ربات اینستاگرام عضوگرام

بازارچه96

سامانه پیام کوتاه

خرید فالوور و ممبر تلگرام

اطلاعــیه پرتال تفریحی خبری نیوزس در جهت ثبت در س

مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96
مشکلات گوارشي در پياده‌ روي اربعين را چگونه درمان کنيم؟

مشکلات گوارشي در پياده‌ روي اربعين را چگونه درمان کنيم؟

خبرگزاري آريا – در سفر اربعين با توجه به شرايط سفر و کمبود امکانات بهداشتي ممکن است دچاراختلالات گوارشي شويد. يکي از اين اختلالات گوارشي اسهال است که براي کودکان و افراد کهنسال مي‌تواند خطرناک باشد.
به گزارش خبرگزاري آريا از فارس، در سفر اربعين با توجه به شرايط سفر و کمبود امکانات بهداشتي ممکن است دچار بيماري اسهال شويد. براي پيشگيري از اسهال به توصيه‌هاي زير عمل کنيد.
۱- اگر دچار مشکل گوارشي هستيد قبل از سفر نسبت به درمان آن اقدام کنيد.
۲- پس از استفاده از سرويس‌هاي بهداشتي و قبل از غذا خوردن، دست‌ها را با آب و صابون بشوييد. اگر برايتان مقدور است، مايع دستشويي يا خمير صابون در کوله خود داشته باشيد.
۳-ميوه‌ها را قبل از مصرف حتماً خوب بشوييد.
۴-تا گرسنه نشده‌ايد سراغ خوردن نرويد و قبل از سيري کامل دست از خوردن بکشيد.
۵-در ابتدا و انتهاي غذا کمي نمک مزّه کنيد.
۶-غذا را خوب بجويد.
۷-توجّه به مزاج از اصول اصلي طبّ ايراني است. درهرشرايطي مطابق نيازهاي مزاجي خود عمل کنيد. بااين توجيه که خوردن غذاي نذري مشکلي يجاد نمي‌کند خود را در معرض غذاهاي مختلف با مزاج‌هاي متفاوت قرارندهيد. اگرمزاج شماگرم است ازخوراک‌هاي گرم وشرايطي که گرمي را بالا مي‌برد پرهيز کنيد و اگر مزاج شما سرد است؛ به عکس.
۸-از درهم خوري و پرخوري پرهيز کنيد.
۹-حاصل مصرف غذاهاي مانده يا غذاهاي سنگين و ديرهضم، گرفتگي عضلات و بي‌خوابي است.
۱۰-از خوردن آب، دوغ، نوشابه، ماست، ترشي، سالاد و ساير مخلفات به همراه غذا خودداري کنيد.
۱۱-مصرف سبزي، کاهو و زيتون شسته با غذا بلامانع است.
۱۲-بعد از غذا و تا سبک شدن معده، از خوردن چيزهايي مانند چاي و ميوه بپرهيزيد.
۱۳-بهتر است بيشتر از اغذيه‌اي استفاده کنيد که به آن‌ها عادت داريد يا به غذاهاي معمولتان شبيه‌ترند. غذاهاي ايراني به ذائقه ما سازگارترند. در صورت امکان در موکب‌هاي ايراني مسير، غذا ميل کنيد.
اما اگر در سفر به اين بيماري مبتلا شديد توصيه‌هاي درماني زير را تا آنجا که برايتان مقدور است انجام دهيد:
۱-هنگام ابتلا به اسهال بهتر است از مصرف اين مواد غذايي خودداري کنيد:حبوبات، شير، پنير خامه‌اي، بستني، قهوه، انواع نوشابه، گوشت قرمز، فلفل تند، مواد غذايي چرب و پر ادويه، ميوه‌هايي مانند توت‌ها، آناناس، گيلاس، مويز، کشمش، انگور و انجير، کلم، گل‌کلم، کلم بروکلي، پياز و موسير.
۲-جويدن يا دم‌نوش نعناع، پونه، آويشن، بابونه، زنيان و … و يا مصرف عرقيات آن‌ها هم در درمان اسهال، مناسب است. اين دم‌نوش‌ها يا عرقيات را هم در صورت امکان با عسل ميل کنيد.
۳-راه ساده اين است که مقداري از گياهان خشک فوق را پودر کرده همراه داشته باشيد. در مواقع ضروري، يک قاشق مرباخوري از آن‌ها را در يک ليوان آب جوش ريخته روي آن را پوشانده بعد از يک ربع تا بيست دقيقه ميل کنيد. به همراه بردن دم‌نوش‌هاي کيسه‌اي اين داروها هم راه‌حل مناسبي است.
