تبلیغات ویژه

» خرید ممبر تلگرام »طراحی سایت و سئو »خرید فالوور و لایک »ادمین حرفه ای اینستاگرام »پکیج آموزش ارزهای دیجیتال »تبلیغات در اینستاگرام »خرید پیج اینستاگرام

مطالب مهم
روزیاتو: کدام ارتش جهان بزرگ ترین ناوگان تانک ها را در اختیار دارد؟ ایران چند تانک دارد؟

تانک یک خودرو زرهی جنگی با قابلیت حرکت در تمامی عوارض زمین است که با معرفی در جریان جنگ جهانی اول، دورنمای جنگ را برای همیشه تغییر داد. از آن زمان به بعد، علیرغم اینکه برخی کارشناسان از پایان عصر تانک ها گفته اند، این خودروهای زرهی در قرن بیست و یکم نیز هنوز هم یکی از سلاح های اصلی و موثر در نبردهای زمینی هستند. مجله Global Firepower رتبه بندی کشورها از لحاظ اندازه ناوگان تانک های جنگی شان در سال ۲۰۲۳ را منتشر کرده که ما آن را در قالب یک اینفوگرافیک ارائه کرده ایم.

کدام کشورها بیشترین تعداد تانک جنگی را در اختیار دارند؟

این رتبه بندی شامل تانک های جنگی اصلی مانند تانک آمریکایی M1A2 Abrams و تانک آلمانی Leopard 2 و همچنین تانک های متوسط و سبک نیز هست، مانند تانک تایلندی Stingray. همچنین این اعداد شامل نفربرهای زرهی یا دیگر خودروهای جنگی که در دسته بندی تانک قرار می گیرند نخواهد بود.

کدام کشورها بیشترین تعداد تانک جنگی را در اختیار دارند؟

روسیه

با در اختیار داشتن ۱۲,۵۵۶ تانک، فدراسیون روسیه بزرگ ترین ناوگان زرهی را در زرادخانه خود دارد، از تانک های قدرتمند و قدیمی T-72 تا تانک های جدید و پیشرفته تر T-14 Armata. تعداد تانک های روسیه از مجموع تانک های دو کشوری که در رتبه دوم و سوم این فهرست قرار دارند – کره شمالی (۶,۶۴۵ تانک) و ایالات متحده (۵,۵۰۰ تانک) – نیز بیشتر است. اما از نزدیک به ۱۳۰۰۰ تانک فعال روسیه، تنها بخش کوچکی از آن ها در قالب تانک های بزرگ قرار دارند. برآوردهای صورت گرفته در سال ۲۰۲۱ نشان می دهد که تنها ۲,۶۰۰ تانک بزرگ اصلی در ناوگان زرهی روسیه وجود دارد که از تانک های T-72، T-80، T-90 و ۴۰۰ فروند دیگر از نسخه های متفاوت T-72 است.

مهم تر از آن اینکه تنها یک چهارم از این تانک ها در زمره تانک های مدرن قرار می گیرند که شامل T-72B3/B3M, T-80-BVM, و T-90A/M هستند، تانک هایی که دارای سیستم کنترل آتش و دیده وری مدرن هستند. به همین خاطر است که در کنار روحیه پایین، لجستیک نامناسب، و تاکتیک های انعطاف ناپذیر، روسیه در نبرد اوکراین موفقیت چندانی نداشته اگر چه تعداد تانک های این کشور شش برابر تانک های اوکراین است (۱۲,۵۵۶ تانک در برابر ۱,۸۹۰ تانک). به ادعای مقامات پنتاگون در نوامبر ۲۰۲۲، روسیه نیمی از تانک هایش را از زمان شروع حمله خود به اوکراین در فوریه سال گذشته از دست داده است.

کره شمالی

دومین ناوگان بزرگ تانک جهان در اختیار کره شمالی است که ۶,۶۴۵ تانک را شامل می شود. جمهوری دموکراتیک خلق کره از زمان جنگ کره (۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳) که اولین واحد زرهی شان متشکل از ۱۲۰ تانک T-34/85 ساخت شوروی به کره جنوبی حمله کرد، توانسته اند توان زرهی خود را حفظ کنند. بعد از جنگ، ارتش کره شمالی بیش از پیش به تانک های روسی T-34/85 مسلح شده و در ادامه نیز تانک T-55 و نسخه چینی Type 59 را نیز دریافت کرد.

