ربات اینستاگرام عضوگرام

بازارچه96

سامانه پیام کوتاه

خرید فالوور و ممبر تلگرام

اطلاعــیه پرتال تفریحی خبری نیوزس در جهت ثبت در س

مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96
بحران در صندوق‌های بازنشستگی و عدم توجه دولت

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مشکلات صندوق های بازنشستگی با حضور عبدالرضا مصری رئیس کمیسیون اصل 44 مجلس شورای اسلامی، علی حیدری نائب رئیس هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی و سلمان خدادای رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در برنامه تیتر امشب بررسی شد.

عبدالرضا مصری در ابتدا این برنامه اظهار کرد: حدود 17 صندوق بازنشستگی در کشور ثبت شده است که به غیر از یک یا دو صندوق که از منابع نامحدود بهره می‌برند بقیه صندوق ‌ها دچار چالش جدی مالی هستند.

وی در خصوص منابع نامحدود برخی از صندوق‌ها توضیح داد:  این منابع مربوط می شود به برخی از بانک‌ها که همچنان این بانک‌ها از ارئه بیلانی کار خود تفره می روند به طوری که عمده صندوق ما در کشور به دلایل متعدد دچار مشکلات مالی هستند مخصوصا صندوق‌های بزرگ من جمله صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق تامین اجتماعی و صندوق نیروهای مسلح و وضعیت صندوق‌های فولاد نیز که مشخص است.

علی حیدری نایب رئیس هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی در ادامه درباره تعداد حقوق بگیران و مستمری بگیران صندوق‌ های بازنشستگی اظهار کرد: حدود 3 میلیون و 677 هزار نفر حقوق بگیر صندوق بازنشستگی کشوری، یک میلیون و 200 هزار نفر حقوق بگیر صندوق نیروهای مسلح و 3 میلیون و 670 هزار نفر نیز مستمری بگیر صندوق تامین اجتماعی هستند و  حدود یک میلیون نفر نیز از سایر صندوق‌های بیمه‌ای مستمری دریافت می کنند.

در ادامه سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: : از 18 صندوق بازنشستگی  17 صندوق ورشکسته‌اند ضمن اینکه چالش صندوق‌ای بازنشستگی یکی  از 3 چالش بزرگ آینده محسوب می‌شوند و یکی از علت‌های اصلی ورشستگی یا عدم ناپایداری صندوق‌ها اینست که برنامه‌ای برای دوران پیری صندوق‌ها در نظر گرفته نشده است.

وی تصریح کرد: صندوق‌ها هر کدام یک دوران جوانی،بلوغ و در نهایت پیری دارند و صندوق‌ها بایستی در دوران جوانی که پول جمع می کنند برای دوران پیری سرمایه گذاری کنند.

خدادادی گفت: یکی از علت‌ها که صندوق‌ها پایدار نیستند البته به جزء صندوق تامین اجتماعی که البته این صندوق هم در آستانه خطر قرار دارد اینست که هیچ یک از صندوق‌ها برنامه‌ای را برای دوران پیری خود در نظر نگرفته‌اند و علت این موضوع بر می گردد به دخالت‌های دولت‌ها، به طوری که از ابتدا(دهه 50) تا به امروز شاهد دخالت و تسلط دولت‌ها بر صندوق ها بوده ایم.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد:  صندوقی که برای دوران پیری خود فکری نکند طبیعی است که با مشکل ورشکستگی مواجه می‌شود ضمن اینکه مجلس شورای اسلامی در سال 96 دولت را مکلف کرد که از 150 هزار ملیارد تومان بدهی‌اش به صندوق ها رقم 50 هزار میلیارد تومان را پرداخت کند که تا به امروز ریالی از این بدهی پرداخت نشده است.

وی بیان کرد:گاها نیز دولت برای پرداخت دیون خود به صندوق‌ها اقدام به واگذاری کارخانجات ورشکسته خود می‌کند و یکی دیگر از علت‌های این وضع صندوق‌ها عدم استقلال مدیریت آنها و صاحب اختیار نبودن آنها در اداره خودشان است.

عبدالرضا مصری ادامه داد: چند دسته بر فعالیت صندوق‌های بازنشستگی اثر مستقیم دارند اول باید ببنیم شاکله صندوق‌ها بر چه اساسی برنامه ریزی شده است و در سال‌های اخیر در چندین نوبت شوک‌های مالی بر صندوق‌ها وارد شده و هم اینک صندوق‌ها در نقطه بحرانی قرار دارند.

وی گفت: همواره متغیرهای مزاحم شوک به بدنه صندوق ها وارد کرده است و عمده مشکلات از 5 و 6 سال بعد از انقلاب به وجود آمد که تعداد این متغیرهای اقتصادی شوک آور زیاد شد.

مصری بیان کرد: الان میانگین عدد پشتیبان ما در همه صندوق ها عدد 3 است ولی این عدد در چند سال پیش حدود 10 بوده است.

این نماینده مجلس همچنیین اظهار کرد : تامین اجتماعی حدود 180 هزار میلیارد تومان از دولت طلب داشت که با این اتفاقات اقتصادی ارزش آن به یک سوم کاهش یافته است و این از همان متغیرهای شوک آور است.

رئیس کمیسیون اصل 44 مجلس  افزود: همه جای دنیا سن بازنشستگی را افزایش می دهند ما آن را کاهش داده ایم و بازنشستگی پیش از موعد یکی دیگر از همان متغیرهای شوک آور است که تعادل منابع و مصارف صندوق ها را به هم می زند.

مصری گفت: عمده مشکلات صندوق‌ها 5 الی 6 سال بعد از انقلاب شروع شد البته از قبل هم بود اما چون صندوق‌های ما جوان بوده و بیشتر دریافت کننده بود اما در ادامه با بلوغ صندوق‌ها خدمت دهی صندوق‌ها شروع شده و در ادامه این بالانس تغییر کرد.

