ربات اینستاگرام عضوگرام

بازارچه96

سامانه پیام کوتاه

خرید فالوور و ممبر تلگرام

اطلاعــیه پرتال تفریحی خبری نیوزس در جهت ثبت در س

مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96
«باغ آلبالو» به مخاطب تلنگر می‌زند/ همکاری با جوانان کاری بزرگ در زندگی‌ام بود

قطب‌الدین صادقی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

قطب الدین صادقی کارگردان نمایش «باغ آلبالو» در گفتگو با خبرنگار حوزه تئاتر  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: نمایشنامه «باغ آلبالو» آخرین و بزرگ‌ترین نمایشنامه چخوف است. این نمایشنامه دستمایه بسیار خوبی برای کار‌های هنری و محتوایی است. از نظر هنری اوج امپرسیونیسم چخوف را که عبارت است از ریزه کاری‌های احساسی و عاطفی درون انسان، می‌توان در آن دید. از نظر محتوایی هم اثر درخشانی است؛ زیرا بیان می‌کند که همه ما کم و بیش طرز درست زندگی کردن را نیاموخته ایم.

وی افزود: هیچ یک از شخصیت‌های نمایش باغ آلبالو الگو نیستند؛ همه دارای یک یا چند عیب هستند که آن‌ها را نادان و مضحک جلوه می‌دهد که این تلنگر خوبی برای تماشگر است. ضمن اینکه از خطوط درشت تاریخی نیز سخن به میان می‌آید.

صادقی با اشاره به اینکه نمایش «باغ آلبالو» بار‌ها اجرا شده است، گفت: این نمایشنامه فرصتی شد تا بتوانم از آثار چخوف نیز استفاده کنم. آقای ژان کلود کریر در مقدمه ای در یکی از کتاب‌های پیتر بروک گفته است: تئاتر برای پیتر بوک سه قله دارد، نخست یونان باستان و تراژدی ها، دوم آثار شکسپیر و سوم آثار چخوف. به ظاهر ساده آثار چخوف نگاه نکنید، ظرافت‌ها و ریزه‌کاری‌های حسی و فکری دیده شده در آثار چخوف، باعث پیچیدگی آن می‌شود. همین موضوع می‌تواند بهانه خوبی برای ایجاد خلاقیتی جدی، بزرگ و متفاوت باشد.

کارگردان نمایش «باغ آلبالو» ادامه داد: قصد دارم نمایش‌های دیگری از آثار چخوف را ارائه کنم. نمایش مرغ دریایی او بسیار زیباست؛ زیرا مسئله خلاقیت در آن وجود دارد و همه انسان‌ها به نوعی با خلاقت هنری درگیر هستند و همه هم ناراضی و یک عیب بزرگ در کارشان است. مسئله خلاقیت آفرینش هنری مسئله کمی برای اهل فن نیست. نمایش دیگری از چخوف مانند دایی وانیا را بسیار دوست دارم که درباره استثمار است. استثمار جوانی، کار، زیبایی و طبیعت که اثر تکان دهنده‌ای است و در یک نمای کلی و در یک تصویر فراگیر بیان می‌کند که استثمار چه مقدار ویرانگر است و ما را منفعل می‌کند و توانایی کار، ابداع و اراده را از ما می‌گیرد.

صادقی در خصوص استقبال مخاطبان از نمایش «باغ آلبالو» بیان کرد: استقبال مخاطبان بسیار خوب بوده است و من نیز خوشحال هستم که به یک گروه جوان اعتماد کردم. اعتماد به جوان‌ها از کار‌های جدی و بزرگ در زندگی من بوده است. در واقع بازیگران این نمایش را برای بازیگری تربیت کرده‌ام و این آموزش دستمایه این بوده تا هنرمندان جوان تکنیک بازیگری را از ریشه بیاموزند. بازی هنرمندان جوان در نمایش آن‌ها را با خلاقیت گروهی، طریقه بازی در یک نقش و ارتباط با دیگر بازیگران از نظر ساختاری و ضرباهنگ زندگی آشنا می‌کند.

صادقی با اشاره به مدت زمان تمرین‌ برای اجرای نمایش بیان کرد: گروه من برای نمایش حدود ۷ ماه تمرین داشته و بخش بزرگ کار من آموزش و انتقال تجربه از نسلی به نسل دیگر بوده است. این کار سخت است، ولی من به آن اعتقاد دارم. این نوع تئاتر‌ها و کارگردانی‌ها اقدامی برای دفاع از تئاتر‌های فرهنگی، هنری و اندیشه‌مند است و واکنشی در برابر تئاتر‌های تجاری پول محور است. چون نباید تئاتر‌های فرهنگی و هنری و اندیشه ورز را فراموش کرد.

گفتنی است؛ ایمان اسدی، دلبر انوشی، رضا برزن، صبا بهرامی، نیما جمالی، حامد دلیریان، هانیه سعیدی، صدف صدیق زاده، سپیده طاهری، اهورا علیزاده، نگار فریدی، آرمان متین نیا، آرمان میرزایی، محمدحسین هادی در این نمایش به هنرنمایی می‌پردازند.

نمایش «باغ آلبالو» از اول آبان روی صحنه رفته است و تا ۳۰ آبان اجرا می شود. این نمایش هر شب ساعت ۲۰ در تماشاخانه شانو میزبان مخاطبان است.

انتهای پیام/
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر ««باغ آلبالو» به مخاطب تلنگر می‌زند/ همکاری با جوانان کاری بزرگ در زندگی‌ام بود»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..