ربات اینستاگرام عضوگرام

بازارچه96

سامانه پیام کوتاه

خرید فالوور و ممبر تلگرام

اطلاعــیه پرتال تفریحی خبری نیوزس در جهت ثبت در س

مطالب مهم

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96
سازمان دامپزشکی علت مرگ گورخرهای سمنان را بررسی می‌کند

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان آبهای داخلی سازمان حفاظت محیط زیست، عملیات زنده‌گیری و انتقال 10 رأس گورخر از منطقه توران به پارک ملی کویر را تشریح کرد.

مجید خرازیان مقدم گفت: برای ساماندهی سایت‌های تکثیر گونه‌های شاخص حیات وحش با هدف معرفی مجدد به زیستگاه‌ها از ابتدا سال، برای زنده‌گیری و انتقال 10 رأس گورخر در سایت توران به پارک ملی کویر مرکزی با هماهنگی محیط زیست سمنان برنامه‌ریزی شده است.

وی با تأکید بر اینکه این رهاسازی و انتقال با هماهنگی قبلی سازمان حفاظت محیط زیست صورت گرفته است گفت: در هفته گذشته انتقال گورخرها توسط محیط زیست سمنان و همکاری دامپزشک مجرب در زمینه حیات وحش که سابقه خوبی در این حوزه دارد، انجام شد.

مقدم با اشاره به اینکه عملیات زنده‌گیری 10 رأس گورخر هفته گذشته آغاز شد، گفت: در گذشته کمنداندازی به‌عنوان روش زنده‌گیری استفاده می‌شد. این روش مشکلات خاص خود را داشت. دارتینگ و تله‌گذاری با اسلحه بیهوشی و استفاده از داروهای بیهوشی روشی مطمئن‌تر و نوین برای عملیات زنده‌گیری است و عوارض کمتری از کمندگیری دارد.

مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان آبهای داخلی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: از 10 رأس گورخری که هفته گذشته به پارک ملی کویر منتقل شدند، متأسفانه یک رأس گورخر در ابتدای عملیات و دو رأس دیگر حین انتقال به پارک ملی کویر تلف شدند. پس از انتقال، دو رأس دیگر نیز تلف شدند، یعنی از 10 رأس، 5 رأس تلف شده‌اند.

وی اظهار داشت: بررسی‌ها حاکی از این است که دو رأسی که حین انتقال تلف شدند به‌دلیل اصابت سر حیوان به دیوارهای جانبی جعبه حمل گورخر تلف شده‌اند. دلایل تلف شدن گورخرهای دیگر که بعد از عملیات زنده‌گیری و انتقال تلف شدند هم با همکاری دامپزشکی استان سمنان و نظارت سازمان حفاظت محیط زیست در حال بررسی است.

مقدم در ادامه به برگزاری جلسه‌ای با حضور نماینده دامپزشکی استان سمنان و استادان دانشکده دامپزشکی سمنان برای تشخیص علل مرگ‌ومیر گورخرها در حین انتقال و نگهداری در قرنطینه کویر اشاره کرد و گفت: به‌احتمال زیاد یکی از دلایل تلف شدن گورخرها ضربه‌های وارده به سر حیوان حین انتقال است ولی احتمال دارد مرگ گورخرها به‌دلایل دیگری مرتبط باشد که از سوی سازمان دامپزشکی و اداره کل دامپزشکی استان سمنان برای در دست پیگیری قرار گرفته تا آزمایش‌های لازم برای تعیین علت مرگ انجام شود.

وی اظهار داشت: با هماهنگی سازمان دامپزشکی و دامپزشکی استان سمنان تعدادی نمونه از گورخرها گرفته شده که به مرکز ملی تشخیص سازمان دامپزشکی کشور فرستاده می‌شود و مسئولان سازمان دامپزشکی قول داده‌اند که در صورت نیاز نمونه‌ها را برای انجام آزمایش‌های تکمیلی به خارج از کشور ارسال کنند.

مقدم تأکید کرد: قرار است ملاحظات بهداشتی و محیط زیستی چه در مبدأ سایت توران و در مقصد (قرنطینه پارک ملی کویر) توسط اداره کل دامپزشکی استان سمنان با همکاری محیط زیست استان سمنان و نظارت معاونت طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست انجام شود.

وی به اهمیت و ضرورت انجام اقدامات لازم برای زنده ماندن 5 گورخر انتقال‌یافته به قرنطینه پارک ملی کویر اشاره کرد و گفت: ممکن است فرآیند تشخیص علت مرگ گورخرها طولانی شود، بنابراین انجام درمان‌های کمکی برای 5 رأس گورخر دیگر درصورت لزوم در دستور کار قرار گرفته است.

مقدم با اشاره به حضور خود در پارک ملی کویر و رایزنی با استادان کشور و حتی اساتید بین المللی برای انجام درمان‌های کمکی برای زنده ماندن 5 رأس گورخر باقی مانده، گفت: عملیات زنده‌گیری و انتقال حیات وحش ریسک بالایی دارد. استفاده از تله‌گذاری و بیهوشی حیوانات ریسک را پایین می‌آورد ولی همچنان عملیات زنده‌گیری ریسک بالایی دارد.

وی با تأکید بر اهمیت گورخر، اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست به‌دنبال تشخیص علت مرگ گورخرها و زنده ماندن گورخرهای باقی‌مانده است.

مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان آبهای داخلی سازمان حفاظت محیط زیست در پایان یادآور شد: خبرهای تکمیلی در این خصوص به‌محض این‌که دست ما برسد از طریق پورتال سازمان محیط زیست اطلاع‌رسانی می‌شود.

انتهای پیام/*
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «سازمان دامپزشکی علت مرگ گورخرهای سمنان را بررسی می‌کند»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..