مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96

لینک ساز
بودجه عمومی استان قزوین ۸۹درصد رشد داشته است/سفر قریب‌الوقوع رئیس جمهور به استان قزوین

ساعت: 19:14 منتشر شده در مورخ: 1400/09/11 شناسه خبر: 1789097

امیر خلیلیان گفت: بودجه عمومی استان در مجموع ۴۷۶ میلیارد تومان بوده که در سال ۱۴۰۰ به ۹۰۰ میلیارد تومان رسیده که ۸۹ درصد رشد داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین؛ محمدمهدی اعلایی بعد از ظهر امروز در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان که در سالن شهید امامی استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: سفر رئیس جمهور به استان در آینده‌ای نزدیک اتفاق می‌افتد اما زمان آن مشخص نیست و دستگاه‌های اجرایی استان برای این سفر باید آمادگی لازم را داشته باشند و پیشنهادی خود را در این زمینه ارائه دهند.

وی افزود: در دو هفته اخیر، تمام ظرفیت‌ها برای پیگیری جدی‌تر بودجه استان باید شناسایی شود و مدیران دستگاه‌های اجرایی تمام موارد لازم را برای ارتقای بودجه استان تهیه و اعلام کنند.

استاندار قزوین با اشاره به وظیفه و ذات شورای برنامه‌ریزی و توسعه عنوان کرد: این شورا یک ‌مجموعه کامل سیاست‌گذاری و دولت استانی است که با حضور نمایندگان استان می‌تواند ظرفیت اثرگذاری مناسبی در حوزه استانی و ملی داشته باشد.
 

از ظرفیت همدلی شکل گرفته برای خدمت بهتر به مردم استفاده کنیم
 

اعلایی ادامه داد: شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در جلسات آینده جدی‌تر، چابک‌تر و رسمی‌تر و با حضور رسمی اعضای شورا برگزار خواهد شد تا این جایگاه با جدیت و با اتکاء به قانون دنبال شود.
 

وی تصریح کرد: وحدت مناسبی بین مدیران و نمایندگان مجلس شکل گرفته است باید از این ظرفیت برای گره‌گشایی مشکلات مردم و ارتقای خدمات به آنها استفاده کنیم.
 

این مقام مسئول در پایان گفت: هرچند بودجه استان نسبت به سال‌های گذشته با رشد همراه بوده اما لازم است فعالیت بیشتری برای پیگیری و ارتقای بودجه استان توسط دستگاه‌های متولی و اجرایی انجام شود.
 

روح‌الله عباسپور در ادامه این مراسم اظهار کرد: دیوان محاسبات بازوی قدرتمند مجلس شورای اسلامی است و هر سال در هزینه کردهای بودجه، نقش نظارتی را انجام می‌‎دهد که بسیار دارای اهمیت است و موجب می‌شود دستگاه‌ها از ریل قانون خارج نشوند و مشکلاتی پیش نیاید.
 

تعطیلی واحدهای تعطیلی استان نگران کننده است
 

وی افزود: مجلس در راس امور به عنوان قانون‌گذار است و وظیفه نظارت بر حسن اجرای امور را بر عهده دارد اما امروز شاهد نقطه ضعف‌هایی در حوزه نظارتی مجلس هستیم که لازم است مشکلات مردم حل شود.
 

رئیس مجمع نمایندگان استان قزوین با اشاره به آمار ارائه شده از دیوان محاسبات درباره تعطیلی 530 واحدهای صنعتی استان بیان کرد: این موضوع نگران کننده است و باید جدیت بیشتری به خرج دهیم که بخش عمده آن به مربوط به موضوع نقدینگی است و باید نقدینگی را به سمت و سوی تولید سوق دهیم.
 

عباسپور ادامه داد: قزوین با وجود صنعتی بودن در جذب اعتبارات صندوق توسعه ملی در حوزه صنایع رتبه 30 را در کشور دارد و این آمار، آمار زیبنده‌ای برای چنین استانی نیست.
 

وی تصریح کرد: باید هم‌افزایی بیشتری برای حل مشکلات مردم محقق شود چراکه موازی کاری برخی دستگاه‌های اجرایی همچون بنیاد مسکن و منابع طبیعی مشکلاتی را برای ساکنان روستاها فراهم کرده است.
 

اهمال کاری برخی مسئولان پروژه دانشکده فنی تاکستان را نیمه تمام گذاشت است
 

رجب رحمانی در ادامه این برنامه با اشاره به گرامیداشت سالروز شهادت آیت‌الله مدرس و روز مجلس عنوان کرد: این روحانی ویژگی‎‌های برجسته‌ای همچون شجاعت و دوری از طمع را دارا بود که برای مجلسی‌ها به عنوان یک الگو درنظرگرفته شد.
 

وی افزود: دستگاه‌های نظارتی نباید در هیچ شرایطی روحیه شجاعت، ریسک‌پذیری را از مدیران بگیرند زیرا مدیری قوی است که برای دولت بدهی برجای گذارد.
 

نماینده مردم تاکستان در مجلس شورای اسلامی گفت: مدیران فعالیت‌های خود را قوت انجام دهند زیرا هر اندازه بودجه در سال‌جاری جذب کنند در سال آینده نیز چند برابر همان بودجه را برای استان اخذ خواهند کرد.
 

رحمانی ادامه داد: در حالیکه سهم شهرستان تاکستان احداث یک دانشکده فنی بود، با اهمال مسئولان وقت و مدیران دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین در سال‌های گذشته در تکمیل پروژه نیمه کاره دانشگاه فنی تاکستان، ردیف ملی این دانشگاه از بین رفت.
 

