اینستاگرامی ها

پکیج تبلیغاتی

اطلاعــیه پرتال تفریحی خبری نیوزس در جهت ثبت در س


مطالب مهم

»اخبار سپاه و داعش و سوریه » حمله مجلس » سریال عاشقانه » سریال شهرزاد » سهام عدالت » فال وطالع بینی امروز » عکس های لورفته ...

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96
یافته جدید: ستاره‌شناسان درباره ماهیت طوفان‌های خورشیدی عظیم در اشتباه بوده‌اند

بررسی‌ها نشان داده است که دانشمندان درباره ماهیت تورنادوها یا طوفان‌های شدید خورشیدی و میزان خطر آنها در اشتباه بوده‌اند.

دانشمندان به‌تازگی پی برده‌اند که شلیک‌های پی‌درپی و عظیم از فعالیت‌های خورشیدی که با نام طوفان‌های خورشیدی یا تورنادوهای خورشیدی از آن یاد می‌شود، شبیه به گردبادهایی نیستند که ما در کره‌ی زمین می‌بینیم. با این حال می‌دانیم که این دو پدیده در مقیاس بزرگ شباهت‌های بسیاری هم دارند. واژه‌ی تورنادو (tornado) در انگلیسی به‌ توده هوای به‌شدت متلاطم گفته می‌شود و معادل طوفان پیچنده یا پیچند را برای آن در بررسی‌های هواشناسی در نظر می‌گیرند. از طرفی باید اشاره کنیم که طوفان‌های ژئومغناطیسی با طوفان‌ها یا گردبادهای خورشیدی (solar tornado) متفاوت‌اند.

مقاله‌های مرتبط:

اصطلاح تورنادوهای خورشیدی، توصیف‌کننده‌ی فوران‌های گازهایی است که از سطح خورشید پدیدار می‌شوند؛ اما بر اساس تجزیه‌وتحلیل جدیدی که روی ساختار آنها انجام شده است، به‌نظر می‌رسد که حرکت این چرخش‌ها به آن رویه‌ای نبوده که ستاره‌شناسان همیشه تصور داشتند.

دستاوردهای یک پژوهش جدید درمورد این پدیده هفته‌ی گذشته در نشست نجوم و علوم فضایی اروپا (EWASS) در لیورپول ارائه شد تا به بیش از یک قرن برداشت دانشمندان درمورد آنچه که بعدها به‌عنوان برجستگی‌های گردبادی از آن یاد می‌شد، پایان داده و سبب اصلاح آن شود. نویسنده‌ی سرپرست پژوهش نیکلاس لابروس از دانشگاه گلاسکو می‌گوید:

 آنها با پایه‌های برجستگی‌های خورشیدی همبستگی دارند. این غلظت‌های دیدنی از پلاسمای سرد در تاج خورشیدی [بیرونی‌ترین لایه‌ی خورشید] به‌اندازه‌ای گرم است که می‌تواند به‌راحتی به‌شکل ساختارهایی صورتی در تمام مدت زمان خورشیدگرفتگی دیده شود.

غبارهای برجسته‌ی گازی برخاسته از خورشید برای نخستین با در سال ۱۸۶۸ شناسایی و رویت شدند. پس از آن زمان هم مشاهدات دانشمندان ما را به سمت این تصور سوق داد که آنها را به‌صورت طوفان‌های پلاسمایی بزرگ، عمودی و عمیقی تصور کنند که از نظر ظاهری به تورنادوهای زمینی شباهت دارند.

 این طوفان‌ها به‌اندازه‌ای بزرگ توصیف می‌شدند که بتوانند کل سیاره‌ی ما را چندین با در طی زمان ببلعند و تا نصف مسافت بین زمین و ماه برسند.

تا اینکه چند سال پیش، تصاویر متحرک گرفته‌شده توسط رصدخانه‌ی دینامیک خورشیدی ناسا از این هیولاهای خورشیدی، به‌طور قطع نشان دادند که آنها دارای یک ظاهر جادویی درخشان هستند که با سرعت زیادی به‌سمت فضای بیرون پرتاب می‌شوند. در تصویر زیر می‌توانید نمای کلی از آنچه را که توصیف کردیم، مشاهده کنید.

