ربات اینستاگرام عضوگرام

بازارچه96

سامانه پیام کوتاه

خرید فالوور و ممبر تلگرام

اطلاعــیه پرتال تفریحی خبری نیوزس در جهت ثبت در س

مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96
گفتمان سواد رسانه‌ای باید جهت‌گیری مردمی و ملی پیدا کند/ افزایش ۹ درصدی مشارکت کنندگان در دومین همایش سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی

رئیس هیئت علمی دومین همایش بین‌المللی سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی:

رئیس هیئت علمی دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی تاکید کرد: گفتمان سواد رسانه ای باید جهت گیری مردمی و ملی پیدا کند/افزایش 9 درصدی مشارکت کنندگان در دومین همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتیبه گزارش حوزه دنیای ارتباطات گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سومین نشست اعضای هیئت علمی دومین همایش بین‌المللی سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی در سالن جلسات ساختمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد.

حسن بشیر رئیس هیئت علمی این همایش با اشاره به این نکته که زمینه سازی لازم برای مشارکت و حضور خانواده ها در همایش برای طرح مسائل و مشکلات خود در حوزه سواد رسانه ای انجام شده و شایسته است که خانواده ها مطالب و دغدغه های خود در این رابطه را به دبیرخانه همایش ارسال نمایند.

بشیر تاکید کرد که یکی از آسیب های مهم حوزه سواد رسانه ای «دولتی کردن» آن می باشد. به همین دلیل لازم است که دبیرخانه همایش و انجمن سواد رسانه ای ایران به یک ساختار مردمی تبدیل شود و از طرح انتقادات و اشکالات موجود در این زمینه نیز هراسی نداشته باشد.

وی گفت: مردمی سازی گفتمان سواد رسانه ای به معنای حذف دیدگاه دولتی نیست، بلکه نباید این دیدگاه به یک قدرت تحمیلی تبدیل شود. یکی از فرصت های خوب و موثر در این زمینه توجه بیشتر و موثر دانشگاه ها و مراکز علمی به سواد رسانه ای و اطلاعاتی در کشور و تبدیل آن به یک گفتمان علمی- کاربردی است.

این استاد تمام دانشگاه امام صادق (ع) در ادامه افزود: یکی از اقدامات خوبی که می تواند در دانشگاه ها صورت گیرد، اضافه کردن یک درس اختیاری با موضوع سواد رسانه ای و اطلاعاتی و تشویق دانشجویان برای انجام پژوهش های مختلف به ویژه پایان نامه در این زمینه است. اعضای هیئت علمی همایش این درخواست جدی را از وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری دارند که به این مساله توجه کافی داشته باشد.

بشیر تاکید کرد که نقش رسانه ها، به ویژه رسانه ملی، در این رابطه نیز می تواند یک نقش اساسی و قابل توجه باشد. پیشنهاد ما این است که رسانه ها به شکل مداوم موضوع سواد رسانه ای و اطلاعاتی را به مثابه یک مسئولیت رسانه ای تلقی کنند و به این موضوع فضای کافی اختصاص دهند.

رئیس اسبق آکادمی آکسفورد برای مطالعات عالی در ادامه با معرفی دکتر سید بشیر حسینی استاد دانشگاه صدا و سیما، به عنوان مسئول کمیته مقدماتی ارزیابی کتاب ها و سایر تولیدات در حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی گفت: لازم است کمیته مزبور ضمن تعیین شاخص ها و معیارهای ارزشگذاری در این زمینه، کتاب های برتر در حوزه سواد رسانه ای و اطلاعاتی را مشخص تا در اختتامیه همایش از مولف برتر این کتاب ها تقدیر به عمل آید.

در ادامه بهاره نصیری؛ دبیر علمی دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی با اشاره به اینکه تا کنون 283 مقاله برای شرکت در همایش دریافت شده است، گفت: از مجموع این مقالات 207 مقاله شایسته داوری تشخیص داده شد که در پنج محور به هیئت داوران داده شده است. همچنین 76 مقاله از میان مقالات ارسالی به دلیل تفاوت با موضوع و یا ضعف محتوایی کنار گذاشته شده اند.

وی افزود تعداد مقالات ارسالی در هر یک از پنج محور همایش عبارتند از: 37 مقاله در محور خانواده، سواد رسانه ای و توانمند سازی ، 52 مقاله در محور خانواده، سواد رسانه ای و سبک زندگی، 17 مقاله در محور خانواده، سواد رسانه ای، دین و اخلاق، 47 مقاله در محور خانواده، سواد رسانه ای و آموزش، و 35 مقاله در محور تجربه نگاری و مقالات تجربی.

نصیری خاطر نشان ساخت: 13 مقاله توسط دبیرخانه­های استانی همایش سفارش داده شده است که امیدواریم بزودی در اختیار دبیرخانه مرکزی همایش قرار گیرند. همچنین 6 مقاله در بخش بین المللی از کشورهای ترکیه، مالزی و انگلستان دریافت شده که در حال ارزیابی محتوایی است.

در ادامه محمد صادق افراسیابی دبیر کل دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی با مقایسه آمار مشارکت کنندگان در اولین و دومین همایش بین المللی سواد رسانه ای و اطلاعاتی گفت: تعداد مقالات دریافتی در نخستین همایش سواد رسانه ای 266 مقاله بود که تعداد 190 مقاله برای داوری مورد تایید قرار گرفت و امسال شاهد دریافت 283 مقاله هستیم که 207 مقاله برای داوری مورد تایید قرار گرفته است. بنابراین میزان مشارکت در دومین همایش سواد رسانه ای و اطلاعاتی نسبت به سال گذشته 9 درصد افزایش یافته است که بیانگر توجه هر بیشتر نخبگان نسبت به حوزه سواد رسانه ای است.

انتهای پیام/
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «گفتمان سواد رسانه‌ای باید جهت‌گیری مردمی و ملی پیدا کند/ افزایش ۹ درصدی مشارکت کنندگان در دومین همایش سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..