لطف‌الله سیاهکلی اظهار کرد: آمار مولدسازی اموال در استان قزوین تقریبا برابر صفر است و این آمار در سطح کشور برابر 2 درصد است.
 

وی با اشاره به کارگیری نیروی انسانی در ارگان‌ها افزود: اگر مواردی از نقص قانون در به کارگیری نیروها یا تخلف مدیران وجود دارد باید برای پیگیری اقدامات لازم به نمایندگان انعکاس داده شود.
 

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تصمیم‌گیری مدیریتی بزرگترین مشکل استان است، ادامه داد: مدیران استان را ترسو بارآوردیم و دستگاه‌های نظارتی از جمله دیوان محاسبات باید با مدیران همراه باشد و برای حل مشکلات استان مساعدت لازم را انجام دهد.

وی ادامه داد: امروز اصطلاح تفریغ بودجه دیگر معنایی ندارد و حسابرسی دیوان باید در بازه زمانی 6 ماه انجام شود و دیوان محاسبات به مدیران اجازه دهد اتفاق مثبت روی دهد.
 

این نماینده مجلس در پایان گفت: ادارات استان گرفتار چند پیمانکار است که به صورت مشارکتی فعالیت می‎‌کنند و مشکلات قابل توجهی را برای استان ایجاد کرده و نیاز است به این وضعیت رسیدگی شود.

بودجه عمومی استان قزوین به 900 میلیارد تومان رسیده است

 امیر خلیلیان با مقایسه بودجه پنج سال گذشته استان اظهار کرد: این مقایسه نشان می‌دهد سهم درآمدهای عمومی استان در بین استان‌های کشور رتبه 13 را دارد.

وی افزود: استان قزوین در دریافت اعتبارات هزینه‌ای و تملک رتبه 29 را در بین استان‌های کشور به خود اختصاص می‌دهد.

مدیرکل دیوان محاسبات استان قزوین بیان کرد: درآمدهای عمومی استان در سال 99 نسبت به سال‌های گذشته با رشد همراه بوده و بودجه عمومی استان در همان سال نسبت به سال پایه، در بخش اعتبارات هزینه‌ای و تملکی با رشد همراه بوده است.

خلیلیان عنوان کرد: با مقایسه آمار نتیجه می‌گیریم در رشد بودجه طی سال 1400 نسبت به سال‌های گذشته جهش معقولی را شاهدیم.
 

وی اذعان کرد: بودجه عمومی استان در مجموع 476 میلیارد تومان بوده که در سال 1400 به 900 میلیارد تومان رسیده که 89 درصد رشد داشته است؛ در سهم بودجه اعتبارات هزینه‌ای نیز 58 درصد افزایش بودجه نسبت به سال گذشته داشته‌ایم که مربوط به بخش حقوق و مزایا بوده است.

قزوین و تاکستان بیشترین پروژه‌های استان را به خود اختصاص می‌دهند
 

این مقام مسئول با اشاره به طرح‌های اجرای تملک در حوزه رفع محرومیت‌ها ادامه داد: سهم استان از مجموع اعتبارات نسبت به سال‌های گذشته با افزایش همراه است.
 

خلیلیان ابراز کرد: در حوزه اعتبارات اختصاصی در سال 1400 نسبت به سال 99، 33 درصد افزایش داشته‌ و 117 درصد از درآمدهای استان در سال 99 وصول شده و رتبه 13 را در بین استان‌های کشور کسب کرده است؛ درآمد استان در بخش درآمدهای عمومی در بخش مالیات بوده که تقریبا 27 هزار میلیارد وصول شده است.
 

وی با اشاره به توزیع بودجه در استان تصریح کرد: یک هزار و 530 پروژه در استان دیده شده که قزوین و تاکستان بیشترین پروژه را به خود اختصاص می‌دهند.

مغایرت صورت حساب‌های بانکی از جمله انحرافات مالی دستگاه‌هاست


مدیرکل دیوان محاسبات استان قزوین یادآور شد: یکی از منابع عمده بودجه‌ای که در سال‌ جاری و سال گذشته دیده شد، فروش و احیای اموال است که باید توجه ویژه‌ای به آن شود.
 

خلیلیان گفت: پرداخت‌های پرسنلی و به کارگیری نیروهای دولتی، سامانه پایانه فروشگاهی مودیان مالیاتی، ضعف کنترل‌های داخلی، تصدی بیش از یک سمت و مغایرت صورت حساب‌های بانکی از جمله انحرافات مالی دستگاه‌هاست و قصد ما مچ‌گیری از افراد نیست بلکه اصلاح امور و کمک به مدیران و چرخش مناسب بودجه در اقتصاد کشور را در نظرداریم.
 

وی گفت: براساس قانون بودجه، سهم درآمد استان در کشور در پنج سال گذشته رتبه 13 و در دریافت اعتبارات هزینه‌ای رتبه 29 را دارد که به ترتیب رشد 95 درصدی و 70 درصدی را نسبت به سال 96 داشته است.

مدیرکل دیوان محاسبات استان قزوین در پایان اذعان کرد: 136 دستگاه مورد رصد دیوان محاسبات قرار دارد و از این دستگاه‌ها، 9 دستگاه مربوط به بانک دولتی، پنج دستگاه مربوط به شرکت دولتی، چهار دستگاه مربوط به دانشگاه دولتی و 35 دستگاه مربوط به نهاد عمومی غیردولتی است.

انتهای پیام/
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «بودجه عمومی استان قزوین ۸۹درصد رشد داشته است/سفر قریب‌الوقوع رئیس جمهور به استان قزوین»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..