بینی قیمت ارزهای دیجیتال از چه نوع تحلیلی باید استفاده کرد؟ شرایط اقتصاد خرد و کلان چگونه بر بازار ارزهای دیجیتال اثر می‌گذارند؟ تأثیر متغیرهای مختلف بر ارزش ارزهای دیجیتال چیست؟ قطعاً پاسخ چنین سوالاتی به سرمایه‌گذار در تعیین رفتار، الگو و پیش ‌بینی قیمت ارزهای دیجیتال کمک می‌کند. در ادامه با تشریح فرایند تحلیل بنیادی یا فاندامنتال (Fundamental) به شما کمک می‌کنیم مهم‌ترین نکات پیش بینی قیمت ارز دیجیتال را بیاموزید و جزء سرمایه‌گذاران موفق بازار کریپتوکارنسی‌ها باشید.

از دیرباز سه نوع تحلیل در بازارهای مالی مرسوم بوده است. نخستین شکل تحلیل‌های مالی به قرن هجدهم مربوط می‌شود، زمانی که بازرگانان برای تفسیر و پیش بینی قیمت برنج اولین نمودار شمعی یا کندل استیک (Candelstick) را ابداع کردند.

انواع اصلی تحلیل‌های مالی برای پیش بینی قیمت ارزهای دیجیتال عبارتند از؛

تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) یعنی مطالعه روندهای آماری بر مبنای شاخص‌هایی مانند حرکات تاریخی قیمت، الگوها و نمودارهای قیمتی. تحلیل بنیادی یا فاندامنتال (Fundamental Analaysis) در حقیقت تمام جوانب بازار مانند فاکتورهای جهانی و داخلی کشورها و شرایط اقتصادی و سیاسی را شامل می‌شود. تحلیل کمی (Quantitative Analysis) نیز عملکرد تاریخی بازار را تحت نظر می‌گیرد و به موازات تحلیل تکنیکال و فاندامنتال استفاده می‌شود. سرمایه‌گذاران بازارهای مالی می‌توانند آنالیز کمی را از طریق محاسبه نسبت‌های مالی مانند سود هر سهم (EPS) یا جریانات نقدی تنزیل‌شده (DCF) انجام دهند.

تحلیل فاندامنتال برای افرادی که به دنبال پیش بینی افزایش یا کاهش قیمت یک ارز دیجیتال هستند، یک ابزار کاربردی مفید محسوب می‌شود. زیرا تحلیل فاندامنتال به جای استناد به رویدادهای گذشته که در قالب نمودار قیمتی ارائه می‌شوند، مبتنی بر اخبار و اتفاقات آینده است. در واقع تحلیل بنیادی بر اساس طیف گسترده‌ای از اطلاعات موجود به تریدر در تعیین و پیش‌ بینی قیمت ارز دیجیتال و تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت کمک می‌کند.

تحلیل فاندامنتال چیست و چطور به پیش بینی قیمت رمز ارزها کمک می‌کند؟

تحلیل بنیادی روشی برای ارزیابی و مطالعه متغیرهایی است که بر ارزش یک ارز دیجیتال اثر می‌گذارند. با ارزیابی ارزش ذاتی یک ارز دیجیتال می‌توانیم بفهمیم که آیا قیمت این ارز بیش‌از‌حد یا کمتر‌از‌حد ارزش‌گذاری شده است. این ارزیابی با استفاده از فاکتورهای کیفی مانند وضعیت اقتصاد، شرایط بازار کریپتوکارنسی‌ها، مدیریت شرکت‌های کریپتویی یا ارزش بازار انجام می‌شود.

اگر تا به‌حال به طور مستقیم یا غیرمستقیم اطلاعات و داده‌های بنیادی یک پروژه کریپتویی از قبیل ارزش بازار یا کاربرد توکن بومی آن را بررسی کرده‌اید، پس تحلیل فاندامنتال را انجام داده‌اید.

قیمت رمز ارزها

تفاوت اصلی میان تحلیل بنیادی و تکنیکال اینجاست که فاکتورهای دخیل در تحلیل فاندامنتال به سرعت آشکار نمی‌شوند. به عبارت دیگر داده‌های فاندامنتال نسبت به روندهای آماری مانند داده‌های تاریخی بازار یا چارت‌های قیمتی کیفی‌تر و غیرعینی هستند.

تحلیل فاندامنتال تا جای ممکن فاکتورهای متعددی را تحت نظر می‌گیرد و چشم‌انداز گسترده‌تری را شامل می‌شود. اما تحلیل تکنیکال سعی می‌کند حول محور پرایس اکشن (عملکرد قیمت) و حجم معاملات تاریخی به سرمایه‌گذاران در شناسایی فرصت‌های معاملاتی کوتاه‌مدت کمک کند.

در حالی که هدف تحلیل تکنیکال تشخیص تغییر روند پیش از بروز اطلاعات بنیادی است، طرفداران تحلیل فاندامنتال معتقدند که میان فاکتورهای بنیادی و تغییرات قیمت باید رابطه علت و معلولی وجود داشته باشد. مزیت تحلیل فاندامنتال این است که با تمرکز روی فاکتورهای بیرونی بررسی می‌کند که این فاکتورها تحت شرایط اقتصاد خرد و کلان چه تاثیری بر عملکرد بازار ارزهای دیجیتال خواهند داشت.

