اینستاگرامی ها

پکیج تبلیغاتی

اطلاعــیه پرتال تفریحی خبری نیوزس در جهت ثبت در س


مطالب مهم

»اخبار سپاه و داعش و سوریه » حمله مجلس » سریال عاشقانه » سریال شهرزاد » سهام عدالت » فال وطالع بینی امروز » عکس های لورفته ...

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96
۱۰ درصد جمعیت فارس سالمند است

رئیس گروه سلامت سالمندان و میانسالان دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: جمعیت کشور در حال پیر شدن است و استان فارس نیز از این امر مستثنی نیست و هم اکنون ۱۰ درصد جمعیت فارس سالمند است.

به گزارش خبرنگار شمانیوز از شیراز، دکتر نگار درویش اظهار داشت: طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی گروه میانسالان در رده سنی ۳۰ تا ۵۹ سال و سالمندان در رده سنی ۶۰ سال به بالا تعریف می شوند.


وی با اشاره به اینکه توجه به سلامت میانسالان از این جهت مهم است که این گروه والدین نوجوانان و جوانان هستند و در عین حال مولد محسوب می شوند، افزود: از این منظر سلامت گروه میانسالان بسیار مهم است اما متاسفانه مشکلی که در این رده سنی وجود دارد مراجعه کمتر مردان است به بیان دیگر مردان برای سلامتشان کمتر وقت می گذارند از این رو تلاش داریم که خدمات سلامت در دسترس این گروه نیز قرار گیرد.
او با اشاره به اینکه کل جمعیت کشور به سمت پیری در حال حرکت است و فارس نیز از این قائده مستثنی نیست،بیان کرد: طبق آمار سال ۹۵ در سطح کشور حدود ۹.۲ درصد جمعیت سالمند است و در فارس نیز این آمار به ۱۰ درصد رسیده و در عین حال جمعیت سالمند در روستاها نیز بیشتر دیده می شود.
وی با اشاره به اینکه روند سالمندی نیز رشد شتابانی دارد، افزود: در عین حال سالمندی یک جمعیت، خودش دستاورد نظام سلامت کارآمد محسوب می شود از این جهت که نظام سلامت ما آنقدر خوب کار کرده که جمعیت به سن سالمندی رسیده است.
رئیس گروه سلامت سالمندان و میانسالان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه گروه سالمند نسبت به سایر گروه ها نیاز بیشتری به خدمات درمانی و سلامت دارند، گفت: گروه سالمندان در همه جای دنیا نیازشان به دارو، خدمات بستری و.. بیشتر است از این نظر باید این گروه سنی را بیشتر مورد توجه قرار داد.
وی با اشاره به خدمات سلامت که به دو گروه سالمندان و میانسالان ارائه می شود اظهار داشت: وزارت بهداشت برای میانسالان بسته خدمتی تعریف کرده که شامل توجه به بیماری های شایع این گروه نظیر قلبی و عروقی، دیابت، تن سنجی(چاقی و لاغری) ، فشار خون، سلامت باروری و... است که با مراجعه به مراکز جامع سلامت یا پزشک خانواده می توانند در قالب این بسته توسط پزشک مورد معاینه و بررسی سلامت قرار گیرند.
وی با اشاره به اینکه توالی خدمتی میانسالان سه سال یک بار است تصریح کرد: بر این اساس تاکنون ۸۴ درصد جمعیت میانسال به واسطه طرح تحول سلامت تحت پوشش قرار گرفتند.
دکتر درویش با اشاره به اینکه میانگین امید به زندگی در کشور ما نزدیک به کشورهای توسعه یافته است تاکید کرد : اما باید در نظر داشت که میانگین امید به زندگی توام با سلامت در کشور پایین است از این نظر ۸۰ درصد سالمندان ما حداقل به یک بیماری مزمن دچار هستند بدین منظور باید کارهای مختلفی صورت گیرد تا امید به زندگی توام با سلامت نیز افزایش یابد.
وی در ادامه با اشاره به پیش بینی ادامه روند پیر شدن جمعیت و اقداماتی که از جهات مختلف برای خدمات رسانی به سالمندان آینده باید دیده شود گفت : ما در دانشگاه علوم پزشکی شیراز به آینده این جمعیت و اینکه باید زیرساخت های خدمات سلامت را برای آینده گسترش دهیم توجه ویژه ای نشان دادیم از این رو پیگیری هایی برای راه اندازی بیمارستان دوستدار سالمند صورت گرفته است.
او اظهار داشت: همچینن با پیگیری های انجام شده در سال گذشته شش داروخانه دوستدار سالمند نیز راه اندازی شده ضمن اینکه شورای ساماندهی سلامت سالمندان استان فارس به ریاست استاندار نیز به صورت مداوم پیگیر ایجاد زیرساخت های ضروری جهت سالمندی جمعیت است.
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «۱۰ درصد جمعیت فارس سالمند است»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..