تبلیغات ویژه

» خرید ممبر تلگرام »طراحی سایت و سئو »خرید فالوور و لایک »ادمین حرفه ای اینستاگرام »پکیج آموزش ارزهای دیجیتال »تبلیغات در اینستاگرام »خرید پیج اینستاگرام

مطالب مهم
تعداد دامنه‌های فارسی ثبت‌شده از مرز یک میلیون و 512 هزار مورد عبور کرد

آخرین آمار اعلام‌شده از سوی مرکز ثبت دامنه کشوری ایران نشان می‌دهد بیش از یک میلیون و 512 هزار دامنه فعال فارسی به ثبت رسیده است. این رقم نسبت به بهمن‌ماه سال گذشته حدود 1.1 درصد افزایش یافته.

پژوهشگاه دانش‌های بنیادی ازجمله مراکز اصلی برای ثبت دامنه‌های اینترنتی به‌شمار می‌رود و هر کاربری که تمایل به ثبت دامنه‌ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مرکز و یا یکی از نمایندگان فعال آن در سطح کشور مراجعه کند. ازهمین‌رو، این پژوهشگاه آماری دقیق از دامنه‌های ایرانی را به‌دست می‌دهد.

طبق آخرین آمار موجود در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، یک میلیون و 512 هزار و 889 دامنه فعال فارسی ثبت شده؛ این درحالی است که تا پایان بهمن‌ماه سال 1400، یک میلیون و 495 هزار و 916 دامنه ثبت شده بود.

تعداد دامنه فارسی

از بین پسوندهای ثبت‌شده‌ فارسی، پسوند ir با یک میلیون و 504 هزار و 593 دامنه‌ فعال در صدر قرار دارد. co.ir با 4219 مورد، دامنه ایران با 1548 مورد و دامنه ac.ir با 1183 دامنه فعال در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

اگرچه علت این افزایش 1.1درصدی تعداد دامنه‌های فارسی در طول یک سال گذشته مشخص نیست، اما برخی کارشناسان معتقدند ترس از تحریم‌ها یا واهمه از فیلترینگ ازجمله مواردی هستند که براساس آن، برخی ترجیح داده‌اند تا دامنه خود را به ir تغییر دهند.

البته برخی کارشناسان معتقدند که این رشد حدود 17 هزار موردی، رقمی قابل‌قبول و امیدوارکننده نیست. ثبت دامنه جدید می‌تواند به‌معنای شروع یک کسب‌وکار آنلاین جدید باشد و چنین افزایشی در طول یک سال برای جمعیت 85 میلیونی ایران با 1.5 میلیون دامنه فارسی فعال، قابل‌توجه نیست.

به عنوان مثال بیایید این رقم را با کشوری مثل آلمان که جمعیتی برابر با ایران دارد، مقایسه کنیم؛ این کشور بیش از 17 میلیون و 4208 هزار دامنه سرزمینی دارد که در طول یک سال گذشته بیش از 259 هزار مورد (1.5درصد) رشد داشته است.

درحال‌حاضر نیز دو تهدید درباره تعداد دامنه‌های فارسی فعال وجود دارد؛ نخست تعطیلی کسب‌وکارهای آنلاین در پی فیلترینگ و محدودیت‌های بلندمدت اینترنت طی چهار ماه اخیر و دیگری، اجباری‌شدن احراز هویت برای ثبت و تمدید دامنه از ابتدای سال آینده.
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «تعداد دامنه‌های فارسی ثبت‌شده از مرز یک میلیون و 512 هزار مورد عبور کرد»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..