ربات اینستاگرام عضوگرام

بازارچه96

سامانه پیام کوتاه

خرید فالوور و ممبر تلگرام

اطلاعــیه پرتال تفریحی خبری نیوزس در جهت ثبت در س

مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96
درخواست مهم وزارت بهداشت از زائران اربعين

درخواست مهم وزارت بهداشت از زائران اربعين

خبرگزاري آريا – رييس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت با اشاره به بازگشت زائران اربعين به کشور گفت: تاکيد داريم اگر زائري علائمي از اسهال و بيماري‌هاي تنفسي شديد داشت، در اولين نقطه مرزي به مامورين بهداشت اطلاع دهد و تا ۱۰ روز پس از بازگشت به شهرهاي خود، در صورتي که دچار علائمي از بيماري‌هاي واگير شدند، به مرکز بهداشت شهرستان محل سکونت خود مراجعه کرده و حتما متذکر شوند که از سفر عتبات عاليات بازگشته‌اند تا اقدامات لازم براي آنها انجام شود.
به گزارش خبرگزاري آريا از ايسنا، دکتر محمدمهدي گويا درباره اقدامات بهداشتي انجام شده در ايام اربعين حسيني، گفت: از ۲۷ مهرماه سال جاري، دو تيم کوچک از طرف اين مرکز در کربلا و نجف و ۳ تيم بزرگ در مرزهاي مهران، شلمچه و چذابه به منظور مراقبت از بيماري هاي واگير و گزارش دهي سريع، استقرار پيدا کرده اند.
وي گفت: وظيفه اين پنج تيم که همکاري بسيار نزديکي با مرکز فوريت هاي پزشکي وزارت بهداشت، دانشگاه هاي علوم پزشکي و هلال احمر جمهوري اسلامي دارند، اين است که بيماري هاي هدف انتخاب شده را به صورت سندروميک و فوري گزارش دهند و زمينه را براي انجام اقدامات لازم جهت تشيخص قطعي آنها فراهم کنند.
وي تصريح کرد: در طول اين مدت، هماهنگي هاي لازم با پنج درمانگاه هلال احمر در کربلا، نجف و کاظمين انجام شده و تيم هاي وزارت بهداشت توانسته اند با حمايت و کمک هلال احمر، بيماري هاي هدف انتخاب شده را ثبت کنند. اين بيماري ها شامل اسهال هاي خوني، اسهال هاي شديد آبکي، بيماري هاي شديد تنفسي، موارد تب همراه با خون ريزي، موارد مشکوک به آنفلوآنزا، مسموميت هاي غذايي و زردي است.
رييس مرکز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت با اشاره به بررسي حدود ۱۰۰ هزار نفر از زائران از نظر بيماري هاي واگير، گفت: علائم حدود ۲۵۰۰ نفر از آنها در سيستم ثبت اطلاعات وزارت بهداشت، ثبت شده و تقريبا از ۱۰ درصد از آنها نمونه تهيه و براي بررسي دقيق‌تر به کشور ارسال شده است.
گويا با بيان اينکه تا کنون هيچ موردي از مرگ ناشي از بيماري هاي واگير در بين زائران اربعين حسيني، ثبت نشده است، افزود: نظام مراقبت هاي بهداشتي تا پايان ماه صفر ادامه دارد و مراقبت هاي لازم از زائران براي بيماري هاي واگير انجام خواهد شد.
وي با اشاره به آغاز بازگشت زائران اربعين حسيني از دو سه روز قبل، اظهار داشت: نظام مراقبت هاي بهداشتي فعال است، اما به زائراني که در بازگشت از اين مراسم هستند توصيه و تاکيد داريم که چنانچه علائمي از اسهال و بيماري هاي تنفسي شديد داشتند، در اولين نقطه مرزي به مامورين بهداشت اطلاع دهند و تا ۱۰ روز پس از بازگشت به شهرهاي خود، در صورتي که دچار علائمي از بيماري هاي واگير شدند، به مرکز بهداشت شهرستان محل سکونت خود مراجعه کرده و حتما متذکر شوند که از سفر عتبات عاليات برگشته اند تا اقدامات لازم براي آنها انجام شود.
رييس مرکز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت موارد ابتلا به بيماري هاي واگير در مراسم راهپيمايي اربعين امسال را کمتر از سال گذشته عنوان کرد و گفت: همکاران ما نه تنها در برنامه کنترل بيماري هاي واگير بلکه در برنامه هاي بهداشت محيط و ساير اقدامات حوزه بهداشت، هماهنگي کامل و بالايي با ساير سازمان ها از جمله اورژانس، هلال احمر و مرکز سلامت محيط و کار وزارت بهداشت دارند که جاي تقدير و تشکر از آنها دارد.
گويا درخصوص اقدامات بهداشتي در مرزهاي شرقي کشور، خاطرنشان کرد: يکي از اقداماتي که ظرف دو سال گذشته با قوت دنبال مي کنيم، مراقبت از زائران اربعين حسيني ورودي به کشور از مرزهاي شرقي است و دو سال است که در ايام راهپيمايي اربعين حسيني، در مرزهاي شرقي کشور به ويژه در استان سيستان و بلوچستان، مراقبت هاي بهداشتي، اجرا مي شود.
وي اضافه کرد: در مرزهاي شرقي کشور، موارد مشکوک به وبا، فلج اطفال و سرخک را در بين زائران بررسي کرديم و موارد مشکوک، تحت مراقبت و درمان قرار گرفتند. علاوه بر اين، واکسيناسيون فلج اطفال براي زائران کمتر از ۱۵ سال در مرزهاي شرقي کشور، انجام شده است.
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «درخواست مهم وزارت بهداشت از زائران اربعين»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..