مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96

لینک ساز
دچار عملیات فریب دشمن نشویم / رسانه‌ها؛ مهم‌ترین لشکر انقلاب در دوره جدید

به گزارش ایکنا از فارس، سردار سرتیپ ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح شامگاه چهارشنبه، 28 مهرماه در نشست هم‌اندیشی با اصحاب رسانه فارس با موضوع «بررسی نقش رسانه در مواجه با تهدیدات امنیتی  و نظامی  وچگونگی تبدیل تهدید به فرصت» که در شیراز برگزار شد، گفت: در طول 43 سال انقلاب اسلامی تهدیدهای بسیار زیادی داشتیم و در یک دسته‌بندی توانستین 197 تهدید را احصا کنیم که در میدان عمل آسیب‌هایی هم برای ما ایجاد کرده‌اند اما به لحاظ وزن و ضریب امنیت متفاوت هستند.

وی یکی از این تهدیدها را جنگ تحمیلی برشمرد و افزود: به صورت میانگین طی 43 سال گذشته حتی یک روز را بدون تهدید پشت سر نگذاشتیم. این تهدیدها از همان اوایل انقلاب آغاز شد و برای مقابله با اینها بیش از 220 هزار شهید و بیش از 400 هزار جانباز تقدیم کردیم.

شکارچی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه سه واژه هیبت، قدرت و صلابت با یکدیگر متفاوت هستند، گفت: هیبت و قدرت متکی به قدرت مادی هستند اما صلابت متکی به قدرت معنوی است و ابزار آن را هم دارد. جمهوری اسلامی با صلابت در برابر تمام تهدیدات ایستادگی کرده است.

معاون فرهنگی و تبلیغات ستادکل نیروهای مسلح با یادآوری اینکه در درون صلابت، هیبت و قدرت هم هست ولی در درون هیبت و قدرت، صلابت نیست، گفت: تاریخ ثابت کرده است که اگر کسی با صلابت ایستاد، نتیجه‌اش حتماً پیروزی است اما هر کس بدون صلابت باشد، قطعاً شکست خواهد خورد و این تفاوت کشورمان با بقیه کشورهای دنیاست.

وی، بخشی از صلابت نظام جمهوری اسلامی را محصول عملکرد صحیح رسانه‌های آن دانست و گفت: ترویج این صلابت را سپاهیان محمد رسول‌الله(ص) بسیج کرده است و آنان سپاهیانی بودند که اجازه ندادند این کشور به اشغال دشمن درآید.

شکارچی با بیان اینکه رسانه‌ها در این زمینه سهم زیادی دارند اما کسی تاکنون بدان نپرداخته است، افزود: در درون صلابت، هم قدرت و هم هیبت متکی به قدرت معنوی است و تنها متکی به قدرت مادی نیست. چنانچه امروز مشاهده می‌کنیم که ارتش آمریکا قدرت دارد اما از افغانستان فرار می‌کند زیرا صلابت ندارد.

سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: ارتش با قدرت و هیبت آمریکا که متکی به قدرت معنوی نیست لذا هر زمان احساس مرگ کند، فرار می‌کند اما در کشورمان جوانان با صلابت به استقبال مرگ می‌روند تا به ناموسشان آسیبی وارد نشود.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه امروز تهدیدات از حوزه سخت به حوزه نرم کوچ کرده است، افزود: تهدید سخت برای منتفی نیست زیرا به لحاظ قدرت و هیبت مادی بدون وابستگی به دشمن به سطحی از بازدارندگی رسیده‌ایم که دشمن جرأت تعرض ندارد به همین دلیل تمام قدرت خود را در جنگ نرم آورده است و برنده‌ترین و تیزترین ابزارش هم رسانه است.

شکارچی با طرح این سئوال که سهم رسانه در دوره فعلی چیست که درگیر یک جنگ تمام عیار رسانه‌ای هستیم، گفت: به لحاظ حجم و کمیت کار رسانه‌ای باید هزاران برابر گذشته منسجم‌تر و دقیق‌تر عمل کنیم زیرا امروز دشمن دارای سلاح‌های پیچیده نقطه زن در حوزه رسانه است.

معاون فرهنگی ستاد کل نیروهای مسلح اظهار کرد: اگر بخواهیم در جنگ رسانه‌ای 3 راهبرد پیش‌بینی، پیشگیری و اقدام را دردستور کار قرار ندهیم، بازنده هستیم. در پیش‌بینی در حوزه رسانه خیلی ضعیف هستیم، برخلاف دشمن که اندیشکده مهمی در حوزه پیش بینی فعال کرده است. کسی که اهل پیش بینی نیست، در پیشگیری هم ضعیف ظاهر خواهد شد. کسی می‌تواند پیشگیری کند که قدرت پیش بینی او قوی باشد و اگر این باشد، اقدام‌ها هم در کنش و واکنش خوبی خواهند بود.

وی با تأکید بر اینکه اگر کسی به سطح اعلی پیش‌بینی و پیشگیری برسد، میدان تازش برای او باز خواهد شد و همیشه به دشمن هجوم می‌برد و آن را منفعل می‌کند و دیگر نیاز به اقدامات واکنشی نیست، گفت: اگر بخواهیم ارزیابی کنیم که چقدر از اقدامات رسانه‌ای ما کنشی و واکنشی است، مشخص خواهد شد که بیش از 90 درصد اقدامات ما واکنشی است و نمره خوبي به حوزه پيش‌بيني و پيشگيري نمي‌توانيم بدهيم.