تورنادوی خورشیدی ناسا

مسئله این است که تصاویر یادشده کمی فراتر از صرفا یک سری عکس‌های دو‌بعدی هستند که این جریان‌های گازی را به یک نوار صاف و پیچنده تبدیل کنند. ستاره‌شناسان برای درک دقیق آنچه که در پس این تصاویر خورشیدی نهفته است، از اثر داپلر برای اضافه کردن عنصر عمق به پدیده استفاده می‌کنند. این تاحدی شبیه همان فرآیند فیزیکی است که به ما کمک می‌کند تا باتوجه به تغییرات زیروبمی صدای آژیر بفهمیم که آیا منبع صدا در حال دورتر شدن است یا نزدیک‌تر شدن.

پژوهشگران در شماری از بررسی‌های اخیر، نقشه‌ی سه‌بعدی این ساختارها را ساخته و پی بردند که میدان‌های مغناطیسی و تفاوت در فشار گاز به چه شکلی با پلاسمای کانال درآمیخته و به شکل گرفتن این جریان‌های بسیار گرم می‌انجامند.

 از طرفی مشخص می‌شود که این گردبادها برخلاف ماهیت چرخان و جهتگیری به سمت بیرون از خورشید، در واقع حالت افقی دارند. آنها حاوی توده‌های گازی با سرعت ۶۵ کیلومتربرثانیه در امتداد یک مسیر مغناطیسی با طول تقریبا ۸۰ هزار کیلومتر و تقریبا موازی با سطح هستند.

خورشید

واقعیت این است که ما اشتباه ساده‌ای را بر حسب داده‌ها و شواهد موجودمان تا پیش از این صورت داده‌ایم. سردرگمی دانشمندان به‌خاطر چشم‌انداز پهن از دنباله‌ی افقی پلاسمای گرفته‌شده از فضا رخ داده بود. لابروس می‌گوید:

اثر کلی شبیه به دنباله‌ای از یک هواپیما در آسمان ما است.

 هواپیما به‌طور افقی در ارتفاع ثابت حرکت می‌کند؛ اما ما می‌بینیم که مسیر از بالای سر ما طی مسیر کرده و به افق می‌رسد. با این حال می‌دانیم چنین روندی به‌معنی سقوط هواپیما در آن لحظه نیست!

 برای یک تجسم بهتر، دلیل خطای ما در عمودی بودن این میدانهای افقی پرتلاطم، به‌نوعی شبیه به‌ کاربرد همان حقه‌ای است که افراد در تصاویر و عکس‌های خودشان انجام می‌دهند و طوری در برابر دوربین قرار می‌گیرند که گویی برج کج پیزا را با دستشان نگه داشته‌اند. بیگیت اشمیدر از رصدخانه‌ی پاریس می‌گوید:

شاید برای یک بار هم واقعیت از آنچه که ما می‌بینیم، کمتر پیچیده باشد!

 گردبادهای خورشیدی حیرت‌انگیز و ترسناک هستند؛ اما واقعیت این است که آنها معمولا عواقب قابل ملاحظه‌ای برای ما ندارند. با این حال، هنگامی که یک توده غبار فوران کند، می‌تواند منجر به پدیده‌ای موسوم به هوای فضایی یا space weather شود. این پدیده به‌طور بالقوه می‌تواند به شبکه‌های ماهواره‌ای و ارتباطات روی زمین آسیب‌هایی وارد کند.

مقاله‌های مرتبط:

 ما به‌طور فزاینده‌ای به تکنولوژی الکترونیکی حساس در ارتباطات و محاسبات خودمان وابسته‌تر می‌شویم. چنین وضعیتی به این معنا است که هوای فضایی چیزی است که باید هرچه زودتر آن را مدیریت کنیم.

 شاید طوفان‌های خورشیدی تهدید مستقیمی نباشند؛ اما دانستن بیشتر درمورد مکان وقوع آن در تلاطم پیچیده‌ی میدان‌های مغناطیسی، ممکن است به ما سرنخ هایی را در زمینه‌ی پیش‌بینی و آماده شدن برای فوران‌های خطرناک بدهند.
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «یافته جدید: ستاره‌شناسان درباره ماهیت طوفان‌های خورشیدی عظیم در اشتباه بوده‌اند»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..