ربات اینستاگرام عضوگرام

بازارچه96

سامانه پیام کوتاه

خرید فالوور و ممبر تلگرام

اطلاعــیه پرتال تفریحی خبری نیوزس در جهت ثبت در س

مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96
وقف پدیده‌ای ریشه دار در فطرت انسان است/ بسیاری از موقوفات برای رسیدگی به مناطق محروم است

وقف پدیده‌ای ریشه دار در فطرت انسان است/ بسیاری از موقوفات برای رسیدگی به مناطق محروم استبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد ، سید نظام‌الدین موسوی معاون ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی شب گذشته در نشست رسانه و وقف گفت: مسئله وقف، یک مسئله منحصر به شرایط امروز نیست و پدیده‌ای ریشه‌دار در فطرت انسان دارد. در همه نحله‌ها و رویکرد‌ها پدیده‌ای شبیه به وقف داریم. وقف یک پدیده تاریخی است و با مطالعه تاریخ می‌توان دست یافت که تمامی کشور ایران تا به کنون چهار بار وقف شده است.
وی تصریح کرد: در اسلام این پدیده در زمره یک تکلیف اجتماعی مورد تاکید قرار گرفته است. در دنیای امروز نیز وقف را نمی‌توان به ایران واسلام منحصر کرد. حتی در این دنیای کنونی که شاهد غلبه گفتمان اومانیستی هستیم، پدیده وقف پررنگ‌تر نیز شده است.

معاون ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی گفت: بزرگترین افرادی که در مسئله و موضوع سرمایه‌داری تلاش کرده‌اند در نهایت عمر خویش به این نتیجه رسیده‌اند که کوه ثروت خود را جمع‌آوری کنند. در برخی از پدیده‌ها شاهد تناقض نیز هستیم. در زمینه اهدای جایزه صلح نوبل، این تناقض پررنگ‌تر است و فردی که ابزار نظامی ساخته به دنبال جایزه‌ای برای صلح است.

موسوی افزود: در آمریکای امروز مسئله وقف، مسئله مهمی است و بسیاری از مراکز علمی آمریکا از منابع موقوفات درآمد دارند. بسیاری از نهاد‌های فرهنگی نیز با مسئله وقف ایجاد شده‌اند. این مثال‌ها نشان می‌دهد که در تمدن‌هایی با گفتمان فردگرایی و سرمایه‌داری وقف نیز وجود دارد و دارای جایگاهی حائز اهمیت است.

وی تصریح کرد: بسیاری از چهره‌های معروف جهانی خود را به وقف موظف می‌دانند هرچند در زندگی شخصی خود اعوجاجات گسترده داشته باشند. در یک جامعه اسلامی و مذهبی نیز بایستی وقف پررنگ‌تر باشد چرا که علاوه بر مسئله فطرت، موضوع آخرت نیز مطرح است.

معاون ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی گفت: امروز در شرایطی که کشور نیاز‌های مختلفی دارد، بایستی مسئله وقف به عنوان یک امر خیر ضوروی مورد توجه قرار بگیرد. آستان قدس رضوی به عنوان یک نهاد خیریه و بزرگترین نهاد موقوفاتی جهان اسلام شکل گرفته تا چنین نیاز‌هایی را برطرف سازد.

موسوی افزود: اولین محلی که برای انجام کار خیر به ذهن انسان می‌رسد، نیاز‌های حرم و بارگاه امام رضا به ذهن می‌آید و چنین آستان قدس توانسته این نیاز را بر طرف سازد و بدل به بزرگترین نهاد موقوفاتی شود. اما یک مسئله مطرحه آن است که تنها موقوفات متعلق به آستان تنها در زمینه حرم و زائر است؟ پاسخی که می‌توان به این سوال داد خیر است.

وی تصریح کرد: بسیاری از موقوفات برای رسیدگی به مناطق محروم است و امام رضا به عنوان یک امین برای وقف در نظر گرفته شده است. از سویی آستان قدس به دنبال رفع نیاز‌های دیگری نیز است.

معاون ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی گفت: موقوفه‌های آستان تنوع بسیار گسترده‌ای دارد و امام رضا به عنوان امین این موقوفات پذیرفته شده‌اند. به ذهن من می‌رسد که این مدل برای رفع نیاز‌ها بسیار مناسب است و آستان قدس به دنبال آن است که نیت واقفان را تا جایی که ممکن است به سمت تولید و اشتغال سوق دهد.


موسوی افزود: به نظر من در زمینه افکار عمومی رسانه‌ها می‌توانند به جریان وقف کمک کنند. اکر رسانه بتواند تعامل مثبتی با جامعه داشته باشد، میل به وقف بیشتر می‌شود. بله طور طبیعی اثر رسانه در بهبود مشکلات اجتماعی هویداست و می‌توان با کمک به فرهنگ وقف به بهبود عدالت اجتماعی بپردازیم.

وی تصریح کرد: یکی از ایده‌های مناسب در آستان، گسترش مفهوم خدمت، خادم و مخدوم است. تا سال‌های گذشته خادم کسی است که در خود حرم به فعالیت بپردازد و مخدوم هم تنها زائرین بودند. اما امروز با تاسیس کانون‌های خادم‌یاری این مفهوم گسترده‌تر شده و اکنون دایره خدمت تنها مربوط به حرم نیست و تمام کشور را در بر گرفته است.

معاون ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی گفت: در زمینه وقف نیز بایستی حوزه‌های جدید وقف نیز تاسیس شود تا بتوانیم فرهنگ وقف را از دایره حرم به تمام کشور بگسترانیم و آستان قدس در این زمینه نیز وظیفه محوری را بر عهده دارد.

انتهای پیام//ج.ر

آستان قدس واقفان را به سمت اشتغال سوق می دهدپیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «وقف پدیده‌ای ریشه دار در فطرت انسان است/ بسیاری از موقوفات برای رسیدگی به مناطق محروم است»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..