علیرغم اینکه این تانک ها اکنون دهه ها عمر دارند اما احتمالاً هنوز در سرویس باشند، در کنار تانک های با طراحی بومی مانند Chonma-ho ملقب به «اسب پرنده» و Pokpung-ho ملقب به «طوفان». در نهایت، این نیروهای زرهی علیرغم تعداد زیادشان، اما توان مقابله با تانک های مدرن را ندارند، به ویژه در مقایسه با تانک نسل چهارمی کره جنوبی که K2 Black Panther نام دارد و یکی از پیشرفته ترین تانک های جهان به شمار می آید.

کدام کشورها بیشترین تعداد تانک جنگی را در اختیار دارند؟

چین

ارتش آزادی بخش خلق چین اخیراً مدرن سازی ناوگان زرهی خود را تسریع بخشیده است. آن ها با ۴,۹۵۰ تانک در رتبه چهارم بزرگ ترین ناوگان تانک ها در جهان قرار دارند و ناوگان زرهی آن ها ترکیبی از تانک های مدرن و قدیمی است. مدرن ترین تانک چین، تانک نسل سومی Type 99 است که یک تانک بومی به شمار می آید. این تانک به توپ اصلی ۱۲۵ میلیمتری مجهز بوده که کمی بزرگ تر از استاندارد ۱۲۰ میلیمتری تانک های ناتو است و از یک موتور دیزلی ۱,۵۰۰ اسب بخاری استفاده می کند، تانکی که بسیار سرسخت بوده و قدرت مانور بالایی دارد.

یک نسخه روزآمد شده از این تانک با نام Type 99A نیز در اواسط دهه ۲۰۰۰ رونمایی شده است. برخی کارشناسان بر این باورند که نسخه Type 99/99A می تواند در حد و اندازه های تانک آمریکایی M1 Abrams باشد. اما این تانک هنوز از طراحی تانک های نسل چهارمی مانند تانک روسی T-14 Armata، تانک کره ای K2 Black Panther و تانک ژاپنی Type 10 عقب تر است. اما به لطف بودجه ۲۹۳ میلیارد دلاری چین و یک سری عملیات جاسوسی نظامی گسترده، صنعت دفاعیی چین توانایی تولید تجهیزات نظامی نزدیک به استانداردهای جهانی را دارد. حتی این کشور شروع به تست تانک های بدون سرنشین کرده است که از آن میان می توان به تانک Type 59 در سال ۲۰۱۸ و تانک سبک Type 15 در سال ۲۰۱۹ اشاره کرد.

کدام کشورها بیشترین تعداد تانک جنگی را در اختیار دارند؟

اوکراین

علیرغم قرار گرفتن در رتبه سیزدهم بزرگ ترین ناوگان تانکی جهان با ۱۸۹۰ تانک و پیش بینی های اولیه در مورد پیروزی سریع مهاجمان روسی، نیروهای اوکراینی توانستند با موفقیت پیشروی نیروهای روسی را متوقف کرده و برخی از مناطق اشغال شده را نیز باز پس بگیرند. ارتش اوکراین عمدتاً از تانک های روزآمد شده T-64 متعلق به دوران اتحاد جماهیر شوروی استفاده کرده و در ادامه نیز تعداد تانک T-72 توسط جمهوری چک و لهستان در اختیار این کشور قرار گرفت.

همچنین این کشور توانسته برخی از تانک هایی که توسط سربازان روسی رها شده بود را نیز در اختیار گرفته و در میدان نبرد از آن ها استفاده نماید. یک وبسایت تحلیلگر دفاعی هلندی به نام Oryx برآورد کرده است که از زمان شروع جنگ در اوکراین تا اوایل سال جاری، دستکم ۵۳۳ دستگاه تانک روسی به دست نیروهای اوکراینی افتاده که شامل تانک های T-90 نیز می شود. وزارت دفاع ایالات متحده مدعی شده که اکنون تعداد تانک های اوکراینی حاضر در میدان نبرد بیشتر از تعداد تانک های روسی است.

همچنین بر اساس رتبه بندی صورت گرفته، ایران با در اختیار داشتن ۴۰۷۱ تانک در رتبه هفتم این رتبه بندی قرار داشته و تعداد تانک های ایران از پاکستان، کره جنوبی، ترکیه، اسراییل، اوکراین، عربستان سعودی، ژاپن و عراق نیز بیشتر است.
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «روزیاتو: کدام ارتش جهان بزرگ ترین ناوگان تانک ها را در اختیار دارد؟ ایران چند تانک دارد؟»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..