مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96

لینک ساز
اسماعیلی: توجه به فارسی در اولویت ارشاد است/حدادعادل: مسئولان غیرت داشته باشند

در نشست شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی مطرح شد؛

به گزارش ایکنا وزیر ارشاد در نشست امروز شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی که با حضور غلامعلی حدادعادل، محمود شالویی و اعضای این شورا برگزار شد بر توجه به زبان فارسی به عنوان یکی از مظاهر افتخار و هویت ملی کشور تاکید کرد.

محمدمهدی اسماعیلی با بیان این مطلب افزود: در دوره جدید فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به زبان و ادب فارسی از اولویت‌های کاری است.

وی در عین حال تصریح کرد: به بخش طرح و برنامه وزارتخانه ماموریت داده‌ام سامانه‌ای راه‌اندازی کنند تا از طریق آن اخطاردهی در زمینه تخلف عدم استفاده از زبان و خط فارسی صورت بگیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در حوزه حفظ و پاسداشت زبان و ادب فارسی باید تعصب و غیرت ایجاد کنیم و این امر در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود و همه باید با تعصب و غیرت نسبت به زبان و ادب فارسی سخن بگویند. زبان فارسی یکی از مظاهر افتخار و هویت ملی کشور به شمار می‌آید و توجه به آن ضروری است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: زبان و ادب فارسی به قدری دارای اهمیت است که اگر در مجموعه قوانین آن نیاز به تنظیم قوانین سخت‌تر هم باشد، آن را دنبال می‌کنیم زیرا به عنوان یکی از مظاهر غرور ملی محسوب می‌شود.

وی گفت: با توجه به تاکیدات همیشگی مقام معظم رهبری بر حفظ و صیانت از زبان فارسی و همچنین به اهتمام رئیس جمهوری و آقای حداد عادل بر این موضوع، بیش از پیش در این زمینه اهتمام خواهیم داشت و بنا داریم دبیرخانه‌ای قوی‌تر در این حوزه راه‌اندازی کنیم تا در دوره جدید فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهد تغییرات محسوسی در حوزه پاسداشت زبان و ادب فارسی باشیم.

مسئولان نسبت به زبان فارسی غیرت داشته باشند

در بخشی از این نشست، غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: در هفته‌های اخیر بزرگداشت‌هایی مانند روز حافظ، روز شهریار و زبان و ادب فارسی و ... داشتیم که می‌توان از این روزها در راستای افزایش منزلت زبان فارسی در جامعه استفاده و بهره کافی برد؛ به این معنا که شهرداری‌ها می‌توانند با نصب تابلوهای مختلف در سطح شهر به استفاده و بهره گیری از زبان فارسی تاکید داشته و در حفظ و صیانت از این زبان اهتمام داشته باشند و از طریق این تابلوها روز زبان فارسی را به صورت گسترده اعلام کرده و توجه مردم را به آن جلب کنند.

وی افزود: وقتی در این زمینه در سطح شهر فرهنگ سازی شود تخلفات از سوی اصناف و عدم استفاده از زبان فارسی هم کاهش پیدا می‌کند. فرهنگستان زبان و ادب فارسی در حال حاضر با سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف جلساتی برگزار می‌کند. زبان فارسی باید از نظر مسئولان اهمیت خود را پیدا کند و نسبت به آن غیرت داشته باشند.

وی افزود: مسائل زبان فارسی دو دسته است. دسته اول که پیچیده و فنی است و نیاز به تنظیم و تدوین قانون و یا اصلاحیه قانون و هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف دارد و دسته دوم که از بدیهیات است و غیرت و تعصب و عشق به ملیت را می‌طلبد. بخشی از توجه به زبان فارسی به غیرت و تعصب به زبان فارسی مرتبط است.

تاکید بر توجه به مصوبات شورای هماهنگی

در ابتدای این نشست محمود شالویی مشاور وزیر و دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی گفت: از بدو تشکیل این شورا در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدامات و پیگیری‌های موثری در حوزه پاسداشت زبان فارسی صورت گرفته و دستگاه‌های عضو همکاری‌های خوبی با شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی داشته‌اند.

وی افزود: نیروی انتظامی در برخورد با متخلفان عدم استفاده از زبان فارسی هم همکاری‌های خوبی داشته است و باید با ظرافت قانون رعایت از زبان و خط فارسی را در جامعه و در استفاده از تابلوهای سطح شهرها نهادینه کرد.

شالویی به همکاری صدا و سیما در حوزه پاسداشت زبان فارسی اشاره کرد و ادامه داد: این سازمان هم همکاری‌های خوبی در زمینه پخش آگهی‌ها و رعایت قوانین شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی داشته ولی تا رسیدن به وضعیت مطلوب راه طولانی در پیش داریم.

وی گفت: لازم است برخی سازمان ها و نهادها همکاری بیشتری با شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی در راستای حفظ و صیانت داشته باشند.

دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی افزود: در حوزه پخش آگهی از سوی سازمان صدا و سیما باید به گونه‌ای عمل شود که زبان فارسی مخدوش نشود و رعایت استفاده درست از آن صورت بگیرد.

شالویی گفت: همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها باید به مصوبات شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی توجه و اهتمام داشته باشند، زیرا مصوبات آن در حکم قانون است و باید اجرایی شود.

در این نشست اعضای حاضر گزارشی از عملکرد سازمان خود در حوزه حفظ و پاسداشت زبان فارسی ارائه کردند.

انتهای پیامپیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «اسماعیلی: توجه به فارسی در اولویت ارشاد است/حدادعادل: مسئولان غیرت داشته باشند»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..