۴-در صورت بروز اسهال، يک قاشق مرباخوري اسفند را قورت دهيد. اگر برايتان سخت است؛ اسفند را در يک استکان آب جوش ريخته ده دقيقه درب آن را با نعلبکي پوشانده و سپس صاف و ميل کنيد. بهتر است اين دم‌نوش را باکمي عسل شيرين کنيد. راه ديگر اين است که صبح و ظهر و شب، هفت‌تا چهارده دانه اسفند را به‌آرامي بجويد. البته مصرف اسفند به افراد گرم‌مزاج توصيه نمي‌شود. دقت کنيد که مصرف اسفند براي زنان باردار احتمال بروز سقط را بالا مي‌برد.
۵-به همراه داشتن کمي کشک خشک و مکيدن آن در اين مواقع خيلي خوب است.
۶-اگر سابقه اين مشکل را در سفرهاي مشابه داريد، مقداري بارهنگ را نيم کوب کرده و کمي بو بدهيد و همراه خود ببريد و در صورت بروز اسهال، در طول روز چند قاشق چاي‌خوري از آن را ميل کنيد. مي‌توانيد بارهنگ را داخل آب جوش بريزيد و بخوريد. بارهنگ به‌ويژه براي درمان اسهال‌هاي خوني گزينه مناسبي است.
۷-در صورت دسترسي، خوردن زياد سيب به‌ويژه سيب ترش هم درمان مناسبي است.
۸-مقداري پودر سنجد را در آب گرم حل کرده و ميل کنيد.
۹-اگر آب زيادي از بدن دفع شده است آب‌نمک رقيق درست کنيد و مقداري عسل يا قند به آن اضافه کرده و به‌جاي آب ميل کنيد.
۱۰-کمبود مايعات و املاح بدن رامي‌توانيد با خوردن دوغ‌هاي حاوي نمک و نعناع هم جبران کنيد.
۱۱-اگر اين مشکل شديد شد و دچار علائمي ازجمله ضعف شديد، کاهش ديد، خشکي پوست و… شديد حتما به درمانگاه‌هاي مسير مراجعه کنيد.
۱۲-اگر اسهال از گرمي زياد بود و علائمي مانند زردي مدفوع و سوزش آن داشتيد، کته‌ماست درمان خوبي است. همچنين مي‌توانيد برنج ساده از موکب‌ها تهيه کنيد و کمي سماق روي آن بپاشيد و ميل کنيد. از پيش از سفر مقدار کمي سماق و تخم خرفه همراه داشته باشيد در اين موارد به ياري‌تان مي‌آيد. مي‌توانيد سماق يا تخم خرفه را کم‌کم بجويد يا آن‌ها را در مقداري آب جوش ريخته و رويشان را بپوشانيد و بعد از ۱۵ دقيقه دم کشيدن ميل کنيد.
۱۳-چند عدد سير در کوله‌تان بگذاريد، در اسهال‌هاي عفوني، رنده يا خرد کردن يکي دو حبّه سير و مصرف آن باکمي ماست هم کمک‌کننده است.
۱۴-کپسول نرم لومکس (Lomex) که عصاره مرزه است درصورتي‌که بعد از هر وعده غذايي دو عدد مصرف شود، سريعاً اسهال را بند مي‌آورد. کساني که در سفر زياد دچار اسهال مي‌شوند؛ مي‌توانند به‌عنوان پيشگيري بعد از صبحانه و شام يک کپسول ميل کنند.
وبا
يکي از بيماري‌هايي که ممکن است در چنين سفرهاي شيوع پيدا کند بيماري وبا است که البته در سال‌هاي گذشته با نظر رحمت ائمه ايجاد نشده است اما وظيفه ماست که حتماً توصيه‌هاي بهداشتي را رعايت کنيم. به نکات زير توجه کنيد:
۱-موارد مشکوک به وبا را سريعاً به مراکز بهداشتي ارجاع دهيد.
۲-شخص مبتلا به وبا، اسهال خفيف بدون درد و بدون تب دارد که کم‌کم شديد مي‌شود. اسهال وبايي، شُل و آبکي بوده که بعد از چند بار دفع مدفوع به شکل لعاب برنج شده و بوي ماهي پيدا مي‌کند. بيماري وبا گاهي همراه با استفراغ و گاهي بدون استفراغ است که به‌سرعت و در ظرف سه الي چهار ساعت موجب کم‌آبي شديد بدن شده و درصورتي‌که سريعاً آب و املاح بدن جبران نشود، سبب مرگ فرد مبتلا مي‌شود.
۳-در صورت مشاهده علائم وبا بايد مايعات فراوان و پودر «او آر اس» را مطابق دستورالعمل نوشته‌شده بر روي آن مورداستفاده قرار دهيد و سريعاً به نزديک‌ترين مرکز بهداشتي درماني مراجعه کنيد.
۴-در صورت شيوع وبا، از دست دادن و تماس‌هاي نزديک با ديگران اجتناب کنيد.
ان‌شاالله که در اين سفر هر نوع بيماري از شما دور باشد و به‌سلامت و خاطري خوش اين سفر را تمام کنيد.
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «مشکلات گوارشي در پياده‌ روي اربعين را چگونه درمان کنيم؟»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..