پکیج تبلیغاتی

اطلاعــیه پرتال تفریحی خبری نیوزس در جهت ثبت در س


مطالب مهم

»اخبار سپاه و داعش و سوریه » حمله مجلس » سریال عاشقانه » سریال شهرزاد » سهام عدالت » فال وطالع بینی امروز » عکس های لورفته ...

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96
بزرگترین کتاب سلطنتی نیاوران با لبه های طلایی + جزئیات و تصویر

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، کتاب اطلس جغرافیای جهان، جزو آثار شاخص موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران است. این اثر نسخه کامل و منحصر به فردی است که در سال 1971 توسط اشتوت کارت آلمان در 750 نسخه چاپ شد که نسخه موجود در موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران 41 امین نسخه آن است و نسخه اصلی متعلق به قرن هفدهم است.

همچنین زبان اصلی این کتاب  طبق بررسی ها و نظرسنجی های انجام شده به زبان بلژیکی است. از مجموع نسخ چاپی، تعداد محدود پنجاه جلد با اعداد یونانی در آرشیو کتابخانه ملی برلین به عنوان اثر مستند نگهداری می شود.

چاپ و صحافی کتاب بسیار نفیس با جلد چرمی قهوه ای با گل و بوته فلزی در چهار گوشه و دو آرم برجسته فلزی در وسط جلد با لبه طلایی و دارای 79 برگ، 38بخش و 53 نقشه رنگی از قاره ها و کشورهای جهان متعلق به آن زمان است.

در اوایل قرن هفدهم به دستور شاهزاده یوآن موریس (1604-1679)،پادشاه "ناسو  Nassau" و توسط فردریش ویلهلم حاکم منتخب براندنبورگ گردآوری شد.

اطلس در دو نسخه تهیه شد که یک نسخه از آن نزد شخص فردریش ویلهلم و رونوشت دوم نزد شاهزاده یوآن موریس نگهداری می شد.

درباره فردریش ویلهلم  Fredrick William , Elector of Branden burg                                                                                    

فردریش ویلهلم،حاکم برگزیننده (الکتور-elector)1  براندنبورگ و دوک پروس2 ، درفاصله سال های 1640 تا پایان زندگی فرمانروای سرزمین متحد براندنبورگ-پروس بود.وی شانزدهم فوریه سال1620 به دنیا آمد و در 28آوریل 1688از دنیا رفت.

از خاندان بزرگ "هوهن زولرن  Hohen Zollern "  بود که دودمانی اشرافی مربوط به امرای انتخاباتی شاهان و امپراطوران پروس،آلمان و رومانی بودند و نام خود را از قلعه هوهن زولرن واقع در نزدیکی شنیگن برگرفته اند،اصل و منشا این خاندان به قرن یازده میلادی بازمی گردد. او در تاریخ نگاری اروپا به"برگزیننده کبیر" شهرت دارد.

از آنجایی که از خاندان هوهن زولرن بود جزو امرای انتخاباتی  پادشاهان وامپراطوران براندنبورگ محسوب می شد. فردریش ویلهلم ، پسر ارشد "جورج ویلهلم"براندنبورگ و "الیزابت شارلوت" پالاتینیت  Palatinate  بود که در سنین 14 تا 18 سالگی در هلند اقامت داشت و در این سالها در دانشگاه شهر «لایدن یا لیدن» 3 هلند تحصیل کرد، و در هفتم دسامبر1642 با دختر فردریک هنری 4 شاهزاده "اورانژ-ناسو" ازدواج کرد.

فردریش ویلهلم در اروپا ودرنزد مردم به"برگزیننده کبیر"شهرت داشت،از نظرنظامی وموقعیت سیاسی پادشاهی مقتدر به نظر می رسید. او یک فرد مذهبی وبسیار وفادار به مذهب خویش "کالوینیسم" به شمار می آمد  پادشاهی زیرک وهوشمند بودو درزمینه تجارت و اقتصاد نیز فردی مهم محسوب می شد.

در امر اصلاحات داخلی سرزمین پروس آن زمان بسیار هوشمندانه عمل کرد که ازلحاظ سیاسی موقعیت بسیارقوی درپروس ایجاد کرد و سرزمین پروس رادر این زمینه قوی کرده و با فرماندهی اروپای شمالی و مرکزی، سیستم حکومتی پروس را به یک سیستم پادشاهی قوی ترفیع داد و سپس فرزندش جانشین وی در سیستم پادشاهی شد. فردریش ویلهلم جزو پادشاهانی بود که در اروپای دوره رنسانس، تلاش زیادی برای اتقای  سرزمین پروس کرد.

1-  Elector : prince-elector or elector,a member of the electoral college of the Holly Roman Empire,having the function of electing the holy roman emperors.(from Wikipedia)

ترجمه کلمه Elector:

 به معنی شاهزاده ای که یکی از اعضای کمیته برگزیننده سیستم پادشاهی رم مقدس  است که وظیفه اش انتخاب پادشاهان است، و فردریش ویلهلم نیز از جمله  اعضای کمیته انتخاب کننده پادشاهان بود که به او برگزیننده کبیر می گفتند.

 2-   پروس:

پروس در آغاز منطقه کوچکی بود که شامل شمال لهستان ، استان کالینینگراد روسیه و قسمت هایی از لیتوانی امروزی می شد و بعدها به ایالتهای پروس شرقی و پروس غربی در امپراطوری آلمان تقسیم شد. از سال های 1466 میلادی این مناطق بین پادشاه لهستان  و دوک نشین هوهن زولرن پروس تقسیم شده بود.

در قرن 18 میلادی نام پروس برای تمام مناطق تحت حکومت هوهن زولرن ها استفاده می شد و حتی برای آنهایی که تکه ای از امپراطوری مقدس روم بودند بعد از سال 1866 گستردگی این پادشاهی تقریبا به تمامی آلمان شمالی می رسید و بدین ترتیب حدود دو سوم امپراطوری آلمان را در برمی گرفت.

پایتخت و مرکز حکومت آن با گذشت زمان کالینینگراد، برلین بود.

پروس بزرگترین شکوفایی خود را در قرن 18 میلادی و در زمان سلطنت فردریش دوم (معروف به بزرگ) بدست آورد.

هنگامی که به عنوان پنجمین قدرت بزرگ اروپا شناخته شد و همچنین در قرن 19 هنگامی که اتوفون بیسمارک به تشکیل امپراطوری آلمان اقدام کرد.

3-   لیدن(leithon)

لایدن یا لیدن شهری دانشگاهی در استان هلند جنوبی و در نزدیکی لاهه واقع شده است، که در قرن 17 و 16 میلادی دانشگاه لیدن یکی از کهن ترین دانشگاههای هلند به شمار می آمد و این دانشگاه دارای حوزه علمیه  بزرگی بود که  فردریش ویلهلم در آن تحصیل می کرد.

4-   فردریک هنری:

فردریک هنری کوچکترین پسر ویلیام خاموش است که پس از برادرش یوآن موریس بعنوان سومین حاکم موروثی جمهوری هلند انتخاب شد.

معرفی بزرگترین قطع کتاب موجود در موزه کتابخانه سلطنتی نیاوران

عنوان کتاب: Atlas des Grossen Kurfursten 

ترجمه عنوان کتاب: اطلس جغرافیای جهان

تاریخ انتشار: 1971

انتشارات : اشتوت کارت آلمان ((Stuttgart

ابعاد:  56*81سانتی متر  

شماره رده بندی: G 1015.A721 1971

انتهی پیام/
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «بزرگترین کتاب سلطنتی نیاوران با لبه های طلایی + جزئیات و تصویر»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..