ربات اینستاگرام عضوگرام

بازارچه96

سامانه پیام کوتاه

خرید فالوور و ممبر تلگرام

اطلاعــیه پرتال تفریحی خبری نیوزس در جهت ثبت در س

مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96
درمان‌های خانگی زردی نوزاد

بعضی نوزادان وقتی به دنیا می‌آیند، بدن وسفیده چشم شان بیشتر ازحد معمول زرد است. زردی نوزادان به دلیل میزان بالای بیلی روبین در بدنشان ایجاد می‌شود. این بیماری، سبب ایجاد رنگدانه‌های زرد در پوست و سفیده چشم می‌شودو درمان‌های مختلفی دارد. وسیله‌ای که بیشتر ما می‌شناسیم دستگاه فتوتراپی با نورماورای بنفش است. زردی نوزادان اگر کم باشد درمراحل اولیه، کم خطر و درمنزل نیز قابل درمان است.

درمان‌های خانگی زردی نوزاد

بیلی روبین رنگدانه زرد رنگ است. این رنگدانه از تجزیه گلبول‌های قرمز تولید می‌شود. بیلی روبین بعد از فرایند‌هایی خاص در کبد از طریق ادرار و مدفوع دفع می‌شود. این فرایند به طورمعمول هم دربزرگ سالان وهم درکودکان اتفاق می‌افتد. در نوزادان، چون کبد هنوزبالغ نشده است و برای فرایند بیلی روبین، نیاز به زمان چند ساعته تا چند روزه دارد، تجمع این رنگدانه باعث زردی نوزاد می‌شود، اما گاهی ممکن است زردی نوزاد نشانه یک مشکل اساسی باشد. به طور معمول زردی نوزاد از سرشروع می‌شود و به سمت شانه ها، تنه و درنهایت پا‌ها ادامه پیدا می‌کند. درصورتی که سطح بیلی روبین بسیار بالا باشد، زردی کف دست‌ها هم ظاهر می‌شود.

عوارض زردی نوزاد
آسیب مغزی، فلج مغزی یا حتی ناشنوایی.


نوزادان در معرض خطر
نوزادانی که قبل ازهفته ۳۷ بارداری به دنیا می‌آیند، به احتمال بسیار زیاد به زردی دچارمی شوند. کبودی یا آسیب داخلی طی زایمان نیز باعث ایجاد زردی در نوزاد می‌شود. در نوزادان با پوست تیره، تشخیص زردی سخت است و پزشکان در این موارد با معاینه سفیده چشم، کف دست وشانه متوجه بیماری نوزاد می‌شوند. نوزادانی که گروه خونی متفاوتی نسبت به مادرانشان دارند، احتمال ابتلا به زردی در آن‌ها بالاست، چرا که در این شرایط، تجزیه و شکستن سلول‌ها بیشتر رخ می‌دهد. در نتیجه بیلی روبین بیشتری تولید می‌شود.

یک نشانه ساده برای تشخیص زردی نوزادان
به آرامی روی پوست را فشار دهید، اگر در ناحیه فشرده شده، قسمت زرد رنگ ایجاد شد، قبل از هر اقدامی با پزشک مشورت کنید. در این حالت ادرار نوزاد تیره رنگ ومدفوع وی بی رنگ است، درحالی که باید زرد یا نارنجی باشد. معمولا دمای بدن کودک بالاتر از حد طبیعی است (از۷/۳۷درجه بیشتر).

* نور خورشید
هنگام بروز زردی کم در نوزادان، با مشورت پزشک می‌توانید از نور خورشید کمک بگیرید. نگه داشتن کودک در نورخورشید، بسیار تاثیرگذار است فقط مراقب باشید طولانی مدت در معرض نورخورشید قرار نگیرد، زیرا ممکن است باعث آفتاب سوختگی وی شود.


* آب جوانه گندم
آب جوانه گندم کمک می‌کند تا سموم بدن کودک دفع شود. اگر کودک توسط شیر مادر تغذیه می‌شود، مادر باید آب جوانه گندم مصرف کند، زیرا از طریق شیر مادر به کودک می‌رسد.

* شیردهی مداوم
کودک باید به طور منظم تغذیه شود. تغذیه منظم کمک می‌کند تا بیلی روبین شسته شود، همچنین به کارکرد کبد کمک می‌کند و بدن نوزاد آب کافی خواهد داشت.

* شیرخشت و ترنجبین
ترکیب گزانگبین، شیرخشت و ترنجبین مشهورترین درمان خانگی و یکی از موثرترین روش‌های درمان زردی نوزاد است. (با مشورت پزشک)


*مواد مکمل همراه با شیر خشک
اگر کودک شما شیرخشک می‌خورد، پزشک می‌تواند مکملی تجویز کند که به درمان زردی کمک کند.

*حمام نوزاد با گل بنفشه و گل خطمی
یکی از درمان‌هایی که برخی متخصصان طب سنتی آن را پیشنهاد می‌دهند، حمام کردن نوزاد با عصاره یا جوشانده گیاه گل بنفشه و گل خطمی است. برای انجام این روش ساده، کافی است با اضافه کردن گیاه گل بنفشه و خطمی به آب گرم داخل وان نوزاد، او را حمام کنید.

* درمان با لامپ‌های مخصوص
لامپ‌های خورشیدی مخصوص، یک درمان جایگزین فتوتراپی در بیمارستان هاست.

نکات مهم تغذیه مادرهنگام وجود زردی در نوزاد
توجه داشته باشید زمانی که نوزاد زردی دارد، مادر باید از خوردن غذا‌های دارای طبع گرم خودداری کند. مادران شیرده، عرق کاسنی و شاهتره را به نسبت مساوی مخلوط و روزی سه استکان مصرف کنند. مادران شیرده بهتر است مصرف شیرینی ها، غذا‌های پرچرب، سرخ کرده، پرادویه، انواع بستنی، فالوده و مواد نشاسته‌ای را در ماه‌های آخر بارداری کم و حتی اگر می‌توانند قطع کنند. توجه داشته باشید در شرایط خاص جسمی نوزاد و بالا بودن میزان زردی، حتما باید به پزشک مراجعه کنید و از روش‌های پیشنهادی برای درمان زردی نوزاد در خانه بدون مشورت با پزشک استفاده نکنید.
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «درمان‌های خانگی زردی نوزاد»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده