به اطــلاع کاربران عزیز میرســاند در حال بهـــبود سایت هستیم و بزودی مثل همیـشه با قدرت تمام باز خواهــیم گشت از صـــــبوری شما سپاســگذاریمـــــــــــــــ » ارسال ایمیل

تبلیغات



تبلیغات

مطالب مهم


» سهام عدالت » ساختمان پلاسکو » حسن جوهرچی » عيدي كارمندان وكارگران » قیمت میوه » هاشمی رفسنجانی » برنامه های نورورز 96 » برنامه استیج » فال وطالع بینی امروز » عکس های لورفته ...

موزیک بیست

كتاب «سینمای مقاومت: نظریه‌ها، سیاست‌ها، نقدها» منتشر شد

كتاب «سینمای مقاومت: نظریه‌ها، سیاست‌ها، نقدها» در قالب مجموعه مقالات توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.

كتاب «سینمای مقاومت: نظریه‌ها، سیاست‌ها، نقدها» منتشر شدبه گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری؛ نویسنده در این كتاب به مرور برخی مباحث نظری پیرامون مفهوم «سینمای مقاومت» و برخی مفاهیم مرتبط در عرصه مطالعات سینمایی پرداخته و اشاراتی نیز به اهمیت این مفهوم در وضعیت كنونی سینمای ایران داشته است.
 
 در این كتاب برخی نویسندگان مقالات، مانند دكتر سید علی روحانی و وحید اله موسوی در مقالات جداگانه خود به ابعاد ناگفته و مسائل پیچیده‌ «سینمای مقاومت» در كشورهایی مانند فرانسه و فلسطین پرداخته‌ و نحوه بازنمایی مقاومت در فرم، روایت و محتوای این آثار را مورد تحلیل و بررسی قرار داده‌اند. مقاله‌ ناصر مقدم نیز با رویكردی تطبیقی به بررسی سازوكارهای اقتباس از ادبیات حماسی در سینمای انیمیشن آمریكا و ایران می‌پردازد و نتایج قابل تأملی ارائه می‌دهد.
 
تلاش دیگری كه در مقالات این مجموعه مشاهده می‌شود، كاربست «نظریه‌های روایت» و «نظریه‌های ژانر» در سینمای مقاومت و سینمای دفاع مقدس است. آرین و آرش طاهری در مقاله «ساختار روایی در سینمای مقاومت: زبان، زیبایی‌شناسی و بلاغت»، و مریم السادات نقیبی و دكتر اصغر فهیمی‌فر در مقاله‌ «بررسی مفاهیم نظریه ژانر در سینمای جنگ تحمیلی» چنین دغدغه‌هایی را دنبال كرده‌اند. برخی فیلم‌های مستند برگزیده جشنواره «عمار» نیز در این بخش تحلیل شده اند.   
 
محسن حسام مظاهری در مقاله خود با عنوان «مهندسی فرهنگ دفاع مقدس» در این كتاب، توجه ما را به پاره‌ای از عوارض مداخله‌ دولت در عرصه‌ فرهنگ دفاع مقدس جلب كرده و این مداخله را به واسطه تأثیر در «همگن‌سازی» و «استانداردسازی» فرهنگ و آثار دفاع مقدس مورد نقد قرار می‌دهند.
 
در مقابل، علی جعفری در مقاله‌ خود ضمن ارائه یك تحلیل نشانه‌شناختی و معناشناختی از پنج سریال متأخر تلویزیونی، آفات «واگرایی» و «كژنمایی» فرهنگ دفاع مقدس را یادآور شده و نسبت به «تحریف دفاع مقدس» و تولید آثار «ضد دفاع مقدس» هشدار داده‌ است.   
 
این كتاب كه در ۱۰ فصل و توسط گروهی از استادان و پژوهشگران حوزه سینما، رسانه و فرهنگ در ۳۴۱ صفحه به رشته تحریر در آمده، یكی از نخستین منابع علمی و دانشگاهی به زبان فارسی در حوزه سینمای مقاومت محسوب می شود.

انتهای پیام/

پیشنهاد میشه بخونید : برای مشاهده جزئیات کامل این خبر «كتاب «سینمای مقاومت: نظریه‌ها، سیاست‌ها، نقدها» منتشر شد»اینجا را کلیک کنید. شفاف سازی:خبر فوق در سایت منبع درج شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است .چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید جهت حذف آن «اینجا» را کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات


جستجو های اخبار روز

اخبار برگزیده

هم اکنون میخوانند ..

مرجع کد و آموزش

کد هر 24ساعت یک بار پاپ آپ نیو تب باز میکند

X