ربات اینستاگرام عضوگرام

بازارچه96

سامانه پیام کوتاه

خرید فالوور و ممبر تلگرام

اطلاعــیه پرتال تفریحی خبری نیوزس در جهت ثبت در س

مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96
معاينه روح را جدي بگيريد

معاينه روح را جدي بگيريد

خبرگزاري آريا – با وجود افزايش آگاهي عموم افراد درخصوص سلامت روان و تاثير آن بر کيفيت زندگي، همچنان بسياري از جوامع حتي در کشورهاي پيشرفته بار سنگيني از هزينه‌هاي مالي و جاني اين معضل را به دوش مي‌کشند. بسياري از افراد هنوز از صحبت کردن درخصوص سلامت روان وحشت دارند و تصورشان از هر نوع اختلال رواني بروز رفتارهاي غيرطبيعي حاد مانند جنون است.
اين در حالي است که طبق تعريف سازمان بهداشت جهاني «سلامت، وضعيتي است که فرد در بهترين شرايط جسمي، روحي و اجتماعي باشد و فقط نبود بيماري يا نداشتن ضعف به معناي سلامت نخواهد بود.» بنابراين طبق اين تعريف، سلامت روان چيزي فراتر از نداشتن بيماري‌هاي رواني يا ناتواني‌هاي رواني است. سلامت روان به وضعيتي گفته مي‌شود که فرد بخوبي از توانايي‌هاي خود مطلع است، مي‌تواند از پس شرايط استرس‌زاي معمول زندگي بربيايد، به صورت کارآمدي فعاليت داشته باشد و بخوبي با اطرافيان خود تعامل کند. سلامت روان،کليدي‌ترين عامل بروز توانايي‌هاي اجتماعي و فردي ما مانند تفکر، بروز احساسات، تعامل با ديگران، کسب درآمد و لذت بردن از زندگيست. بنابراين، بهبود، حفاظت از آن و در صورتي که مشکلي ايجاد شود، بازيابي سلامت روان از اهميت ويژه‌اي برخوردار خواهد بود. به همين علت، امروز ۱۸ مهر که روز جهاني سلامت روان است، روانتان را بررسي کنيد .
هر اختلال رواني علائم اوليه منحصر به فردي دارد، با اين حال برخي نشانه‌هاي عمومي مي‌توانند براي فرد زنگ‌ خطري باشند که بگويند اوضاع سلامت روانش روبه‌راه نيست و بايد براي حل آن به فکر باشد.
تغيير اشتها و خواب: اگر به طور ناگهاني ميزان اشتها يا خوابتان تغيير کرده و خيلي به سلامت جسمي خود اهميت نمي‌دهيد، بهتر است علت آن را در سلامت روان خود نيز جست‌وجو کنيد.
تغيير حال‌وهواي روحي: تغييرات شديد و ناگهاني در احساسات يا احساس بي‌حوصلگي شديد را جدي بگيريد.
انزواي شديد: اگر از فعاليت‌هاي اجتماعي و انجام کارهايي که قبلا به آنها علاقه‌مند بوديد کناره‌گيري مي‌کنيد، مي‌تواند بي‌علت نباشد.
مشکلات عملکردي: عملکرد نامناسب ناگهاني در کارهايي که پيش از اين با انجام آنها مشکلي نداشتيد، قطعا نياز به پيگيري دارد. به عنوان مثال نوجواني که افت تحصيلي شديد کرده يا فعاليت ورزشي را
رها مي‌کند.
اختلالات فکري: اختلالات تمرکزي، حافظه يا مشکل در استدلال‌هاي ذهني يا ناتواني در ارائه استدلال و توضيح دادن نيز از جمله مواردي است که بايد به آنها توجه شود.
افزايش حساسيت: افزايش حساسيت حواس پنجگانه و دوري کردن از شرايطي که باعث تحريک بيش از حد يکي از حواس باشد، مي‌تواند از جمله زنگ‌خطرهاي سلامت روان باشد.
بي‌تفاوتي: اگر انگيزه خود را براي انجام هر کاري يا شرکت در هر فعاليتي از دست داده‌ايد، آن را جدي بگيريد.
خيال‌پردازي: اگر احساس مي‌کنيد توانايي ماورايي در درک اتفاقات و اثرگذاري بر آنها داريد يا مانند کودکان بيش‌از اندازه خيال‌پردازي مي‌کنيد، ممکن است مشکلي در سلامت روانتان ايجاد شده باشد.
بيش از حد عصبي بودن: احساس ترس يا مشکوک بودن به رفتارهاي ديگران يا بشدت عصبي بودن از مواردي است که حتما بايد بررسي شود.
رفتارهاي غيرعادي: رفتارهاي عجيب، خاص و غيرقابل درک براي ديگران نياز به پيگيري دارند.
مراجعه زودهنگام؛ ضامن درمان
قطعا وجود يک يا دو مورد از اين موارد الزاما به معني وجود اختلال نيست، اما مي‌تواند نشانه‌اي براي نياز به مراجعه به فرد متخصص باشد. گاهي اوقات اين نشانه‌ها به طور موقت در زماني که در شرايط سخت قرار مي‌گيريد ممکن است بروز پيدا کنند و پس از مدت کوتاهي برطرف شوند، بنابراين حالت‌هاي موقت و زودگذر نشان‌دهنده بيماري نخواهند بود.
در بيماري‌هاي روان هيچ‌يک از اين نشانه‌ها ربطي به تنبلي فرد يا شخصيت درون‌گراي او ندارد و معمولا به صورت ناگهاني و دروني در فرد بروز پيدا مي‌کنند. اين نشانه‌ها اغلب کم‌کم بروز مي‌يابد و به مرور زمان شدت مي‌گيرند و مي‌مانند. حتي کودکان نيز ممکن است نشانه‌هاي اوليه مشکلات رواني را بروز دهند. اغلب اين مشکلات در مراکز درماني قابل تشخيص هستند و معمولا برآيندي از نقص‌هاي زيستي، فيزيولوژيک و عوامل اجتماعي هستند.
درمان دراز مدت نياز داريد
توجه کردن به زنگ‌خطرهاي سلامت روان، احساسات و رفتارهاي عصبي پراسترس، اختلالگر که به نظر ديگران عجيب و ناآشناست، مي‌تواند باعث شود در مراحل اوليه، کنترل اختلال را به دست گرفته و با مراجعه به متخصص و مشاوره گرفتن بسرعت آن را پيش از حاد شدن برطرف کنيد.
اگر افرادي که از مشکلات سلامت روان رنج مي‌برند، درمان مناسب و زودهنگام دريافت کنند، مي‌توانند به طور کامل بهبود يابند. البته برخي اختلالات ممکن است پس از بهبود در شرايط خاصي مجدد بروز پيدا کنند. در چنين مواردي درمان فرد بايد دنباله‌دار باشد و رها نشود. اين حالت در بسياري از بيماري‌هاي جسمي بلندمدت مانند مشکلات قلبي و ديابت هم ديده مي‌شود. مشکلات سلامت روان بلند مدت نيز مانند ساير بيماري‌هاي جسمي بلندمدت کنترل مي‌شود و فرد مي‌تواند زندگي با کيفيتي را تجربه کند. بسياري از افراد حتي با وجود مشکلات حاد رواني با استفاده از درمان‌هاي مناسب مي‌توانند بسيار کارآمد و پر بهره به زندگي خود ادامه دهند.
عسل اخويان‌طهراني
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «معاينه روح را جدي بگيريد»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..