بررسی فرآیند تحلیل بنیادی

یادگیری نحوه پیش بینی روند قیمت ارزهای دیجیتال نیازمند آشنایی با دو رویکرد متفاوت در تحلیل فاندامنتال است. رویکرد اول یک رویکرد از بالا به پایین (Top-down Approach) است که کاربرد بیشتری نسبت به رویکرد پایین به بالا (‌Bottom-up Approach) دارد. در رویکرد اول فاکتورهای کلان اقتصادی، ملی یا در سطح بازار از قبیل نرخ بهره، تورم، اشتغال و تولید ناخالص داخلی (GDP) در اولویت قرار دارند.

در رویکرد دوم (Bottom Up) به جای تمرکز بر عوامل اقتصاد کلان و چرخه بازار، فاکتورهای اقتصاد خرد مانند درآمدهای مالی یا درآمد شرکت‌ها محور اصلی توجه هستند. تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال از اصول مشابهی با سایر بازارهای مالی دارایی‌های سنتی مانند بازار سهام پیروی می‌کند. در تحلیل بنیادی همه این بازارها در مورد صورت‌های مالی، ترازنامه یا عملکرد مالی تاریخی یک شرکت تاکید و توجه کمتری شکل می‌گیرد.

پارامترهای مهم برای پیش بینی بازار ارز دیجیتال به کمک تحلیل بنیادی ارزش بازار یا مارکت کپ یک ارز دیجیتال عرضه در گردش و کل عرضه توکن کاربرد و موارد استفاده توکن اندازه جامعه یک توکن (بزرگی یک جامعه معیار مهمی برای پذیرش بیشتر و گسترده‌تر آن محسوب می‌شود.) تیم مدیریت و رهبری یک پروژه کریپتویی حجم معاملات توکن لیست شدن توکن در صرافی‌های بزرگ ارزهای دیجیتال همکاری پروژه با موسسه‌های قابل اعتماد آخرین اخبار منتشر شده در مورد کوین قوانین دولتی و حاکمیت

به خاطر داشته باشید که در پروسه تحلیل تکنیکال هیچ معیار واحدی نمی‌تواند چشم‌انداز کاملی از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را برای شما ترسیم کند. تنها با بررسی همه جانبه داده‌هایی که به آن‌ها اشاره شد می‌توانید تصویر کاملی در مورد یک پروژه و تغییرات احتمالی قیمت ارز دیجیتال مربوطه به‌دست بیاوررید. فراموش نکنید که بررسی وایت پیپپر پروژه نیز کمک فراونی به شما می‌کند. همچنین می‌توانید معیارهای بلاکچین را که نشان‌دهنده جوانب حیاتی فناوری‌ها و فرایندهای اساسی یک ارز دیجیتال هستند را ارزیابی کنید.

تحلیل بنیادی

به طور مثال نرخ هش (Hash Rate) کل قدرت محاسباتی است که برای استخراج و پردازش تراکنش‌های یک بلاکچین استفاده می‌شود. بلاکچین بیت کوین از یک الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) مبتنی بر هش رمزنگاری استفاده می‌کند. هرچه نرخ هش بلاکچین بیت کوین پایین‌تر باشد به این معناست که تمایل سرمایه‌گذاران به ماینینگ کمتر شده است.

دو نکته قابل توجه دیگر در تحلیل بنیادی و پیش‌ بینی قیمت ارز دیجیتال در بلندمدت، بررسی نرخ پذیرش کاربر و پوشش رسانه‌ای پروژه مورد نظر است. اخبار اختصاصی حوزه کریپتو منبع اطلاعات مفیدی برای ایجاد درک عمومی محسوب می‌شود. همچنین انتشار اهداف شرکت و برنامه‌های مشارکت آن می‌تواند موجب صعود یا سقوط قیمت ارز دیجیتال شود. به طور کلی هر نوع خبر مرتبط با توسعه پروژه ارز دیجیتال یا اقتصاد گسترده‌تر آن می‌تواند ارزیابی‌های مبتنی بر تحلیل بنیادی را تحت تأثیر قرار دهد.

در نهایت می‌خواهید به صحبت‌های میلکو ترایچفسکی (Milko Trajcevski) تحلیلگر مالی Invezz درباره تحلیل بنیادی اشاره کنیم:

در پروسه پیش بینی قیمت ارز دیجیتال مواردی از قبیل کمیابی  و پذیرش ارز دیجیتال و مقررات دولتی مربوطه را درنظر بگیرید. من به عملکرد تاریخی قیمت نگاه می‌کنم تا ببینم چه چیزی باعث افزایش یا کاهش ارزش شده است. بعضی از ارزهای دیجیتال به سادگی از طریق تبلیغات رسانه‌های اجتماعی با افزایش ارزش مواجه می‌شوند، درحالی که برخی از ارزها به دلیل چالش‌های فناوری بلاکچین مانند مسئله مقیاس‌پذیری (Scalibility) دچار محدودیت شده‌اند. برای پیش بینی قیمت ارز دیجیتال می‌توانید ارزش سقف تاریخی یک ارز را بررسی کنید تا بفهمید در هر ماه چقدر افزایش داشته است. سپس با توجه به افزایش قیمتی که فکر می‌کنید در آینده خواهد داشت یک تصویر واقعی برای خودتان بسازید.

تقویم فارسی اندرویدپیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «چگونه با تحلیل فاندامنتال قیمت ارزهای دیجیتال را پیش بینی کنیم؟»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..