شکارچی با بیان اینکه اگر بخواهيم در اين جنگ خطرناك موفق شويم بايد هر دو حوزه را تقويت كنيم، افزود: علت این مسئله آن است که دشمن ما را سرگرم مسائل داخلی کرده است و این یک تهدید بزرگ است و ضعف می‌شود که دشمن از نیروهای داخلی ما به عنوان لشکر خود استفاده کند.

سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح همچنین گفت: یکی از راهبردهای دشمن این است که سطح انتظارات مردم را از سطح امکانات کشور بالاتر ببرد و برخی از رسانه‌ها در این زمینه در زمین دشمن بازی می‌کنند که اصلاً با منابع و امکانات جور در نمی‌آید و باعث خورسندی دشمن می‌شود که به این قضیه عملیات فریب می‌گویند.

وی با بیان اینکه متأسفانه در خیلی از جاها فریب خوردیم و قدرت خود را کوچک و قدرت پوشالی دشمن را بزرگ نشان دادیم، گفت: این خیلی مهم است که دچار عملیات فریب دشمن نشویم و این تهدید بسیار بزرگی است و بسیاری از دستاوردهای ما را از بین می‌برد.

شکارچکی با تصریح اینکه ما در اوج تحریم‌های اقتصادی بدون هیچ کمکی از کشورهای دنیا، قدرت را حفظ کردیم و امروز این قدرت 4 برابر قدرت دشمن است، گفت: اگر رسانه این موضوع را به درستی فهم نکند، عکس عمل می‌کند و در عملیات فریب دشمن می‌افتد.

معاون فرهنگی و تبلیغات ستاد کل نیروهای مسلح در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت حفظ انسجام رسانه‌ها تأکید کرد و گفت: یکی از ایرادات ما در حوزه رسانه همین است که جزیره‌ای عمل می‌کنیم. هر کسی با دلسوزی که برای نظام و اقتدار مردم دارد، به صحنه می‌آید اما ممکن است اطلاعاتش ضعیف باشد یا حمایت‌ها از او ضعیف باشد و بر عکس خوراکی برای رسانه‌های دشمن باشد. این هم‌افزایی میان رسانه‌ها را در استان می‌توان به دست آورد.

وی از فرمانده سپاه فجر فارس خواست تا رسانه‌ها را به عنوان یک پشتوانه اساسی برای صلابت بداند و افزود: ضعف‌ها باید برطرف شود تا هم‌افزایی همگرایی میان رسانه‌ها به وجود آید البته معنای این مسئله زیر سئوال بردن استقلال رسانه نیست.

شکارچی با بیان اینکه در حوزه جنگ رسانه‌ای دو نوع هدف هدف قاطع و واسط داریم، افزود: هدف قاطع همان هدف مشترک است. صیانت، حفظ، توسعه و تعمیق ارزش‌های دینی و انقلاب اسلامی اهداف قاطع ما هستند و اگر هر کسی بخواهد خلاف این عمل کند، از انقلاب بیرون رفته است.

سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح با یادآوری اینکه در اهداف واسط نیاز به اعمال سلیقه‌ها داریم که صلابت‌آفرین است، گفت: کسی نمی‎‌تواند به رسانه‌ای تحمیل کند که حتماً چه چیزی بگوید و این مخالف آرمان انقلاب است. اعمال سلیقه‌ها خود وحدت آفرین است.

وی رسانه‌ها را مهم‌ترین لشکر انقلاب اسلامی به خصوص در دوره جدید توصیف کرد و افزود: هدف این لشکر تحقق اهداف قاطع است اما باید به اجبار از اهداف واسط عبور کرده یا به اهداف قاطع برسیم. هر طرحی که شما دارید، ضد آن طرح را دشمن از قبل پیش بینی کرده است.

شکارچی با تأکید بر اینکه نباید دچار عملیات فریب دشمن شویم، افزود: عملیات فریب دشمن در همین اهداف واسط مسیر کار را منحرف می‌کند البته به معنای این نیست که رسانه‌ای سانسور کرد یا اینکه رسانه به خودسانسوری برسد.

وی در عین حال با ذکر این نکته که هیچکس حق ندارد که از مسیر آرمان‌های انقلاب اسلامی خارج شود و گرنه رسانه انقلاب اسلامی نیست، رسانه دشمن است، گفت: در گام دوم انقلاب اسلامی نیاز به توجه بیشتری به حوزه رسانه داریم. هر ایرانی که دشمن ایران قوی باشد، به هویت ملی او باید شک کرد.

سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح با بان اینکه رسالت اصلی رسانه‌ها صیانت، حفظ، توسعه و تعمیق ارزش‌های دینی و انقلابی و ملی است، افزود: انقلاب بدون دین یعنی انحراف، دین بدون انقلاب یعنی توقف و ملیت بدون دین و انقلاب، یعنی پشت کردن به بندگی خدا لذا همه این‌ها باید با همدیگر دیده شوند و هیچکدام از این سه واژه نباید مستقل در رسانه‎‌ها بیاید.

انتهای پیامپیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «دچار عملیات فریب دشمن نشویم / رسانه‌ها؛ مهم‌ترین لشکر انقلاب در دوره جدید»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..