رئیس کمیته اجتماعی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه صندوق‌ بیمه‌ اجتماعی 180 هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد، گفت: علی رغم اینکه در قانون آورده ایم که 120 درصد بدهد دولت روحانی تا به امروز یک ریال در این زمینه پرداخت نکرده است.

علی حیدری نایب رئیس هیئت مدیره تامین اجتماعی نیز در این زمینه بیان کرد: بحث صندوق‌های بازنشستگی و بحران آنها جهانی است حتی کشورهای پیشرفته و در حال توسعه نیز در این زمینه مشکل دارند و یکی از موضوعات اساسی آنها بحران صندوق‌های بازنشستگی و سالمندی است و در کشور ما نیز چالش صندوق بازنشستگی یکی از 3 چالش اساسی در سا در برنامه ششم توسعه نیز به این موضوع تاکید شده است.

وی گفت: چون صندوق‌های بازنشستگی صندوق‌های بین نسلی هستند مشکلات آنها نیز طبیعتا یک شبه بوجود نیامده و در طی سال‌های اخیر پیدا شده است و بنابراین نمی‌توان راه‌حل‌های یک‌شبه برای حل مشکلات آنها پیش‌بینی کرد. البته برخی از مشکلات هم به خاطر اقدامات گذشته است.

نایب رئیس هیئت مدیره تامین اجتماعی گفت: اصلاح ساختار نظام بازنشستگی یک گفتمان چند جانبه و شرکای اجتماعی دارد که در این زمینه نیز خود مردم و ذینفعان نیز باید کمک کنند تا ما بتوانیم مشکلات صندوق‌های بازنشستگی را برطرف کنیم.

سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مجلس تمام سعی خود را خواهد کرد تا مشکلات بوجود آمده را برطرف کند. به طوریکه یکی از مشکلات در صندوق‌ها بر می‌گردد به مجلس شورای اسلامی و بر اساس آماری که ارائه شده است از دهه  53 تا 83 یک میلیون و 300 هزار بازنشسته از 83 تا 94 نیز یک میلیون و 300 هزار بازنشسته به صندوق اضافه شده است.

وی گفت: در چند سال اخیر مجلس و دولت توجه ویژه‌ای را به مشکلات صندوق‌های بازنشستگی داشته‌اند و در برنامه ششم توسعه نیز به صورت جدی به این موضوع ورود پیدا کرده‌اند و کمیته‌ای را امسال در کمیسیون اجتماعی تشکیل داده‌ایم. کمیته‌ای که فی ما بین مجلس و دولت است تا مشکلاتی که در صندوق‌ها بوجود آورده است را پیگیری و برطرف کند.

خدادادی افزود: ما در حال حاضر 106 هزار میلیارد تومان به بازنشستگان پول می‌دهیم که از اعتبارات دولتی است.

عبدالرضا مصری ادامه داد: علیرغم اینکه ما با چالش بزرگ در صندوق‌های بازنشستگی روبرو هستیم نباید از این نکته نیز غافل باشیم که بازنشسته‌ها نیز بیش از صندوق بازنشستگی دچار مشکل شده‌اند و قدرت خرید بازنشستگان نیز به شدت کاهش یافته است.

وی گفت: در همین زمینه ما باید قوانین حمایتی و بیمه‌ای را ایجاد کنیم تا برخی از مشکلات بوجود آمده را مرتفع سازیم.

مصری بیان کرد: ما باید نهاد مستقلی را برای مقررات بیمه‌ای تهیه و تنظیم کنیم که البته هنوز این نهاد تشکیل نشده است و امیدواریم هر چه زودتر این نهاد مستقل فعالیت خود را آغاز کند و هماهنگی‌های لازم را بین دستگاه‌های بیمه‌ای انجام دهد.

حیدری نیز در ادامه بیان کرد: در حوزه اصلاحات نظام‌های بیمه‌های اجتماعی در 5 سال گذشته فعالیت‌های خوبی در وزارت رفاه و در زمان حضور ربیعی انجام شده است و مطالعات بسیاری در این زمینه صورت گرفته است و یکی از ضعف‌های ما فقدان لایحه نظام تامین اجتماعی است. نظام چند لایه‌ای که می‌تواند بخشی از مشکلات را برطرف کند و دولت موظف به تامین آن در سطح پایه شده است.

عبدالرضا مصری گفت: ما در مجلس نمی‌توانیم طرحی را بنویسیم چرا که اگر طرح بار مالی داشته باشد شورای نگهبان آن را رد می‌کند و انتظار داریم دولت در این زمینه اقدام لازم را برای رفع مشکلات صندوق‌های بازنشستگی انجام دهد.

وی تصریح کرد: هم اکنون کارشناسان متعددی در وزارتخانه‌ها وجود دارند و‌آنها می‌توانند نظام بیمه‌های اجتماعی را تهیه و در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار بدهند.

خدادادی نیز در ادامه گفت: چند مورد برای اصلاح وضعیت موجود باید مورد توجه قرار بگیرد که از آن جمله می‌توان به اصلاح پارامتری سن بازنشستگی، تجمیع صندوق‌ها، تغییر نگاه دولت به صندوق‌ها، پرداخت دیون دولت به صندوق‌ها، پیشگیری کمیسیون مشترک با مجلس و ... اشاره کرد.

حیدری نیز در پایان اظهار کرد: امیدواریم مشکلات بوجود آمده هر چه زودتر با هماهنگی دستگاه‌های مختلف برطرف شود.

انتهای پیام/
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «بحران در صندوق‌های بازنشستگی و عدم توجه دولت»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..