اینستاگرامی ها

پکیج تبلیغاتی

اطلاعــیه پرتال تفریحی خبری نیوزس در جهت ثبت در س


مطالب مهم

»اخبار سپاه و داعش و سوریه » حمله مجلس » سریال عاشقانه » سریال شهرزاد » سهام عدالت » فال وطالع بینی امروز » عکس های لورفته ...

تبلیغات

سایت نیازمندی های بازارچه 96
مراقبت از سر و گردن نوزاد، دقت کنید

سر در واقع از چند استخوان به هم چسبیده تشکیل شده که بین این استخوان‎ها خالی است.

نرم بودن بعضی از استخوان‌ دو طرف سر، کج بودن گردن و برجستگی سر نوزاد، از جمله مواردی هستند که معمولا باعث نگرانی والدین می‌شوند. برخی از این موراد کاملاً طبیعی بوده و نیاز به مراجعه به پزشک ندارد.

ملاج چیست؟

سر در واقع از چند استخوان به هم چسبیده تشکیل شده که بین این استخوان‎ها خالی است. به این قسمت‎های خالی، ملاج می‎گویند. ملاج‎ها در نوزادان غضروفی هستند و در بزرگسالان، استخوانی. با توجه به اینکه ملاج‎ها نوزاد غضروفی‌‏اند، بسیار حساس هستند و باید محافظت شوند که ضربه‎ای به آنها وارد نشود.

چند ملاج روی سر نوزاد وجود دارد؟

سر نوزاد دو ملاج دارد:

- ملاج جلوی سر که بزرگ‌تر بوده و به صورت لوزی و اندازه آن ۳ تا ۴ سانتی‎متر است.

- ملاج عقب سر که به صورت مثلث و حدود ۲ سانتی‎متر است.

اگر ملاج‎ها کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از این اندازه باشند، باید به پزشک مراجعه شود.

چه زمانی ملاج‎های نوزاد، استخوانی می‎شود؟

ملاج جلوی سر، ببین ۹ تا ۱۸ ماهگی و ملاج عقب سر، بین ۳ تا ۴ ماهگی استخوانی می‎‌شود.

آیا نرم بودن استخوان سر نوزاد، طبیعی است؟

ممکن است استخوان‎های دو طرف سر نوزاد، کمی نرم باشد و با فشار و لمس، این نرمی، احساس شود که به تدریج با رشد کودک، محکم می‌شود.

برجستگی‎های طبیعی سر نوزاد بعد از تولد

در بدو تولد ممکن است سر نوزاد دو نوع برجستگی طبیعی داشته باشد: 

- توده‌ای بزرگ روی سر نوزاد که در زمان تولد وجود داشته و حدود ۲ هفته پس از زایمان از بین می‎رود. 

- توده‎ای بزرگ روی سر نوزاد که در زمان تولد وجود نداشته و یا بسیار کوچک بوده و به تدریج بزرگ می‌شود و بعد از ۲ تا ۳ ماه، از بین می‎رود. این دو برجستگی که معمولاً به علت فشار در هنگام زایمان ایجاد می‎شوند، هیچ خطری برای نوزاد ندارند و بعد از مدتی از بین می‎روند.

آیا امکان دارد سر نوزاد بزرگتر یا کوچک‎تر از اندازه طبیعی باشد؟

این امکان وجود دارد که سر نوزاد به علت بعضی بیماری‏‌ها، بزرگتر یا کوچک‎تر از اندازه طبیعی باشد. اگر دور سر نوزاد در هنگام تولد از ۳۲,۶ سانتی‎متر کوچک‌تر یا از ۳۷.۲ سانتی‎متر بزرگتر باشد، غیرطبیعی است و باید بررسی شود. همچنین پس از تولد، رشد بیش از اندازه سر نوزاد، نیاز به درمان دارد.

آیا کوتاه بودن گردن نوزاد طبیعی است؟

مادران باید بدانند به طور طبیعی، گردن نوزاد، کوتاه به نظر می‎رسد اما اگر از حد طبیعی کوتاه‌تر باشد، باید به پزشک مراجعه شود.

آیا کج بودن گردن نوزاد طبیعی است؟

اگر گردن نوزاد در داخل شکم مادر تحت فشار قرار بگیرد، کج می‌شود و نوزاد با گردن کج به دنیا می‎آید. نوزادانی که گردن کج دارند، در اکثر مواقع، با فیزیوتراپی معالجه می‎شوند اما گاهی فیزیوتراپی اثر نداشته و برای درمان، نیاز به عمل جراحی وجود دارد.
پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «مراقبت از سر و گردن نوزاد، دقت کنید»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..